Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Славянски

Триони и други ръчни инструменти за рязане

Recommended Posts

Славянски

Реших да не пиша в темата за мотики и други градинарски инструменти, защото само това липсва там.

Поводът е един трион, който си взех тези дни. Не, че нямам триони, но някои се поочукаха, или просто не са особено удобни за градинска работа - или твърде широки, или твърде къси, или твърде фини - пък и винаги има нужда от още някой трион.

Та се спрях на ето този на Bellota (всъщност пише VIAT):

https://arva.bg/sawshop/bellota-viat-58713b-ovoshtarski-trion

Не е най-нисък клас трион, не е и висок, но е за точно градинска употреба, има си кобур, и е извит, т.е. по-лесно реже клоните. Също е и тесен, което позволява бъркане между клони/разклонения, където друг трион с широко лице не може да влезе  Имаше и други варианти, някои с ограничител отпред и отзад, но засега ще е този. Икономично решение.

Притеснявах се доколко добре и леко ще реже. И честно казано съм приятно изненадан от "японското заточване" - най-вече, че се оказа японски тип трион, който реже на дърпане, а това е супер удобно и "енергоспестяващо" за такъв вид труд. И понеже е извит, той сам си зацепва в клона, без да трябва да го натискаш. Та съм доволен засега. Ще трябва само да сваля лака от дръжката и да я рефиниширам, защото е груба и лъщи.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Благодаря, тъкмо се оглеждах за нещо подобно!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Само една вметка да направя за въпросния трион. За по-тънки клони е добре, но за по-дебели (разбирайте 7-8 см и нагоре), и особено за сухи, вижда зор. Проблемът е, че острието е тясно, срязът се изкривява леко и трионът се заклинва. За по-дебели клони си трябва трион с по-широко лице, или направо резачка. Конкретно го пробвах на сух клон на ябълка и на дъб, които по принцип се режат трудно и с други триони, но с широк върви по-добре. Живите и меки клони са песен.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Доволен съм от триона. Особено предвид и цената. Предимство е, че е извит и реже на дърпане, което ми позволява да режа с една ръка дори клони, които едвам достигам. За по-тънки също става, но трябва да режеш успоредно на дължината на клона, от който излиза разклонението, или с минимален натиск. Иначе се клати и закача доста. Но го ползвам повече от ножицата. Ножицата е за тънките клонки и за чисти срязове на такива. Там няма как да я измести трионът.

Понеже @Гого питаше за саблен трион. Аз съм ползвал на Бош. Не бях доволен от вибрациите. Отделно беше тежък и не е за една ръка. Бих взел дори по-дълъг трион, който е лек и не реже влажна дървесина много по-бавно от машинката. Гледах, че Wolf Garten предлагат и модели с дълга дръжка, т.е. трионът може да се закачи на прът и да стигнеш доста далече в короната. Особено ако има хубаво разположени скелетни клони, човек стига навсякъде.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Гледайте на какво се натъкнах случайно:

https://youtu.be/Jp_jdnunw1U?t=75

Пичът е скептик и щом го хвали... Във всеки случай е по-добро от стандартен трион.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

"На самом деле прикольная штука. Я такую показывал на своем канале еще годика 2 тому. До сих пор использую. НО! Пильные полотна довольно дорогие. И не очень долго ходят. Особенно когда надо зарезатся кончиком. Я себе брал для распилки пластиковых баков стиралок. И часто приходится пилить кончиком. Так вот в таком случае полотно очень быстро кончается. По итогу - класно, удобно, но дорого."

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Взех си трион с телескопична дръжка, който ми пристигна още в понеделник, но с ежедневния снеговалеж не можех да го изпробвам още. Днес малко пекна слънчице, докато обядвах, и аз, охрабряйки се от по-топлото време и падащия от дърветата сняг, реших да се пробвам на ябълката пред къщата. Разбира се, март месец е - докато изляза и беше почнал нов снеговалеж, но това не ме отказа и свърших бая работа по дървото.

Въпреки че ми измръзнаха жестоко ръцете, този трион буквално ми ги развърза и свърших за нула време сума работа, която със стълби и катерене щях да се измъча, а и си е опасно.

Става дума за ето този трион:

Трион Bellota 3014 HM

14-20-13-2326661647_w640_h640_pila-bellota-3014.jpg.51ce4f5af318608a779716919185d9f2.jpg

Като цена ми дойде на 96 лева с дръжката, което не е малко за трион, но е доста евтино в сравнение с марки като Wolf Garten и Gardena, където отивах на 150-170 лв. Ето две от алтернативните:

Дръжка телескопична Wolf Garten ZM-V 3 / от 170 до 300 см /

Градински извит трион Wolf Garten Power Cut PRO 370 /37 см

И друга на Gardena с по-дълъг прът:

Градински трион извит GARDENA Combisystem /300 мм. дължина на острието/

Телескопична дръжка GARDENA combisystem /210 см. - 390 см./

Та моят е среден клас, има доста по-евтини варианти, включително в комбинация с ножица, и съм ползвал такъв от Лидъл, но си беше мъка. За другите две марки плюс Фискарс предполагам са малко по-добри, но от триона на Bellota първите ми впечатления са добри.

Първо, реже на дърпане. Прътът е стабилен. Трионът е и дълъг и по-широк от другия техен, който имам. Прътът стига 280 см дължина, а трионът е още 40, тъй че спокойно премахвам клони на 450-500 см без стълба. Със стълба ще стигна и по-високо. Реално повечето срязове ги направих сигурно с дръжка 180-220 см. Въобще стигам клони, за които преди това нямах шанс, или трябваше да ползвам една осемметрова стълба, която е много тежка и с изключителен зор се носи, вдига и разпъва от сам човек. Сега спокойно мога да се повдигна и на двукрака стълба, ако има нужда. Дебели клони не съм пробвал, но до 3-5 см без проблем. Единствено трябва да се внимава трионът да се дърпа право назад, за да не излиза от сряза, и ако клоните са преплетени и натискът под тежестта на клона като тръгне да пада е обратен, да не се заклещи трионът.

Мисля, че доста време ще си спестя. Дано се окаже и траен. С малко по-фини зъби е, т.е. реже по-чисто и по-бавно.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Някой ако реши да се регистрира като фирма за този трион - насреща съм за комбинирана поръчка.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, Котарак без чизми написа:

Някой ако реши да се регистрира като фирма за този трион - насреща съм за комбинирана поръчка.

Какво значи да се регистрираш като фирма и откъде да се поръча?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

От същия сайт. Гледам че си го купил като клиент-физическо лице по обявената цена,  но отдолу със зведички подсказват, че с регистрация като фирма цената е по-ниска.
Ако някой се регистрира като фирма само за един трион има вероятност да го отсвирят, затова съм склонен да се комбинирам с още някой за по-голяма обща поръчка. Подобно на поръчката от полския разсадник.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване