Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Състав на почвата

Recommended Posts

alys

Боби, благодаря! Значи смолница. Мисля, че нямам канелена горска.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Според атласа за наше село излиза почвата да е Chromi-vertic luvisol. Това трябва да е пак някаква канелена горска, но термина не мога да го преведа точно. В тази връзка бих искала да помоля за превод на класифицираните почви от атласа, стига някой от по-запознатите да има време и желание. Мисля, че ще е полезно и за други потребители за да не се губят като мен в превода.

 

Въпреки класификацията от атласа, майка ми се кълне, че днес като копало багерчето дънери на дворното ни място, почвата е чернозем. Доста съм озадачена и в петък преди работа ще ходя лично да видя за какво става въпрос. Ще опитам теста с буркана от тази тема. Изглежда доста интересно :)

 

P.S. Както попитах така и намерих след това отговор на въпроса. Гледа се таблицата от стр.164 на книгата: https://books.google.bg/books?id=tFXGBwAAQBAJ&pg=PA164&lpg=PA164&dq=%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%84%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F+%D0%BD%D0%B0+%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%B2+%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F&source=bl&ots=qxZ5nX_x4s&sig=wTJmr0cRLi28u9JXSyCdzm0Scic&hl=bg&sa=X&ved=0ahUKEwjfm7S9_8XLAhVj9HIKHZoTCyoQ6AEIXTAN#v=onepage&q=%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%84%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F&f=false

и тази карта http://esdac.jrc.ec.europa.eu/images/Eudasm/BG/BG_12000.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Правих теста с буркана.

Никакви отчетливи граници не се виждат между пясък, тиня и глина, въпреки че седя три дена да се утаява. Остава да съм правила теста с буца глина, защото пробата взех при откопаване на дънер и е от около 60 см дълбочина :)

 

Почвата в двора е силно излужена до слабо оподзолена канелена горска, поне според тази карта http://esdac.jrc.ec.europa.eu/images/Eudasm/BG/BG_12000.jpg

 

За спорта следващата седмица ще направя още един тест като взема проба от повърхността.

 

http://www.gardensimply.com/soil-compost/images/soil-sample-jars.jpg

 

Не знам дали съм на прав път, ще се радвам на мнения. Опитвам да приложа на практика прочетеното от темата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В този буркан ме смущава горния слой, над водата - какво е това, защо не е утаено? Съмнява ме всичко това да е органика, при дълбочина 60 см? Иначе не бих се учудил да е в голяма степен глинеста на 60 см, макар че и снимката не е идеална - понякога границите са много фини.

 

Когато правиш втория тест, направи няколко поредни снимки - 3-4 минути след разбъркването (тогава се утаява пясъка), час-два след разбъркването за "тинята" и на следващия ден за глинестите частици.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Благодаря, Боби!

Повторих теста с буркана както си написал. В крайна сметка се видя горен слой с органика (почти 9% от утаената маса), глината е 77,78%, тиня 0 (не различих граница), пясъците са 22,22%. Глинеста си е почвата. Не качвам снимки, защото са размазани. Нямам професионална техника. Границите различих с просто око и мерих с линийка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Боби, давай резултатите тук!  ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Не знаех , че е толкова жълта земята в  градината на село докато не изсипах чувал компост (от компостера на двора в града). Докато цялата земя в градината стане тъмна ще съм станала на 102 г. ;)

post-130-0-22236800-1488479387_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Работата ме налегна тия дни, обещавам да направя теста възможно най-скоро.

 

Евелина, снимката за да важи трябва да сложиш един бял лист хартия някъде в кадъра :) Ето сравнение на почвата в Мърводол (ляво, канелена горска преобладава) и Банево, дясно, докарана с ягоди и малини:

 

5509775292_d00cc0e78b_b_d.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Chromic Luvisol. Това как се казва на български?

Горният слой е тъмнокафяв, с дълбочина 30-40см, а надолу е много песъчливо. За пълно утаяване и избистряне на водата май ще трябва поне седмица.

IMG_20171121_110758.jpg

IMG_20171119_115235.jpg

IMG_20171119_115250.jpg

IMG_20171119_115216.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Chromic Luvisol = Канелена горска почва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Обмислям засаждане на много кестенови дръвчета, но преди да инвестирам във фиданки и труд ми се иска да съм сигурен ,че почвата е подходяща. Казват, че PH 5.5-6.5 е идеално, но 4.5-5.5 също е приемливо. А за съдържание на глина ще гледам на буркан и ще усещам текстурата между пръстите.

Можете ли да препоръчате метод или лаборатория за анализа на PH? Дали след обилни дъждове тестването може да стане с обикновен PH метър https://www.olx.bg/ad/tester-za-pochva-ph-metar-vlagomer-svetlomer-pochven-analizator-CID262-ID32d4D.html? Или да пратя проби на държавната лаборатория https://www.naas.government.bg/bg/Лаборатория?

Имат 2 различни вида анализ на киселинност и други изследвания. Какви бихте препоръчали да поискам?

Пише, че за овощни градини се вземат проби от няколко различни места, а и от различни дълбочини (0-30, 30-60, 60-90). Нужно ли е според вас? Ще падне голямо копане без подходящ инстурмент.. https://www.ebay.co.uk/itm/JMC-Backsaver-Soil-Sampler/112110142048?hash=item1a1a490260%3Ag%3AjqsAAOSw0QlZ5RW0&_sacat=0&_nkw=soil+sampler&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 11 минути, Lyubomir Durankev написа:

 Дали след обилни дъждове тестването може да стане с обикновен PH метър https://www.olx.bg/ad/tester-za-pochva-ph-metar-vlagomer-svetlomer-pochven-analizator-CID262-ID32d4D.html

Аз имам такъв уред и имам чувството, че не работи - където и да го бодна - все показва около 6.5. Не че не е възможно това да е истина, но за мен е доста съмнително практически навсякъде да е все толкова. Може би да се обадиш в държавната лаборатория и те да ти обяснят точно какво да направиш и от какви места и дълбочини да вземеш проби, щом ти е толкова важно това... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Мисли за поливката, pH не е проблем. Ако почвата ти не е обработвана дълго време няма причина да рH да е особено променено, а и да е, то ще е вкиселено. Като гледам кестена няма проблем с кисела почва, така че мисли за поливката. ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Освен ако не си на връо на някой карстов район, съмнява ме да имаш силно алкална почва. Подкрепям Гошияма - зорът ще е поливането, че площта ти е голяма и освен ако не инвестираш няколко хилки в маркучи (които после шса чудиш как да пазиш) и помпа (мисля имаше кладенец?), ще ти трябват алтернативни решения от типа АТВ с ремарке и бидони за вода :D Само да спомена, че преди 4-5 години сложихме 4 сладки кестена и 2 ореха в синора след нашата градина и макар да ги полях обилно при посаждането и мулчирах дебело със слама, всичките 6 изсъхнаха. Granted, не валя нито един път до август, но нали, мулчът няма да спаси.

А за този уред, не е толкова проста работата, че да се измери със сонда. Не бих му имал никакво доверие.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Съседът ми копае за басеин. Отидох да снимам, за да се ориентирам в почвените слоеве. Мястото е село Баново на 18 км от Варна.. Дупката е на няколко стъпки от моята ограда. На първата от снимките се вижда точно моята ограда. Някой може ли да коментира по тези снимки състава на почвата и подходящите култури?

IMG_20191104_131822.jpg

IMG_20191104_131903.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според европейския почвен атлас, в района на селото се събират три типа почви: Calcic & Haplic Chernozem и Luvic Phaeozem. В нета можеш да потънеш в необятно море от информация за всеки тип почва (на английски).

Според мен, гледайки снимките, си на супер място - дълбок почвен слой, силно вероятно плодородна почва, богата на органична материя. Ако правилно виждам на първата снимка, вероятно това е било земеделска земя до скоро, защото в горните 20тина см ми се вижда различна структурата, може би е било орано.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Занемарени и изоставени ниви. Много твърд чернозем, който като изсъхне се стърже на люспи като камък. Благодаря за информацията. очаквам от китай два вида играчки за анализ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бих искал да линкна една публикация на един мъж от Добрич за здравето на почвата и биоземеделието от форума на палми.бг:
http://forum.palmi.bg/viewtopic.php?f=111&t=1872&sid=d94c56dd958af747fbfafead34fd7da1#p114707

Цитат

... жизнената почва произвежда жизнени растения, а жизнените растения произвеждат жизнени животни и хора. Аз отдавна се убедих, че перфектното здраве е постижимо при растенията и животните, а защо да не бъде и за хората? За целта лечението трябва да се насочи към почвата. Всички проблеми в земеделието и в медицината произтичат от грешни земеделски практики. По-лесно е да лекуваме почвата, отколкото да лекуваме последиците върху растенията, животните и хората, но на всички ви е ясно колко много пари са намесени в това.

Гледам по-натам, че човекът прави почвени анализи... Дано се хареса на Боби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

По темата ще вметна името John Kempf, може да е проучи, види, прочете, чуе. Той е постигал резултати от типа (знам, че звучи невероятно) колорадски бръмбър яде картофено растение и умира от защитните ензими, отделени от растението. Или в оранжерия домат, където всички белокрилки и листни въшки са само по плевелите (един ред плевели оставени), защото доматът има прекалено висока съпротивителна сила и не ходят да го ядат.

Обаче това иска яко, яко, яко внасяне на матрял в почвата и яко пръскане (листно торене), всяка седмица и на 2 седмици през сезона, както и непрекъснати изследвания на почва и тъкан от растения. Ето един техен примерен план.

Всичко друго е "тъй ми се вижда" или "ежк". Някой като ми каже колко му е богата почвата, мед ми капе на душичката. То с гледане се разбира колко е богата...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За добавянето на дървесна пепел в градината. Мисля, че разбрах защо една година доматите ми не пораснаха след като ги "подхраних" с дървесна пепел. Не съм вземал почвена проба да замеря киселинността при мен, но имам някакви подозрения, че е доста алкална, щото освен домати и Годжи бери не расте без да имам обяснение. А други храсти си растат окей.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване