Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Теди

Шипки - рецепти

Recommended Posts

Теди

Темата цели да събере на едно място рецепти с шипки. 

Лангюр: https://bezmotika.com/topic/796-приготвяне-на-лангюр/

Шипково вино и квас: https://bezmotika.com/topic/602-вечната-винароракиджийска/?do=findComment&comment=11407

Вкъщи единствено сушим за чай. Как правите мармалад? 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Гери е експерт на мармалада, макар че нямаме няколко ратаи и се оказва, че с едно бебе на гръб и 2 сополанковци в краката трудно се бере повече от 4-5 кг шипки, та не прави големи количества, но 10-15 бурканчета всяка година за лукс имаме. Рецепти има навсякъде, ако е нужно нещо по-конкретно да се уточни, бих. Като цяло идеята е бавен извлек с няколко кипвания и после няколко цедки и тензуха и така. Захар - на вкус.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Би било полезно едно клипче как се вадят семките най-бързо. Ръчен и бавен процес е и това ме отказва на този етап да правя мармалад. Ако има някаква оптимизация бих искала да я науча. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Може и да има, в нашия случай оптимизацията е великанско търпение и посвещение. Комбинирано с "тати извежда децата на разходка".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Шипков мармалад не бих правил, щото не виждам смисъл да унищожа всичко ценно в шипките и после да ям захар. 

Но за зимата имам една изпитана рецепта. Две лъжици шипкови люспи(по възможност) се накисват в литър, литър и половина топла вода и се оставят да престоят през  нощта. На сутринта се прецежда и се пие като вода през деня. Всичкото вит. Ц се усвоява, водата леко киселее. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Като дете обичах шипков мармалад, нали с него пълнеха кифлите? С това се изчерпва любовта ми към шипките. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Най-лесно шипков мармалад става като го направи някой друг.:grin: Вуйната на ММ например в Момчиловци. Ммм, време е да и отидем на гости. Не сме ходили скоро.

Аз лично с цялата хамалогия по правенето на шипков мармалад не се нагърбвам.

А чай от шипка правех много на щерката докато доктора не ме навика. Детето и без това беше с проблеми с изхождането, а аз с тия шипки съм и засилвала проблема. Като помагаш за едно трябва да внимаваш да не вредиш с друго. Та имайте на ум тая особеност на шипковия чай. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Забравих и как си счупих кафемелачката с шипки. Колежка ми каза вместо да ги бия с чука като са изсушени да ги врътвам 2-3 пъти в кафемелачката. Речено-сторено и 22 годишната кафемелачка сдаде багажа... На следващия ден възмутено обяснявах на колежката какво е станало , а тя... А да, и при мен така стана. Забравила да ми каже, че трябва да е с метален корпус машинката. Пфууу.. купих нова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ако имаш от старите бронзови хаванчета за черен пипер, стават идеално. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Нямам Димо. Имам само дървено, не особено голямо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване