Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Мари

Охлюви и голи охлюви (плужеци)

Recommended Posts

Мари

Как да се боря с тях? Почнали са да се излюпват и да ядат поникналите растения.....Много са, а почвата е пълна с яйцата им

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

За голи охлюви знам тези методи: посипване около лехите с нещо сухо и боцкаво (натрошени мидени черупки съм чела конкретно, но сигурно и с натрошени тухли ще стане примерно), капани с бира, и ръчно събиране - слагат се дъски наоколо, вечер охлюветите се прибират под тях да спят - сутрин минаваш и ги събираш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Също поръсване с пепел.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

натрошени черупки от яйца, стърготини,

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

мразят да преминават през къдрав магданоз

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Мари

Благодаря! Ще ги пробвам всичките. Вчера поръсих пепел, но валя през нощта, ще ходя след малко да видя какво е положението...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Днес, докато търсех изгнилия си грах ( :angry: ), открих сума бебета - безцветни все още, на камари.  Ще се борим отново, макар миналата година, да бяха в изобилие, но не ми направиха бели.
Пепелта определено им действа, но само суха. Навали ли я, дори да я ороси - и край.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Как точно им действа пепелта - не минават през нея или?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Тя е основа и им разяжда тЕлото. За това я избягват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Тя е основа и им разяжда тЕлото. За това я избягват.

 

В такъв случай ако се наръси около зоната, която теоритично искаме да запазим, ще свърши ли работа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

То ще върши, но има следният спек: охлювите излизат като е по-влажно. Влагата мокри пепелта и елиминира ефективността й. Ако ръсиш всеки ден нова пепел, според мен рискуваш доста алкална почва. 

 

За мен по-добрите методи (изключая патици - предния уйкенд гледах на комшията трите патици как ядат охлюви с черупките) са метода с тъмна черга (или дъска) на земята и бира. За бирата най-лесно ми се вижда отрязана по дължина бутилка от вода - не е нужно да се вкопава дълбоко, а и има доста по-голяма повърхност, която да отделя аромата и да сбира лигльовците.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Delyan Dimitrov

Здравейте, вчера намерих ето тази схема на капан за охлюви и много ми допадна. Мисля да я пробвам този сезон. Ако е отворен капанът отгоре като чаша, дъждът разрежда бирата.slug-pub.png   https://www.earth-ways.co.uk/resources/slugs/#.VR6QevmUd84

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

То ще върши, но има следният спек: охлювите излизат като е по-влажно. Влагата мокри пепелта и елиминира ефективността й. Ако ръсиш всеки ден нова пепел, според мен рискуваш доста алкална почва. 

Точно за това когато ръся - ръся съвсем близо до или дори по растенията. Малко садистично, знам, но им излиза "пяна на устата"...

Делян, благодаря, това може да се опита - изглежда логично. Макар, че съдовете с бира се спрягат навсякъде, но никой не е написал до сега, да си е решил проблема с тях генерално.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Мари

Наръсих пепел, но два пъти валя от тогава, а почвата е пълна с прозрачните им яйца. Последните 2 години не бяхме тук и беше станало джунгла непроходима и съответно влага и те са станали милиони....ще пробваме това с затворената бутилка....изглежда обещаващо, а и пепел като спрат валежите отново

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Содата им разгонва фамилията (на зрелите охлюви), но е зле за почвата. Та може да се помисли и повече - дали и в какви количества би могла да се приложи. И как - евентуално да се унищожат поне част от яйцата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Ръсих вчера един пясък върху едни лехи и ме осени - дали това не може да е начин да се борим с охлювите?
Те не биха лазили върху сух пясък, а мисля, че дори и мокрия ще го избягват.
Какво мислите? Тънък пласт пясък, наръсен върху и около лехите, около растенията и изобщо нахвърлян наоколо.
Аз съм сложила семенца, покрила съм ги съвсем символично с пясък та ще видим. Това в градината в двора, в която отърване от тях няма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според мен всички методи, които спират от преминаване, могат да се тестват много лесно, като вземеш един охлюв и малко от тестовия матрял, оформен като буква С около него :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Не намерих, иначе щях да тествам. Крият се. А вечер, когато плъзват - не ми се занимава.
А и едно е да го караш да мине насила, друго е гладът да го тласка да мине прз дюни от пясък :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Аз гледах на едно място, че ръсят с вар - очертават го като чертичка около лехите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Мари

Забравих да споделя... За сега борови иглички и натрошени на ситно черупки от яйца вършат работа. Обикалям растението с тези неща

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване