Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Триони и други ръчни инструменти за рязане

Recommended Posts

Славянски

Реших да не пиша в темата за мотики и други градинарски инструменти, защото само това липсва там.

Поводът е един трион, който си взех тези дни. Не, че нямам триони, но някои се поочукаха, или просто не са особено удобни за градинска работа - или твърде широки, или твърде къси, или твърде фини - пък и винаги има нужда от още някой трион.

Та се спрях на ето този на Bellota (всъщност пише VIAT):

https://arva.bg/sawshop/bellota-viat-58713b-ovoshtarski-trion

Не е най-нисък клас трион, не е и висок, но е за точно градинска употреба, има си кобур, и е извит, т.е. по-лесно реже клоните. Също е и тесен, което позволява бъркане между клони/разклонения, където друг трион с широко лице не може да влезе  Имаше и други варианти, някои с ограничител отпред и отзад, но засега ще е този. Икономично решение.

Притеснявах се доколко добре и леко ще реже. И честно казано съм приятно изненадан от "японското заточване" - най-вече, че се оказа японски тип трион, който реже на дърпане, а това е супер удобно и "енергоспестяващо" за такъв вид труд. И понеже е извит, той сам си зацепва в клона, без да трябва да го натискаш. Та съм доволен засега. Ще трябва само да сваля лака от дръжката и да я рефиниширам, защото е груба и лъщи.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Благодаря, тъкмо се оглеждах за нещо подобно!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Само една вметка да направя за въпросния трион. За по-тънки клони е добре, но за по-дебели (разбирайте 7-8 см и нагоре), и особено за сухи, вижда зор. Проблемът е, че острието е тясно, срязът се изкривява леко и трионът се заклинва. За по-дебели клони си трябва трион с по-широко лице, или направо резачка. Конкретно го пробвах на сух клон на ябълка и на дъб, които по принцип се режат трудно и с други триони, но с широк върви по-добре. Живите и меки клони са песен.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Доволен съм от триона. Особено предвид и цената. Предимство е, че е извит и реже на дърпане, което ми позволява да режа с една ръка дори клони, които едвам достигам. За по-тънки също става, но трябва да режеш успоредно на дължината на клона, от който излиза разклонението, или с минимален натиск. Иначе се клати и закача доста. Но го ползвам повече от ножицата. Ножицата е за тънките клонки и за чисти срязове на такива. Там няма как да я измести трионът.

Понеже @Гого питаше за саблен трион. Аз съм ползвал на Бош. Не бях доволен от вибрациите. Отделно беше тежък и не е за една ръка. Бих взел дори по-дълъг трион, който е лек и не реже влажна дървесина много по-бавно от машинката. Гледах, че Wolf Garten предлагат и модели с дълга дръжка, т.е. трионът може да се закачи на прът и да стигнеш доста далече в короната. Особено ако има хубаво разположени скелетни клони, човек стига навсякъде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Гледайте на какво се натъкнах случайно:

https://youtu.be/Jp_jdnunw1U?t=75

Пичът е скептик и щом го хвали... Във всеки случай е по-добро от стандартен трион.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

"На самом деле прикольная штука. Я такую показывал на своем канале еще годика 2 тому. До сих пор использую. НО! Пильные полотна довольно дорогие. И не очень долго ходят. Особенно когда надо зарезатся кончиком. Я себе брал для распилки пластиковых баков стиралок. И часто приходится пилить кончиком. Так вот в таком случае полотно очень быстро кончается. По итогу - класно, удобно, но дорого."

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Взех си трион с телескопична дръжка, който ми пристигна още в понеделник, но с ежедневния снеговалеж не можех да го изпробвам още. Днес малко пекна слънчице, докато обядвах, и аз, охрабряйки се от по-топлото време и падащия от дърветата сняг, реших да се пробвам на ябълката пред къщата. Разбира се, март месец е - докато изляза и беше почнал нов снеговалеж, но това не ме отказа и свърших бая работа по дървото.

Въпреки че ми измръзнаха жестоко ръцете, този трион буквално ми ги развърза и свърших за нула време сума работа, която със стълби и катерене щях да се измъча, а и си е опасно.

Става дума за ето този трион:

Трион Bellota 3014 HM

14-20-13-2326661647_w640_h640_pila-bellota-3014.jpg.51ce4f5af318608a779716919185d9f2.jpg

Като цена ми дойде на 96 лева с дръжката, което не е малко за трион, но е доста евтино в сравнение с марки като Wolf Garten и Gardena, където отивах на 150-170 лв. Ето две от алтернативните:

Дръжка телескопична Wolf Garten ZM-V 3 / от 170 до 300 см /

Градински извит трион Wolf Garten Power Cut PRO 370 /37 см

И друга на Gardena с по-дълъг прът:

Градински трион извит GARDENA Combisystem /300 мм. дължина на острието/

Телескопична дръжка GARDENA combisystem /210 см. - 390 см./

Та моят е среден клас, има доста по-евтини варианти, включително в комбинация с ножица, и съм ползвал такъв от Лидъл, но си беше мъка. За другите две марки плюс Фискарс предполагам са малко по-добри, но от триона на Bellota първите ми впечатления са добри.

Първо, реже на дърпане. Прътът е стабилен. Трионът е и дълъг и по-широк от другия техен, който имам. Прътът стига 280 см дължина, а трионът е още 40, тъй че спокойно премахвам клони на 450-500 см без стълба. Със стълба ще стигна и по-високо. Реално повечето срязове ги направих сигурно с дръжка 180-220 см. Въобще стигам клони, за които преди това нямах шанс, или трябваше да ползвам една осемметрова стълба, която е много тежка и с изключителен зор се носи, вдига и разпъва от сам човек. Сега спокойно мога да се повдигна и на двукрака стълба, ако има нужда. Дебели клони не съм пробвал, но до 3-5 см без проблем. Единствено трябва да се внимава трионът да се дърпа право назад, за да не излиза от сряза, и ако клоните са преплетени и натискът под тежестта на клона като тръгне да пада е обратен, да не се заклещи трионът.

Мисля, че доста време ще си спестя. Дано се окаже и траен. С малко по-фини зъби е, т.е. реже по-чисто и по-бавно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Някой ако реши да се регистрира като фирма за този трион - насреща съм за комбинирана поръчка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, Котарак без чизми написа:

Някой ако реши да се регистрира като фирма за този трион - насреща съм за комбинирана поръчка.

Какво значи да се регистрираш като фирма и откъде да се поръча?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

От същия сайт. Гледам че си го купил като клиент-физическо лице по обявената цена,  но отдолу със зведички подсказват, че с регистрация като фирма цената е по-ниска.
Ако някой се регистрира като фирма само за един трион има вероятност да го отсвирят, затова съм склонен да се комбинирам с още някой за по-голяма обща поръчка. Подобно на поръчката от полския разсадник.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези триони на Silky някой пробвал ли ги е? Отзивите са добри. Цените също. Аз мислех да се пробвам със Зюбат, но не е наличен, та ще е нещо друго. В момента този, който ползвам на Viat, върши работа, но не е топ, особено за по-дебели клони. Телескопичният на Беллота се справя по-добре, щото е с по-фини зъби.

Определено предпочитам трион режещ на дърпане. Единствено чуденката ми беше дали да е по-голям или по-малък, защото малкият ще се ползва повече и за по-тънки клони ще е по-удобен, както и да се разнася. Иначе казват - забравете резачката. То те са на цената на по-евтина резачка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Трионите на Samurai. Значително по-евтини от Silky. Някои ги хвалят, че били и по-добри. Съмнява ме да са по-добри, но за конкретна работа голям Силки може да е по-неудобен от по-малък Самурай. А и цената е близо 2,5 пъти надолу.

Едно сравнение:

Горното е в отговор на това видео:

Аз до последно се колебаех дали да взема Bigboy или по-малък Gomboy с фиксирано извито острие. Взех първия. С идеята, че може да стига по-далеч и да се режат по-дебели и сухи клони. Сега, казват, че е по-неудобен за една ръка, та ще видим. Аз знаех, че по-малък трион ще се ползва по-често та може и стратегически да сгреших. Но ако тези на Силки са 150-180 лв. грубо, Самурай са 50-75 лв. Сегашният ми подобен беше 27 лв. И върши работа. Особено като се мине острието с вакса.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 6.12.2021 г. at 21:09, Славянски написа:

Само една вметка да направя за въпросния трион. За по-тънки клони е добре, но за по-дебели (разбирайте 7-8 см и нагоре), и особено за сухи, вижда зор. Проблемът е, че острието е тясно, срязът се изкривява леко и трионът се заклинва. За по-дебели клони си трябва трион с по-широко лице, или направо резачка.

Оказва се, че при по-високия клас триони острието е изтънено в горния край. Така че най-дебели са в зъбите и това намалява триенето и предотвратява заклинване. В някои случаи самият клон/стъбло притискат острието и това вече се избягва с техниката на рязане.

Другото е, че за сухи клони острието трябва да е с по-фини зъби. Трионите с едри зъби са за бързо рязане на влажна/жива/мека дървесина.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Чудех се дали да не постна в "Хумор", ама май е по като за тук :)

355303877_697219362416612_2719028894971433630_n.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Silky gomboy сгъваем имам аз. Купувах го пролетта и не е толкова тестван. Много хубаво е направен иначе, удобен, стабилен, здрав и надежден изглежда. Класа, класа е усещането когато е в ръката, чисти разрези при сурова дървесина. Има много видеа в тубата. Иначе имам извит на Фелко - прекрасно ми е служил.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Преди година и нещо, си купих един много добре направен трион с дребни зъби, само за 5.80 лв. Много съм доволен от него, но когато се затъпи ще бъде доста трудно или направо невъзможно да му наточа зъбите. Марката е TOTAL, произведено е в Китай, но го внасят през Полша. Повечето инструменти на TOTAL, които аз съм разгледал отблизо или съм ползвал, са доста добри за цената си. Този трион за 5.80 е с двойно заточени (да реже в двете посоки) и закалени фини зъби. Ползвам го вече повече от година и съм отрязал много сухи и мокри дърва и клони, там където не мога да ползвам друг инструмент или техника. В местния магазин когато го купувах, триона беше останал последна бройка, а продавача ми каза "направих цял навес с този [модел] трион". Аз бях скептичен, но пък за 5.80 колко да съм скептичен ;) ? И го купих, а сега съжалявам, че нямаше още бройки да купя и да подаря на приятели :). Прилагам малко снимки на този трион

20231223_saw_label_receipt.thumb.jpg.4d8d6eabaf7034d894fca18cd40a559b.jpg

IMG_3590s.thumb.JPG.ecb5297d283854cd162179855ffb467e.JPG

IMG_3582e.thumb.JPG.7902f1f9c9cd02c37d89858f0a6e4c9c.JPG

IMG_3585e.thumb.JPG.f35a2b75e86b24c3ddce7b15a3cb00cd.JPG

П.П. Не съм сигурен дали става очевидно от снимките, но за повече от година много интензивно рязане с триона, както на сурови клони, така и на сухи дърва, за мен зъбите са в отлично състояние и към момента не се нуждаят от заточване. Не разбирам какво има предвид @Славянски казвайки  "... тая марка на такива цени не ми се вижда сериозна ...", но за всеки случай и за протокола, ще добавя от себе си: (1.) Не ми харесва никак и дори малко се страхувам за икономическото бъдеще на ЕС, че китайци могат да направят толкова качествен трион на толкова ниска цена, а ние в Европа и особено в България НЕ можем (засега). (2.) Аз лично няколко пъти съм се отказвал, да произвеждам разни материални неща, защото при предварителното проучване се оказва, че (понякога изобщо) не мога да достигна толкова ниска цена колкото е обичайна за конкурентни продукти. (3.) Обаче не мога да си "изкривя" душата, а и няма как да отрека очевиден (за мен) факт, както в случая, че този трион на ТОТАЛ е направен много качествено и същевременно се продаваше за необичайно ниска цена на дребно, както и че дръжката му бидейки направена от един компонент пластмаса (предполагам ABS или PC) е по-рециклируема от други конкуренти и съответно целия трион е рециклируем. (4.) Като индивидуални потребители, всеки от нас има избор какво да купи или дали изобщо да го купи, в повечето случаи. Аз например, ако имам избор предпочитам да купувам посадъчен материал от хора които вече познавам и са ми направили добро впечатление, пренебрегвайки по-евтини алтернативи. А когато са налице подходящи за мен условия, аз избягвам да купувам продукти от континенталната част на Китай, защото не харесвам агресивната им позиция им спрямо Тибет и спрямо остров Тайван. :) 

 

По това време, т.е. преди година и нещо, по местните магазини марката TOTAL още не беше толкова популярна колкото е сега. По същото време, но от друг местен магазин, купих и друг трион на TOTAL, извито острие, от по-дебел лист стомана, с по-големи зъби, пак заточен за двупосочно рязане, с куха цилиндрична дръжка за поставяне на прът, за 9.60 лв. Съответно, в последствие го монтирах на импровизиран прът от 2 метров черничев клон, та стана чудесна и евтина дълга дръжка. От този втори трион също съм много доволен и отрязах ръчно много проблемни клони, които ми пречеха или създаваха опасност, и особено докъдето не можех да достигна със стълба или с друг трион или техника. Ето и една снимка (сканирано етикет и касова бележка):

20231223_prunningsaw_receipt.thumb.jpg.8b76d906a5a9205fba0ac585a5aba6bf.jpg

Редактирано от embedeo
Добавих П.П.
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Очевидно човек може да свърши работа и с по-евтин инструмент. И аз съм го правил. Честно казано тая марка на такива цени не ми се вижда сериозна, въпреки че имам някакъв опит с нея, който не е толкова лош. Просто работиш с каквото имаш понякога, и по-обикновен трион върши с пъти по-добра работа от нож, секира или голи ръце. Като знам какви стари триони се мотаят наоколо, определено нисък клас с едни ръждиви ламарини. Сега имаме достъп до разнообразие от продукти каквито дедите ни не са сънували. Да, има еднодневки, заради идеологията на времето и жаждата за пари в заложеното състаряване на много инструменти, електроуреди и прочие.

От по-евтините триони имам един на Топмастер и разни от Лидл, но те не са градински. С фини зъби са и режат бавно. И без това времето не ми стига за градината, та поне от инструменти да спестя (време).

Преди две години взех един трион на Bellota с телескопичен прът, с който съм свършил много работа. Острието е тип японско с "кука" отпред и стопер отзад, да не ти се откача от клона. Дали нещо правят в Испания или просто ребрандират нещо китайско - не зная (по-скоро второто), но трионът върши добра работа, прътът е стабилен. А съм го ползвал почти ежедневно за това време. Лятото да режа клони от гората за животните, зимата за резитби на овошки. Но от известно време не реже толкова лесно колкото в началото. Принуждава те да положиш повече усилие да компенсираш затъпяването. И му беше време да пробвам да го заточа сефте.

Преди време като си взех триона Samurai Ichiban, с него поръчах и фина диамантена пила от същата марка. Тя си е с определено сечение, ъгълът съвпада с ъгъла на зъбците на триона спрямо острието. Трионът на Samurai си е още остър и не съм тръгнал да го точа, но преди време точих един друг на Bellota (Viat), купен за 27 лева преди няколко години. Той беше станал кошмарен и след заточването е приличен. При него недостатъкът е, че острието не е скосено и често се заклинва/заклещва като режеш, особено по-дебел клон, а това много разваля преживяването.

Ето това е пилата. Ъгълът е друг, но лесно зачиства и отнема:

https://poolandgarden.bg/product/diamantena-pila-samurai-dfh-70-za-zatochvane-na-trioni-i-nojici

По принцип зъбите на японските триони са много твърди, с лазерно заточване и закаляване и повечето не са предвидени да се заточват, а да купуваш след време ново острие (което не е евтино). Тази пила обаче е направена точно за такъв тип трион. Silky не дават да се заточва, но не е дошло време да пробвам.

Та снощи успях да отделя може би половин час за заточване на триона с телескопичен прът на Bellota, въпреки далеч от идеалното осветление. След операцията тествах по тъмно на клон от липа около 8 см и го отряза лесно, за броени секунди. Определено има подобрение, макар и преди да режеше окей, сега е може би два пъти по-бързо. Не съм засичал. Днес валя и не съм го тествал на друго.

Ако човек иска да ползва един инструмент дълго време и да работи (почти) като нов, добре е да помисли за заточване. При евтин трион може би не е проблем да дадеш десет лева за нов, но нов Самурай или ново Силки са си цифра. Един захабен или тъп трион не предразполага към употребяване, пък бил той и нов. Имам един сгъваем на Bellota също, който реже най-лошо и трудно от всичките ми триони. Ползвам в краен случай или когато ми потрябва малък джобен трион. Той почти не е използван, именно защото с него се реже бавно и запъва.

Ще видя да направя и някои снимки. Но за мен е важно трионът да реже без усилие и като това почне да не се случва твърде често, нещо трябва да се направи по въпроса.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 23 часа, embedeo написа:

Преди година и нещо, си купих един много добре направен трион с дребни зъби, само за 5.80 лв. Много съм доволен от него, но когато се затъпи ще бъде доста трудно или направо невъзможно да му наточа зъбите. Марката е TOTAL, произведено е в Китай, но го внасят през Полша. Повечето инструменти на TOTAL, които аз съм разгледал отблизо или съм ползвал, са доста добри за цената си. Този трион за 5.80 е с двойно заточени (да реже в двете посоки) и закалени фини зъби. Ползвам го вече повече от година и съм отрязал много сухи и мокри дърва и клони, там където не мога да ползвам друг инструмент или техника. В местния магазин когато го купувах, триона беше останал последна бройка, а продавача ми каза "направих цял навес с този [модел] трион". Аз бях скептичен, но пък за 5.80 колко да съм скептичен ;) ? И го купих, а сега съжалявам, че нямаше още бройки да купя и да подаря на приятели :). Прилагам малко снимки на този трион

20231223_saw_label_receipt.thumb.jpg.4d8d6eabaf7034d894fca18cd40a559b.jpg

IMG_3590s.thumb.JPG.ecb5297d283854cd162179855ffb467e.JPG

IMG_3582e.thumb.JPG.7902f1f9c9cd02c37d89858f0a6e4c9c.JPG

IMG_3585e.thumb.JPG.f35a2b75e86b24c3ddce7b15a3cb00cd.JPG

П.П. Не съм сигурен дали става очевидно от снимките, но за повече от година много интензивно рязане с триона, както на сурови клони, така и на сухи дърва, за мен зъбите са в отлично състояние и към момента не се нуждаят от заточване. Не разбирам какво има предвид @Славянски казвайки  "... тая марка на такива цени не ми се вижда сериозна ...", но за всеки случай и за протокола, ще добавя от себе си: (1.) Не ми харесва никак и дори малко се страхувам за икономическото бъдеще на ЕС, че китайци могат да направят толкова качествен трион на толкова ниска цена, а ние в Европа и особено в България НЕ можем (засега). (2.) Аз лично няколко пъти съм се отказвал, да произвеждам разни материални неща, защото при предварителното проучване се оказва, че (понякога изобщо) не мога да достигна толкова ниска цена колкото е обичайна за конкурентни продукти. (3.) Обаче не мога да си "изкривя" душата, а и няма как да отрека очевиден (за мен) факт, както в случая, че този трион на ТОТАЛ е направен много качествено и същевременно се продаваше за необичайно ниска цена на дребно, както и че дръжката му бидейки направена от един компонент пластмаса (предполагам ABS или PC) е по-рециклируема от други конкуренти и съответно целия трион е рециклируем. (4.) Като индивидуални потребители, всеки от нас има избор какво да купи или дали изобщо да го купи, в повечето случаи. Аз например, ако имам избор предпочитам да купувам посадъчен материал от хора които вече познавам и са ми направили добро впечатление, пренебрегвайки по-евтини алтернативи. А когато са налице подходящи за мен условия, аз избягвам да купувам продукти от континенталната част на Китай, защото не харесвам агресивната им позиция им спрямо Тибет и спрямо остров Тайван. :) 

 

По това време, т.е. преди година и нещо, по местните магазини марката TOTAL още не беше толкова популярна колкото е сега. По същото време, но от друг местен магазин, купих и друг трион на TOTAL, извито острие, от по-дебел лист стомана, с по-големи зъби, пак заточен за двупосочно рязане, с куха цилиндрична дръжка за поставяне на прът, за 9.60 лв. Съответно, в последствие го монтирах на импровизиран прът от 2 метров черничев клон, та стана чудесна и евтина дълга дръжка. От този втори трион също съм много доволен и отрязах ръчно много проблемни клони, които ми пречеха или създаваха опасност, и особено докъдето не можех да достигна със стълба или с друг трион или техника. Ето и една снимка (сканирано етикет и касова бележка):

20231223_prunningsaw_receipt.thumb.jpg.8b76d906a5a9205fba0ac585a5aba6bf.jpg

Да, инструментите на тази марка са добри и на ниски цени. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Някой да е пробвал акумулаторна лозарска ножица Тотал? Замислям се за някаква евтина и се чудя дали да е най-евтината от около 100лв или Тотал от 220.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване