Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Мари

Охлюви и голи охлюви (плужеци)

Recommended Posts

Боби Димитров

Реших да "вдигна" тази тема след като видях в чата линк към тази статия.

Нека опитам да резюмирам изброените тук и там методи за "наръсване":

  • Сол - вредно за почвата, разтваря се бързо, не бих пробвал
  • Захар - не намерих сведение да помага директно, разтваря се бързо, не бих пробвал
  • Пепел - изпробвал съм, помага частично, но е нужно много и редовно ръсене, алкализира почвата
  • Талаш - изпробвал съм, минават спокойно през него, особено ако е влажен.
  • Пясък - от както видях охлювите по купчината пясък на строежа, не мисля, че би работило, не бих пробвал
  • Черупки от яйца - не съм изпробвал, слагам ги в компоста
  • Борови иглички - не съм изпробвал, нямам лесен източник и не мисля, че ще работи в моя случай
  • Диатомит - не съм изпробвал, нямам, но подозирам проблем като с пепелта

Всички тези методи са напреко на идеята за мулчиране. Един рехав сламен мулч не би задържал нищо от изброените в достатъчна гъстота, с изключение на боровите иглички. Но реално охлювите и плужеците могат да минават и под, и над, и през мулча. Та ръсенето не ми се вижда удачно в 99% от случаите.

"Механичните" методи:

  • Капани с мая/бира - работят само ако има активна ферментация (захар и мая например), чиста бира не върши работа. Но изфирясват бързо, а 2 капана не са достатъчни за леха 4 х 1 метър. С други думи говорим за стотици капани в една средна по размер градина... Само от мисълта за формирането и менажирането на тоя масив ми става лошо като на Али Ръза.
  • Медна тел - ограждане на всяко растение с гола медна тел (да се внимава да не е лакирана!). Не съм го изпробвал, защото за интензивни лехи значи да вкарам 1 километър кабел и цяла година да дробя пръстенчета. По-практично е ако имате високи лехи на сандъци, да се закове тел по краищата - казват, че помага, но не зная от опит. Окисли ли се един път, обаче, спира да действа?
  • Ръчно обиране - ако живее човек при градината, това е най-добрият метод, защото не изисква покупка на и друга разправия. Единствено вечер да излезеш на оглед с кофа и фенер. Работата се улеснява много от черги или дъски или стар балатум / винил, поставени на разни места из градината. Охлювите се крият отдолу и можете да ги съберете и през деня. Също и забити пръчки в земята помагат - охлювите се качват по тях.
  • Патици - или гъски, или кокошки в случая с малките бели охлюви и плужеците. Патиците са пословични плужекоядци и като цяло правят по-малко щета от кокошките в градината. Но нали, патици...

"Химичните" методи. Тъй като не съм фен на купешките отрови, тази година пробвах само с "Вениш" - металдехид. В сравнение с алтернативите (ferric sodium EDTA / ferric phosphate) ми се видя най-безобиден. В почвата, под действието на почвения живот, се разпада на въглероден двуокис и вода: The breakdown of metaldehyde in the soil is by microbes, also to natural products namely, water and carbon dioxide; but we must keep it out of water and in the soil for this to happen.

Първото нещо, което ми направи впечатление е, че дозата от 300 гр/дка е предвидена явно за оранжерийно или полско производство с унищожена екосистема, където я има някой охлюв, я не. В нашата градина, която граничи с гора, 100 гр стигнаха да наръся рехаво към 30 линейни метра ливада със ширина 10 см - целта ми беше нещо като "бариерна примамка". 100 гр използвах за 50 "гнезда" тикви, краставици, пъпеши, дини, зеленолистни, боб и тн.

Ефектът е добър, но не е идеален - редица растения бяха наядени, а примамката си седи. Бих казал над 30% от случаите. Определено Вениш не е нещо, което бих правил целогодишно, всяка година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Чудя се дали да не ползвам Английска сол. На доста места четох, че помага в борбата с охлювите и плужеците, а пък аз вече съм пробвал и съм се убедил, че е полезна за растежа на доматите, така че само ползи може да има....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

На първо четене освен да се надрискат....не знам как би помогнала английската сол. 

Аз за сега продължавам със събирането на ръка. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Delyan Dimitrov

До голяма степен си реших проблема с охльовите като се върнах към доброто старо прекопаване на почвата. Една година не копах и количеството охльови беше умопомрачително! Не съм си и представял, че може да стане толкова зле. Също ползвах Вениш - има някаква полза, но хиляда пъти предпочитам да се бъхтя с вилата и лопатата вместо да ръся отрови. На следващата година положението беше съвсем търпимо. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

И при мен след две години без копане, на втората през лятото на 2017та положението направо си излезе извън контрол.. а като имам предвид и меката зима досега (2018) сигурно ще има бум на гадовете в новия сезон.. но твърдо съм решил да пробвам с 2-3 свободно шляеши се патки от комшията, който развъжда всякакви пернати..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ganchata
преди 17 часа, Варела написа:

И при мен след две години без копане, на втората през лятото на 2017та положението направо си излезе извън контрол.. а като имам предвид и меката зима досега (2018) сигурно ще има бум на гадовете в новия сезон.. но твърдо съм решил да пробвам с 2-3 свободно шляеши се патки от комшията, който развъжда всякакви пернати..

  При нас не се оказа добра идея шляещите се патки.Миналата година дядото си имаше мечта на Великден да има малки жълти патенца из двора ,да вървят след мама патка и той да им се радва.И така и стана на Великден се пръкнаха девет малки жълти патенца,но темповете с който порастват се оказаха доста скоростни.Започнаха да ядат всичкото зелено(спанак,марули,лук,чесън,грах и т.н.),което се появи пред тях особено харесаха малките крехки марули.Дядото започна едно ограждане с мрежи ,което се оказа безсмислено всичко беше опоскано и яко осрано.След протести и общо събрание започнаха да ги пускат само извън двора и нещата малко се кротнаха.Тази година мечтата му е да си има овца(която вече се роди) и да си я гледа как си се разхожда около него :) ще видим как ще се отрази тази му мечта на земеделието ....

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Каква порода патици беше взел дядото, да е жив и здрав?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Преди време си говорихме в чата по повод на патиците и охлювите. В Южна Африка имат опит:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз мисля, че и с кокошките дори няма проблеми, при подходящи условия. Свидетелство за това е колекцията с няколко хиляди снимки на една леля англичанка във Франция, която съм споделял и преди:

https://www.flickr.com/photos/hardworkinghippy/albums

Специално внимание обърнете на албумите, които като обложка имат домашни птици. Например този, но не само него!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
На 1/30/2018 at 9:29, ganchata написа:

Започнаха да ядат всичкото зелено(спанак,марули,лук,чесън,грах и т.н.),което се появи пред тях особено харесаха малките крехки марули.

Ами ние не сме много по марулите, в смисъл винаги ни остават защото бързо ни омръзват, така че нямаме проблем да си ги изядат както са си в лехите.. за чесъна ще се караме обаче ;)..

освен това има около 300 кв.м. тревна площ, където ще си имат достатъчно зелено.. единствения минус е, че нямаме езерце, защото тогава щяха да се плацикат почти през целия ден из него и да не сноват много насам натам..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
На 30.01.2018 г. at 9:29, ganchata написа:

  При нас не се оказа добра идея шляещите се патки.Миналата година дядото си имаше мечта на Великден да има малки жълти патенца из двора ,да вървят след мама патка и той да им се радва.И така и стана на Великден се пръкнаха девет малки жълти патенца,но темповете с който порастват се оказаха доста скоростни.Започнаха да ядат всичкото зелено(спанак,марули,лук,чесън,грах и т.н.),което се появи пред тях особено харесаха малките крехки марули.Дядото започна едно ограждане с мрежи ,което се оказа безсмислено всичко беше опоскано и яко осрано.След протести и общо събрание започнаха да ги пускат само извън двора и нещата малко се кротнаха.Тази година мечтата му е да си има овца(която вече се роди) и да си я гледа как си се разхожда около него :) ще видим как ще се отрази тази му мечта на земеделието ....

Имате си агънце или след някой месец ще го вземете? :) Вземете си две, за да се чувстват добре. Иначе само ще тича след вас и ще блее. Овцете изглеждат тромави и безобидни, но са покостчии. Всички зеленчуци трябва да са оградени, но дори през оградата успяват да схрускат по нещо вкусно. Когато посвърши тревата, започват да подскачат и дори се задържат на два задни крака, за да хапват листата на по-ниските клони на дърветата. А да засадиш фиданка си е цяло приключение - колове, огради, не винаги поставени на подходяща височина или достатъчно здраво. Или се качват на мрежата с предните крака и ядат отгоре, или коленичат и си мушкат муцунките отдолу. Е, прощаваш им, и те искат да ядат. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димчева

Във фейсбук има една група "агрохомеопатия".там са решили проблема с всички видове охлюви с едно хомеопатично лекарство.helix tosta.по памет го казвам.това е вид хищен охлюв и това лекарство по всички принципи на хомеопатията ги гони.само не помня пръскаше ри се или се полива в разтвора.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

За мен по-хомеопатично е да пуснеш тоя охлюв да ги яде. Хрус-хрус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Предполагам, че хищният охлюв е морски. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димчева

Май така беше.аз току що поръчах лекарството,понеже охлюви ядат част от зелето ми,ще споделя ефекта,въпреки че тази сутрин събрах каквото намерих .....но все пак съм любопитна дали действа.през лятото успях да спася зеления боб от черни листни въшки с хомеопатия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Посадих десетина салатки преди две седмици и докато се огледам...охлювите им видяха сметката. Ядосах се и започнах голямото събиране.Обърнах де що има къмък по двора,под саксии и други укрития - дъски,найлони и под листа. За няколко дена събрах повече от 50 бройки. Оказа се,че много обичат да си хапват от листата на хряна. Там намерих и продължавам да намирам още. 

IMG_20201113_112816.jpg

IMG_20201115_111716.jpg

Капан_за_плужеци.jpg

  • Тъжно 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Има един препарат на Bayer, Slug&Snail Killer, изключително ефикасен и 100% био. Проблемът е, че убива и червеите и други членестоноги, но е ок, ако сте готови да жертвате малко биоразнообразие за качествена реколта.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Твърдо съм решила пролетта да купя две-три патета и да ги пускам една седмица в градината в Пловдив. Проклетите плужеци станаха особено много, опоскаха ми цветята до шушка тая година. Само преди 5 години не знаех какво е това и се чудех като се оплакваха съфорумки. После ще ги дам на майка да ги отгледа. 

Пробвала съм с препарата Ваниш, ами то за тая градина ми трябват поне 10 кутии от него. Толкова пари няма да дам за тия проклетници. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Мога да споделя НЕличен опит с плужеците. На един колега. Каза че простват един голям балатум насред двора....и на голите охлюви им харесвало отдолу. От време навреме го вдигали, обирали по 1 кофа, насипвали 2 шепи сол вътре и разбърквали. Не съм пробвал, но....ако някой иска да опита - да сподели после :)

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване