Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Dev

Темата на devifast :)

Recommended Posts

Dev

Здравейте. Аз съм го пробвала този метод, но с картон от яйца и ако е кофти почвата след месец два се оправя структурата  на почвата   и почти няма бурени.Компост не слагам а просто насипвам от същата земя и отгоре мулчирам с бурени, листа каквото има. Методът сработи много и тази есен Репички и моркови съм прекалила и реколтата трябваше да я  изхвърля т.е. -компостирам . Завъждат се мишки под картона това го четох. После искам да питам като произведете повече от колкото ви е нужно и какво го правите. Защото аз раздавах на познати ама накрая вече взеха да не искат. Имам и още питанки но когато ми отворят чата някой ден .:)

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравейте! То това да ви е кахърът - да имате повече продукция отколкото можете да изконсумирате. При мен обикновено е обратно. Репички конкретно не съм гледал есенно време и не съм съхранявал, но моркови може да се съхраняват дълго време, може да се сушат, може и на туршии, които могат и да се консервират даже. Не е нужно да компостирате храна, която е годна.

А защо чатът е недостъпен - предполагам админите налагат скрита цензура ;)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

@devifast , ако имаш повече реколта - аз купувам за собствена консумация. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev

@Славянски така е ,но тая година 4 пъти садих боб щото не тръгваше, но аз съм инат....  И четвъртия път тръгна лудница: )...Котарак без чизми ,това ми звучи малко като на краставичар краставици да продавам. Но мойта идея е да изкарвам някви допълнителни пари. Гледах ето това :

И защо само едрите земевладелци трябва да могат.Това ми прилича на монопол .

Атанас Буров – велика мъдрост:

Всеки един човек,… трябва да има по един декар нива, до селото или до града, за да я чувствува своя и да я обича. Да се храни от нея.Със закон, публикуван в печата за сведение на народа, и то със златни букви, бих обявил, че се дава по един декар орна земя – край селото и край града на всеки българин, на всяка българка от рождението им. 

  И всеки да си знае своята нива.
При тежки години, при глад, при криза, при бедствие тази земя ще го изхрани. Защото един декар земя може да се раздели на десетина парцела.

За чушки, за домати, за дини, за пъпеши, за грозде, за тикви, за ягоди, за малини, за зеле, за моркови, за кервиз, за подправки, за пет кошера пчели. Къща без пчелин не бих оставил на мира. И бих давал премия – държавна премия на всеки пчелар и лозар. Бих направил около оградата на тази нива асми – лози, за грозде. Бих направил една беседка в края – да трупам зелето, морковите, картофите, всичко...., И Дънов е казал една семка само след 14 години  или колко беше там не помня може да изхрани цялото население на света. Не да ставам богата но и да работя като роб а земята пустееща  не е е ок.

Редактирано от devifast
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

@devifast Останал съм с впечатление, че от пишещите в този форум има двама-трима човека, които са 100% отдадени на стопанството си, останалите си тикаме и друга работа, от която да живеем. Естествено, тези които и живеят в къща до градината могат да отделят внушително повече време и да се самоизхранват в по-голяма степен спрямо другите, които ходят там образно казано събота/неделя. Аз съм от последните, съответно природата ми се отплаща за недостатъчните усилия и купувам. Може да ме пишеш пишман-краставичар и да ми продаваш с чиста съвест. Отвори си една тема и пиши, също и приемаш ли бартери за нещо.
Освен фризер/сушене/консервиране/щайгите в мазето съм видял следните работещи модели за продажба: Във фейсбук в групата за Производители, които могат да доставят продукцията си в София; с обяви в олх; доставки на местен плод/зеленчук и най-високата летва - регистриран земеделски производител (ЗП), което официално ти дава право да продаваш без касов апарат както на общинските пазари и тържища, така и директно пред двора си. Най-висока, защото трябва да плащаш осигуровки и да водиш документация, тоест за да има смисъл трябва да продаваш поне за 12-15 000 лева годишно продукция.
Всъщност надявам се и други съфорумци да се включат със собствения си опит, моят стига до фейса и до бартери. Разгледай и опита на Бай Ли Шъсей по въпроса с изкарването на пари от градината.
Ами това е, добре дошла :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Котарак без чизми аз пък предполагам, че ти зеленчук без касова бележка не би купил? Кой ще пълни чекмеджета иначе?

И аз мисля, че не е време да пустее земята. Може да се прави и бартер без данъци и такси 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

@devifast То и аз съм от съботно - неделните производители, но ако събера всичката продукция от мястото, мерната единица ще е тон. Въпреки това, успявам да я раздам, която ми е горница. 

И така, ако няма на кого да раздадеш, или е засадено прекалено много, което лесно се коригира, или имаш малко приятели, което трудно се коригира. :))

Ако искаш да изкараш пари от земята, е друго нещо. Там нямам отношение. Макар да имам пазар, не бих прецакал себе си, хобито и забавлението, заради малко пари. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 11 часа, devifast написа:

@Славянски така е ,но тая година 4 пъти садих боб щото не тръгваше, но аз съм инат....  И четвъртия път тръгна лудница: )

 

Какъв сорт боб отгледа с успех, увивен или пешак, че си търся добър сорт пешак за зряло?

Ако накиснеш зърната предварително, да тръгнат кълновете, после успеха е почти гарантиран. Това важи и за сладката царевица. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 7 часа, Славянски написа:

@Котарак без чизми аз пък предполагам, че ти зеленчук без касова бележка не би купил? Кой ще пълни чекмеджета иначе?

Необходимо ли е да остроумничиш в тема, която е по същество? Предположението ти е грешно, не познаваш добре нито закона, нито мен.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

devifast, сега видях, че за 10 декара говориш. Аз бих ги продал, щото земята до София е скъпа и с парите да си купя къща с двор, по- настрани и там да си гледам кефа. А парите за живеене от нормална работа, щото да се заробиш със земя без сигурен пазар е самоубийство, пък без вода хептен...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev

@Котарак без чизми БЛАГОДАРЯ за изчерпателния отговор ще ми е от полза за топлото посрещане също.Чак сега ми се изясниха нещата.                                           @Димо 33 ..боб пешак сорт Никос за зелен и ,,Чудото на Венеция,, за плитки. Относно изкарване на пари от градината. да искам да го осъществя дори ме мотивира  за  да не съм в затворени помещения като на  сегашната ми работа. Страхотно много ми е любимо да си ровча в земята по цял ден. Познати имам разбира 

 

 

Редактирано от devifast

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

"Нормална" работа... А земеделската е "ненормална"?

Вярно, че трудът е обезценен и тези субсидии и евтин внос извращават пазара, но в сегашната ситуация храната ще бъде все по-ценна, както и хората, които я отглеждат. А някои професии ще станат безполезни.

Тъй че... въпросът е да ти е близо. 15 км до градината не са малко. Може би вариантът с по-отдалечено място, което става и за живеене, е по-добър, но там вече имаме много по-голяма промяна. Т.е. може да се кара на стъпки в развитието -  не е нужно човек да насее десет декара наведнъж, защото трябва да може и да ги поддържа.

За мен лично в/от София трудно може да се затвори някакъв цикъл. Водата също е важен фактор.

Но най-добре тази дискусия да отиде в своя тема.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev

@Димо 33 Визитката явно е важна Градина 800  с къща на 2 спирки от блока и нямаме още акт 16 не сме там но скоро ще бъдем... А Нивата е близо още не съм ходила, но имало далекопровод и другото е че на мен ми доставя удоволствие да го правя... ето това е манията не само парите са фактор,но са от полза. Разбирам че не ме разбират :) за повечето хора това е луда работа. Оспамих темата да  @Славянски  спирам .

Редактирано от devifast
Не знам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 8 минути, Славянски написа:

"Нормална" работа... А земеделската е "ненормална"?

Вярно, че трудът е обезценен и тези субсидии и евтин внос извращават пазара, но в сегашната ситуация храната ще бъде все по-ценна, както и хората, които я отглеждат. А някои професии ще станат безполезни.

Все пак гледам съдбата на земеделците на село...

На жената вуйчо й се отказа от двайсетина декара овощни градини, таман  в силата си и се наложи да ги продаде като земя, защото няма пазар за продукцията. Много е тежко да произведеш продукция и да те изнудват да я дадеш за под себестойност и да няма какво да я правиш. 

Комшията дето почина беше земеделец. Синът му работи с него и като го гледам не е прокопсал много, но здравето си е разсипал. 

Навремето е имало много земеделци, сега повечето са се отказали. А, тези които са останали, идвам кретат. 

Затова смятам, че е най-добре човек да си произвежда за себе си и да не се занимава със щуротии. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 34 минути, Димо 33 написа:

Все пак гледам съдбата на земеделците на село...

На жената вуйчо й се отказа от двайсетина декара овощни градини, таман  в силата си и се наложи да ги продаде като земя, защото няма пазар за продукцията. Много е тежко да произведеш продукция и да те изнудват да я дадеш за под себестойност и да няма какво да я правиш. 

Ами то да чакаш някой да ти я изкупи на добри пари... По-добре гледай два пъти по-малко и я пласирай директно и я преработвай.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Ако искаш да изкарваш пари, трябва да си по-добър търговец, отколкото земеделец. 

Да не се бърка търговец с търгаш де :)

Примерно, ако от тия 10 декара вадиш картофи, само да ги продаваш на пазара нищо няма да направиш. Едва ли ще си покриеш разходите.
НО, ако добавиш стойност на тия картофи е друго нещо. Примерно да печеш огретен , да му придадеш модерен вид, реклама и го продаваш на Витошка, тогава нещата ще бъдат по-различни. 
 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

То въпросът е, че на човека са му заети ръцете с тези десет декара и обикновено не може да насмогне, камо ли да организира продажба на огретен на Витошка. Трябва коопериране и лоялност. А и обикновено някои дейности са по-печеливши от други. По тая й причина народът остави някои "професии".

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Всички обичат да гледат на Запад..Но там отдавна отделили бизнес и  отношенията в общество. Тук постоянно бъркат.В фейсбук обявите за фризурите някакви  съмнителни предложения за работа през телефон и недвижими имоти  спират разговор на може и дребни разговори за  живот,  Всички свити от страх и говорят за котки и кучета, и дават обяви,  който какво продава на дребничко във всички теми.

Автор на  Тази темата се занимава  и  се  интересува от пермакултура. Големи пари от това не се изкарват, може само да живурка  без да гладува. Големи селскостопански корпорации  и прекупвачи  запълват пазара със своята продукция, по-евтина, но в големи количества. Нама да правя съвети, но  трябва да има някокво препитание с нещо за да се занимава с ъс селското стопанство, ако  влизаш с малко пари в него. На селските производители дават ЕС плащане:преди беше 400 евро на декар, сега май 250.Без тях  не съм сигурна, че ще оцелеят . А без това на пазара зеленчуците и плодове доста са скъпи. Това е ИМХО. не претендирам за последната инстанция:glasses:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, алина написа:

 Няма да правя съвети, но  трябва да има някокво препитание с нещо за да се занимава със селското стопанство, ако  влизаш с малко пари в него. На селските производители дават ЕС плащане:преди беше 400 евро на декар, сега май 250.Без тях  не съм сигурна, че ще оцелеят . А без това на пазара зеленчуците и плодове доста са скъпи. Това е ИМХО. не претендирам за последната инстанция:glasses:

Алина, ЕС гледа да съсипва и контролира и  преразпределя - това им е целта. И добре се справят. Станеш ли зависим от техните подаяния, вече си в кюпа. Нерентабилна работа.

Само за пример ще дам една жена, която гледа крави в съседно село. От нея вземаме прясно мляко и месо. Жената има пет млечни крави, другите са месодайни породи на свободно отглеждане. Гледа ги с мъжа си. Има и две дъщери около двайсет, които според мен не помагат за най-съществените дейности. Мисля, че се справят много добре, без никакви субсидии. Всичко директно си пласират.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Прескочат ли се прекупвачите , сметките стават съвсем други. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване