Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

kokorko

Листосъбирач (и орехови листа, но не само!)

Recommended Posts

kokorko
На 20.11.2021 г. at 12:30, Ру® написа:

Засадих лозичките по начина описан от @Пламен М (виж по-долу) с леки модификации: понеже нямах свредел изкопах дупките с права лопата, вместо ЧКЧ сложих домашен компост и мулчът ми е от млени орехови листа. Всичко друго е като описаното: 

 

Ореховата шума съдържа много йод и не съм сигурен дали има място въобще в мулч/компост. Не е като другуте видове листа. Не претендирам да съм прав ,но ... трябва да се провери това нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 27 минути, kokorko написа:

трябва да се провери това нещо.

Проверявам го от години. Може моите орехи да са някакви ненормални, но листата им стават идеално и за мулч и за компост...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

А как ги мелиш? С шредер/клонотрошачка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 6 минути, kokorko написа:

А как ги мелиш? С шредер/клонотрошачка?

ето с това: 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 2 часа, kokorko написа:

Ореховата шума съдържа много йод и не съм сигурен дали има място въобще в мулч/компост. Не е като другуте видове листа. Не претендирам да съм прав ,но ... трябва да се провери това нещо.

Не е вярно, че шумата съдържа много йод. Докато са зелени листата съдържат юглон, което е различно. Е, и йод, но не е необичайно много. Повече има в зелената обвивка на плода. Но дори и така, когато са сухи и дробени и компостирани, количествата в листата не будят притеснение.

Орехът подтиска растежа чрез юглон (juglone), а не чрез йод, който юглон се отделя от живото растение, а не се чака да падне листо...

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Браво, бе Боби, един да го обясни адекватно! Аз днес ще събирам орехови листа, за всеки случай ще ги сложа най-отдолу на новия компост.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Проблемът с ореховите листа е, че доста бавно се разлагат.  Процесът се ускорява значително, ако са смлени. 

" should the home gardener put “toxic” black walnut leaves in their compost bin? Ohio State University looked into the matter and the reply is yes: juglone decomposes within weeks in contact with air, water and bacteria. If the leaves are finely shredded, decomposition is even quicker. And once decomposed, walnut leaves apparently give a compost of excellent quality."

https://laidbackgardener.blog/2015/10/15/yes-you-can-compost-black-walnut-leaves/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И ние от няколко дни имаме тази глезотийка - листосъбирач. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 29 минути, alys написа:

И ние от няколко дни имаме тази глезотийка - листосъбирач. :)

Честито! Дано да ви върши работа. Колко му е мощността? Моят е 3000 Вата и съм доволен - преди това бях пробвал един по-маломощен и нищо не ставаше...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Това е моделът https://www.onlinemashini.bg/elektri4eski-listosabira4-vazduhoduvka-daewoo-daebv45l--2500-w-/49577. Според мене, върши работа. Лично не съм го пробвала. Само усвоих листата, събрани в торбата и със задоволство установих, че дори са надробени. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз също имам, но като го пробвах преди години ме хвана съклета и го зарязах. Ореховите листа са по-едрички, става ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Точно ореховите листа са за събиране при нас. Хареса ми, че ги дроби листосъбирачът.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@alys Моят е по-мощен и с по-голяма торба. Дано и този върши работа.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е то може ли твоят да не е най-моШния и най-големите дисаги! :D

Тъй като темата уж беше за гроздето, дали да не отделя всмукателната част нейде? Имаме ли тема за смучене? :D

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз пък събирам с метлата :) Нискотехнологичен уред. И точно едни купчини орехови листа ги бях заделил за чесъна, но рекох първо да никне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Аз пък ги ”събирам” с косачката за трева! Смила ги без проблеми. Махам коша,повдигам леко капака и тя си ги ръси смляни. В коша ги събирам за покриване около дръвчетата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване