Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Плодоберач

Recommended Posts

Славянски

Нали знаете тези приспособления за бране на плодове от разстояние, със "зъби" и торбичка, в която да се събират откъснатите плодове? Дългият прът позволява да се берат наистина високи дървета. За тоя тип инструмент говоря:

Гледам някои са с телескопични дръжки. Има и по-маркови и по-евтини. Ползвали ли сте такива? Може ли някакви отзиви? Доколко вършат работа? Нараняват ли се плодовете? Някои по-скъпи с телескопична дръжка отиват на 60 лв. и горница.

Малко след дъжд качулка щото ябълките окапаха, но старият такъв инструмент се загуби. Но с високи дървета без такива нещо няма да се оправя. Омръзна ми да чистя натъртени плодове.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Хората показват как да си направиш и от пластмасива бутилка, телескопични пръчки се продават за боядисване, ама ако ще си играя толкова за 2-3 ябълки: по-добре да окапят, а догодина ще изрежа клоните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен ябълките по 6-10 метра високи. Не мога да ги бера със стълба. Не мога и да ги снижа повечето, за да са достъпни, защото трябва да може да се минава под тях. Тъй че под 2-2,5 метра не е приемливо. И ми остават варианти със скелета (което е хамалогия голяма), с такива приспособления, или брулене над някакви платнища - но за това трябват доста помощници.

Към момента ги бера от земята, но много се спраскват и съсипват. Други са натъртени.

Ако ще взема такъв инструмент, искам да върши добра работа. Не си представям как ще стане с мека бутилка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

И на мен така ми препоръчаха преди 3 месеца в седянката - прът + срязана бутилка. Мога да кажа, че е по-добре отколкото да седя и да цъкам с език отдолу. Даже по някой път хващах плод. След този опит установих, че си струва да дам 50-100 лв за плодоберач.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Лозе, и не става дума за две-три ябълки. Последния път от покрива на къщата успях да набера две кофи (по 20 литра) и поне още два пъти по толкова не успях. Падат на бетона и отиват за кокошките. Не успях да намеря едно такова приспособление отпреди и някак набързо окапаха. При по-ниските дървета, под които не е косено, е по-добре, но не е сериозно. В момента имам към двайсет щайги набрани, и това може да са и под половината плод (другите не стават). Имам и още да събирам. Вярно, много е, и една част ще се съсипе и отиде за животните тъй или иначе, но пък ми се ще да имам повече уважение към реколтата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

За пластмасовите бутилки (има и твърди) препоръчват разни чалъми, вкл. ножче в горния край, но не съм пробвал. Или дребно търмъче с нещо отдолу - поне е без пари.

Сега се сетих, че преди десетилетия съм виждал подобни инструменти отдалеко: плодовете падаха по платнян ръкав, не е като да смъкваш инструмента на всеки 2-3 бройки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Този, който съм пробвал, беше такъв тип. Но това беше преди години и не си спомням доколко се е получавало. То ябълки с моето ниво на резитби има през година. Изненадвам се, че не е толкова евтин. Онези по пет лева може и никаква работа да не вършат.

18-43-09-61dd7jNkabL._AC_SL1500_.jpg.7e9e70169d171718062b6e3cbfcc89d1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 5 часа, Славянски написа:

Нали знаете тези приспособления за бране на плодове от разстояние, със "зъби" и торбичка, в която да се събират откъснатите плодове? Дългият прът позволява да се берат наистина високи дървета. За тоя тип инструмент говоря:

Плодоберач Ausonia AU35236 - 140мм

....

@Славянски този с платнената торбичка от 1вото видео го имам.. набучих го на един прав и дълъг сарък от джанката и заспа.. добро решение е за най-горните клони, но не е ок за бране на големи количества или за отрупано дърво с плодове.. като са няколко ябълки една до друга винаги точно най-хубавата пада отвън.. нали се сещаш :D 

иначе торбичката, макар да изглежда малка събира около кило, че и нагоре без проблем.. по 4-5 ябълки пълня и тогава свалям да празня в кофата..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Аз пък ги държа ниски дърветата и си ги бера на ръка. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Че ти точно, Димо, ябълката не я ли отсече да "дадеш път на младите"? ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Варела написа:

@Славянски този с платнената торбичка от 1вото видео го имам.. набучих го на един прав и дълъг сарък от джанката и заспа.. добро решение е за най-горните клони, но не е ок за бране на големи количества или за отрупано дърво с плодове..

Уморително ли е? Нараняват ли се плодовете? Чупят ли се клонки?

Цитат

като са няколко ябълки една до друга винаги точно най-хубавата пада отвън.. нали се сещаш :D 

Трудно ми е да го визуализирам. Според мен е добре прътът да е лек, но здрав. Наскоро брулих сняг от дърветата с тежък кол от габър - ей, човек, измъчих се, че и ти пада на главата всичко. Една чамова летва 3 х 4 см свърши по-добра работа.

Цитат

иначе торбичката, макар да изглежда малка събира около кило, че и нагоре без проблем.. по 4-5 ябълки пълня и тогава свалям да празня в кофата..

Това не е зле. При дребни ябълки и десет и горница ще побере. Аз това лято от дърво да съм набрал общо 3-4 кофи. Което съм могъл да стигна. Хубаво е, че и падат все пак. Иначе ще ги изядат птиците по дърветата.

Аз се спрях на един с телескопичен прът, който е по-скоро среден клас или над средния:

https://www.onlinemashini.bg/teleskopichen-plodoberach-hecht-900376/62951

Притеснява ме да не е хилав само. Иначе три метра прът звучи добре. Пък и още има ябълки за проба.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 час, Варела написа:

като са няколко ябълки една до друга винаги точно най-хубавата пада отвън.. нали се сещаш :D 

примерно 3 ябълки една до друга.. посягаш да ги обереш, но те са плътно една до друга и на 3 метра от теб.. 2 успяват да минат през обръча на берачката, но третата остава отвън.. и точно тя се откъсва и пада на земята.. 

преди 34 минути, Славянски написа:

като са няколко ябълки една до друга винаги точно най-хубавата пада отвън.. нали се сещаш :D 

не е по-уморително от бране на ръка, покатерен на дървото или на стълба.. зависи как ги береш, ако внимаваш изобщо не се нараняват, но става по-бавно.. не се отчупват повече плодни клонки отколкото при нормалното бране на ръка, и пак  - зависи как ги береш..

моята дръжка от джанка е на 3 години, вече е проядена от дървояд тук там но още държи и ми е лекичка и удобна.. като/ако се счупи ще я сменя с още по лека - лескова.. и най-важното струва 0 лв. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз си взех една мотика без дръжка, че беше 12 лв. Викам: "ще си направя". И се озъртам за някой дрян или ясен. Мога да бича и салкъм в краен случай. С дръжка от гората няма да е съвсем права, но бих пробвал за пробата. Чудя се от кучешки дрян дали да не пробвам - и той е як. Колкото повече минава времето и се чудя дали не се минах за тези 12 лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Миналата година си взех такава берачка от ТеМакс - пластмасова, но здрава и гъвкава едновременно, за 2-3 лв. Направо се родих с нея! Винаги съм си правил сам приспособления от пластмасови бутилки и високи консерви. За прът сложих един телескопичен бояджийски от дългите. Много съм доволен. Прътите от дърво пружинират когато са дълги и винаги има кривина, която пречи. Летва е по-добре, но с телескопичния може да береш на различни височини и за секунди го регулираш, без да правиш маневри напред-назад. Като недостатък установих това, че ако е много гъста короната берачката захваща клончета докато я провираш нагоре, понеже има прорези от всички страни. Но определено си заслужава. Ябълките по върха са най-хубави!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Два-три лева е направо без пари и върши работа. Да не повярваш! Аз се измъчвам да гледам наранените ябълки. Добре, че животните не пробират.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 9 часа, Славянски написа:

Че ти точно, Димо, ябълката не я ли отсече да "дадеш път на младите"? ;)

Имаме 11 ябълки, засега само ги свалих до 2,0 - 2,3 метра и ги поддържам с чашковидна корона. След време ще засадя нови, че тези са се разболяли. Но ще са наполовина като брой. 

Една стара сапунка само отсякох, но тя беше наполовина изсъхнала. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Според мен не си е работа , по-точно е мъка да береш с такова приспособление и затова най-доброто решение си е - дръжте си дърветата в пригодна височина , хора падат от стълби, чупят си крайници, а не дай боже и други вътрешни травми. Всички знаем ,че ако дървото се остави на самотек става много сложно и за бране и за пръскане(ако се налага) и за резитба.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Славянски спомена за сап за мотика: класиката е от липа. За прътове за брулене - лешник. Дрянът може да е здрав, но тежък, ползва се за чукове. Салкъмът е за градински колове. Ако има интерес ще питам по-помнещи и ще дам списък.

  • Мерси 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 13 часа, Варела написа:

не е ок за бране на големи количества или за отрупано дърво с плодове.

Играта е под зъбите на хващача да има такъв накрайник, за да може плодовете директно да се плъзгат надолу, а не да стоят на високото и да ти морят ръцете.
https://www.amazon.co.uk/Waldbeck-Big-Apple-Slide-Replacement-Apple-Pickers/dp/B076JCVHJR

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

То и аз нали това казах за "ръкав", а сега ми блесна идея за по без пари: отгоре се поставя допълнително заострено градинарско "търмъче" (от най-ситните едноръчни, за около цветенцата), и надолу с малко акъл и приспособления всичко се изсипва в ръкав направен от гаца, т.е. мрежестите чували на метър.

Може на търмъчето да се сложи сменяемо острие за макетен нож.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване