Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Мари

Охлюви и голи охлюви (плужеци)

Recommended Posts

Боби Димитров

@Panik Точно това правим и ние, но с дъски, а не с балатум (щото нямам балатум). Става и с кашон, отгоре тухла да не лети. Ако искаш да ги хванеш в процес на активност, най-добре е да сложиш някакви остатъци на видно място и да излезеш през нощта. Това лятото работи много добре с, например, кора от пъпеш/диня в лехата - хем ги ядем често, хем вечер до късно и тъмно сме вън.

Всички растения от типа на глухарче, лапад и прочее с разстлана листна розетка също са скривалище за охлюви и плужеци, така знаеш къде да ги търсиш.

На Байер препарата (Натрия е брандът) основното му активно вещество е железен фосфат, който е 1%, а "други съставки" са 99%. Предполагам другите съставки са инертни материали за самите гранули, но няма как да се разбере за жалост. Не става ясно и кое точно привлича охлювите, дали е нещо в тия 99%, или е фосфата.

Съответно тук въпросите са: От къде в БГ може да се купи Натрия и на каква цена на опаковка? Може ли да се замести Натрия със железен фосфат?  Ако да, от къде може да се намери той и на каква цена, ако се абстрахираме от шуслерова сол №3?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Още 2 препарата от първата петица за 2020 г.

slugs1.png.66f1ddd0101ea4fb1ca6dab60902dce0.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Боби Димитров Порових в нета и с много мъка открих само едно място където продават железен фосфат. Без цена. Направил съм запитване. А относно шуслеровата сол...в опаковка за 10лв има 80 таблетки с по четвърт грам железен фосфат. Т.е. общо 20грама. И ако това е единия процент, а другото е пълнеж...значи е еквивалента на 2кг от препарата. Някой да прежали 10лв и да опита! :) (всъщност колко струва препарата в БГ? В Амазон гледах 9 долара за 0.5кг)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
На 2.12.2020 г. at 12:41, Боби Димитров написа:

На Байер препарата (Натрия е брандът) основното му активно вещество е железен фосфат, който е 1%, а "други съставки" са 99%. Предполагам другите съставки са инертни материали за самите гранули, но няма как да се разбере за жалост. Не става ясно и кое точно привлича охлювите, дали е нещо в тия 99%, или е фосфата.

Не е това препарата на Bayer. Този от файла дори не е техен. Ето този по-долу е, активните в-ва са сложни алкохоли (металдехид), другото е примамка. Има го в по-солидните агроаптеки, има и много други препарати със същото активно вво, но предполагам, че този е най-добрият.

https://www.diy.com/departments/bayer-garden-bio-slug-snail-killer-pellets-1l/196438_BQ.prd

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 20 часа, Panik написа:

@Боби Димитров Порових в нета и с много мъка открих само едно място където продават железен фосфат. Без цена. Направил съм запитване. А относно шуслеровата сол...в опаковка за 10лв има 80 таблетки с по четвърт грам железен фосфат. Т.е. общо 20грама. И ако това е единия процент, а другото е пълнеж...значи е еквивалента на 2кг от препарата. Някой да прежали 10лв и да опита! :) (всъщност колко струва препарата в БГ? В Амазон гледах 9 долара за 0.5кг)

Железен сулфат има малки разфасовки във всяка агроаптека, а в torove.bg и чували по 25-50 кг, но не е ефективен срещу този вредител.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Той за железен фосфат говори.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И дори не говоря аз, а производителя на онзи препарат ;) Но тъй де, явно има разнообразие. Прочее Вениш е с металдехид, така че реално е същото нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Всъщност реално нямат нищо общо, защото едното е препарат за пране и на вкус едва ли допада особено дори на голите охлюви, но реално от теб няма как да се очаква нещо друго, освен да се правиш на спец по теми, от които си нямаш хал хабер в детайли. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Извинявам се, въобще не ми беше хрумнало, че има агропрепарат със същото име. Но ако сте го пробвали и ефикасността е ниска, то не е заради активното вво, а заради качеството на примамката. С марковия на следващата сутрин всичко е заринато от гътнати пълзящи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Говорили сте някога, обаче след две опаковки препарат против плужаци, ги срещам в оранжерията, по салатите и тнт и нямам идея какво да правя. Редовно ръся пепел, но изглежда не е ок. Четох и обмислях да ходя да сложа в лехите гума, дърво... обаче при мен пътеките са с картон, което е една от идеите..... Ще стане ли много страшно ако просто ги игнорирам... ?

Да пробвам и с мая? Колко време да пробвам? В смисъл месец, два, цяло лято?

Един вид да се издавят старите, младите, да изчакам най-новите яйца да се излюпят.....?

Нямам идея...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Оставят ли се на свобода се въдят на поразия. Вземи мерки. Най-лесното е.... парче мокър картон и на сутринта под него обираш всичките дребосъци и не дребосъци и така.... докато ти писне. Ааа, сега видях, че вече си имаш картони. Ами ако можеш повдигай докато не са се разпаднали и така..  Ни препарати особено помагат, ни кутийки бира, ни посипан пясък..

Е, ако имаш възможност за 3-4 патета за 2 месеца със сигурност ще се отървеш от плужеците, ама и салати няма да имаш.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За мен най-сигурно работи комбинацията от:

  • Дъска максимално дълга и широка, колкото позволява мястото (аз ползвам 4 метра на 15 см, слагам я в пътеките между лехите, като по обяд я обръщам и събирам всичко в кофа и давам на кокошките на съседите.
  • При възможност (обитаване на място) нощно обиране веднага след дъжд или при силна роса - тогава спокойно ще хванеш повече отколкото под дъската.
  • Умерено Вениш и то само при нови податливи насаждения, защото не всичко бива гризано от плужек / охлюв. Слагам по 10тина гранулки около всяко по-голямо разсадче напр краставица или тиквичка, на около 5-10 см от растението. Важно: дори този препарат няма да спре примерно класическите тигрови или испански плужеци, които са по 10+ см. Просто да го имате предвид.

Това е при неналичие или невъзможност за патици в градината, което е решението за предпочитане.

Важно е да се каже, че нашата градина е реално заобиколена с гора и "диво", което е супер, но и е нескончаем източник на мекотели. Наличието на жаби, бръмбари-бегачи, таралежи и прочее помага, но не е достатъчно.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Понеже оплакванията са ми за сега в оранжерията, ще събера целия си страх и гнус, и гад и тнт и след поливане ще се въоръжа с търпение, непукизъм и кофа с ръкавици и ще събирам гадините. 

Понеже храня врабчета на терасата....мога ли да им предложа закуска?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ха сега де? Врабчетата май не биха се възхитили на охлюви , ама знае ли се! Да пишеш после дали са харесали предложената манджа.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Препаратът, сега му е времето: 

WP_20210413-M.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Изпробвано: вчера следобед ръснах в кръг малко железен сулфат около едно нападнато зеле (неголямо, за семе). Днес намерих 10-на охлюва и плужека на границата на поръсеното, т.е. убило ги е на място.

Железен сулфат се продава в почти всяка агро-аптека - "зелен камък", брат на "синия камък". Но е лесно водоразтворим и се предполага, че в големи концентрации може да навреди на растенията.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 26 минути, Лозето ме наби! написа:

ръснах в кръг малко железен сулфат около едно нападнато зеле

Доколкото знам Железният сулфат вкиселява почвата, а пък зелето не обича много кисела, няма ли да е проблем това? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз смятам да пробвам с това:

D20210612_124610.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Ру® , аз само ръснах, бе, пък и не е чак толкова кисел. И нали редовно ръся дървесна пепел в която има доста калиева основа...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване