Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Dev

Темата на devifast :)

Recommended Posts

Астрала

В един от разговорите си Рудолф Щайнер спомена за производството на мед в Германия. Как преди медът беше многократно повече от последните 40 години. Но за тези хора медът не беше поминък, те се препитаваха с други дейности. Самата идея беше от любов, а не от печалба, след това се преследваше печалба, казва Рудолф Щайнер. Хората не обръщаха внимание, финансови отчети, данъци и т.н., защото това беше между другото.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Любовта към парите е корен на всяко зло. Добави и мързел, безотговорност... Не очаквах, че такива големи разходи има за плевене, но това са пет декара. Аз с няколко лехи не насмогнах. Взел съм си за идната година една мотика тип "плоскорез" да я видим. Аз плевелите ги обичам, защото ги обичат кокошките. По-големият ми проблем е плодородието на земята.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev

Идеи разни : https://bnt.bg/bg/a/kak-izglezhda-edin-zemedelski-kooperativ-v-rumniya.                                             ,,Тежките времена раждат силни хора. Силните хора раждат лесни времена. Лесните времена раждат слаби хора. Слабите хора раждат трудни времена." 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Браво на румънците. Аз работя с много румънци и по моите наблюдения ,  те са страшно задружни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev
На 19.12.2021 г. at 23:12, Астрала написа:

В един от разговорите си Рудолф Щайнер спомена за производството на мед в Германия. Как преди медът беше многократно повече от последните 40 години. Но за тези хора медът не беше поминък, те се препитаваха с други дейности. Самата идея беше от любов, а не от печалба, след това се преследваше печалба, казва Рудолф Щайнер. Хората не обръщаха внимание, финансови отчети, данъци и т.н., защото това беше между другото.

 

Това видео чак  не мога да го гледам от яд ... Това че има вече забрана за глифозати на Монсанто в Русия и други страни, а тук няма и като почнат да ми обясняват как се спазват карантинните срокове и не било вредно...и как нямало друг начин .... Обаче коя съм аз ,,господин никой,,  да променя това. Извод садя си и си ям от градината окей съм, а  тези дето нямат градина .?   

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Дори и да спазват карантинните срокове, отровите си остават в някакво количество, а за някои от тях няма безвредна концентрация... 

Да, това е реалността, който има крава, пие мляко. Според мен, във времето много хора ще се ориентират към домашно производство. И за чистата продукцията ще има пазар, но на този етап, за да я продава се искат повече шоуменски качества за който се занимава, отколкото земеделски. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Дори и да го знаят, големите фермери гледат печалбата, но и клиента е много капризен гледа лъскавата ябълка, но една гнила ябълка е по-добра от перфектната ябълка на щандовете, които са масово явление. 

За мен е важно хората да са по-информирани какво ядат, станахме като роботи, не знаем откъде идва храната, която ядем.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Отдавна приучиха клиентите да гледат "лъскавата ябълка", дори аз съм се засичал че го правя, ама то като е боклук - поне да е лъскав.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 23 часа, Димо 33 написа:

Дори и да спазват карантинните срокове, отровите си остават в някакво количество, а за някои от тях няма безвредна концентрация... 

Да, това е реалността, който има крава, пие мляко. Според мен, във времето много хора ще се ориентират към домашно производство. И за чистата продукцията ще има пазар, но на този етап, за да я продава се искат повече шоуменски качества за който се занимава, отколкото земеделски. 

Точно така и е, и по трите точки! Особено в България сме облагодетелствани от това, че хората имат на 1 или 2 стъпки от себе си или рода или близки със село и възможност за продукция. Бавно ще стават нещата, но вече са започнали. А пазар е имало и винаги ще има, въпросът е, че не може да храни корпорации, а целта му е да храни хора, което е за предпочитане!

 

преди 21 часа, Астрала написа:

клиента е много капризен гледа лъскавата ябълка

Принципно е така, но това също е процес, който има и напред, и назад. Като слушам западните фермери с какво изумление разправят при U-Pick системите как хората берат наред без да подбират кое е клъвнато или чукнато... явно дори там е потръгнало в подходяща посока мисленето.

По въпроса дали е прекалено малко или прекалено бавно - може и да е. Но да не забравяме, че всички промени искат време. Нещо насаждано десетилетия е трудно да бъде изтрито за един ден. Нека си спомним, че преди 10 години никой не знаеше какво е "био" в магазините, сега в Лидл/Била/Фантастико и тн има био щандове за плодзеленчук с размера на другите. Огромни вериги като Walmart в САЩ имат цели отдели в магазините си за директно фермерски продукти, био (organic) и кооперативни изделия. Това не е щото на някой меринжей му е хрумнала благородна идея - напротив! Всичко тръгва от търсенето! Bottom up! Гласувайте с парите си, добри хора.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

А бе не става без никакво пръскане! Моите дървета не са пръскани поне петилетка, няколко изсъхнаха от корояди, а бяха млади. Плодът гние на дървото (тя и годината не беше благоприятна), една праскова малко се отсрами ама с калпав плод, от есенните ябълки-круши съвсем малко ставаха за бране и въпреки изкисването в серниста киселина вече изхвърлих почти всички, скоро ще купувам.

Мислех тази есен да ръсна яка химия, каквато ми препоръчат в агро-аптеката, но се размина. Смятам на пролет да наваксам със син/зелен камък, но не е същото. Мии като нямам внимателно "химизирано" домашно производство да не би купешкото да е по-добро?! С по 3 пръскания на месец, дори в периода на бране, че и с парафини след това?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Лозе, прореждаш ли короната на ябълките? Чисти и листата отдолу. Това помага за някои болести.

И при мен плодовете гният, ама нали не са третирани и са брани от земята. А круши дори и не брах. Така си останаха под снега, каквото е останало.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Славянски На интересуващите ме дървета короната е достатъчно рядка, периодично режа летораслите нагоре. Ама чак листа да си играя да чистя... И без това се раждат повече ябълки отколкото можем да изядем, но от миналата година се появи тенденция за гниене още на дървото, тази съвсем - годината беше неблагоприятна. Преди са изсъхвали на пролет, но малко са гниели.

Зимните круши също са скръб тази година, само едно много старо дърво имам, ще трябва да присаждам.

PS По-горе под "моите дървета" имах предвид всички, не само ябълките.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ей ся гледах комедийно предаване от "братска" държава: двама джентълмени са похапнали в ресторант, пристига сервитьорът със сметката и те почват да спорят кой да я плати:

- Нека аз, все пак съм данъчен инспектор!

- По-добре аз, че съм от здравната инспекция!

Накрая и двамата пишат по един акт и го дават на сервитьора.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

devifast Моля пооглеждай се из търновската гора. не расте ли там трепетлика. Ако има, обади се.Искам издънки от нея. Ще садя малко в градината си. Но не объркай с бялата топола, те са един вид, но  трепетлика има треперещи заоблени  назъбени листа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Стана ми интересно за трепетликата: най-много се среща из буковите гори, които пък са по северните склонове на планините на височина 1000-1300м (900-1500м), т.е. търновско, габровско и др. Струва ми се, че съм я мярвал и по нашенско, но вероятно е била изкуствено засадена в някой парк.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 2 часа, Лозето ме наби! написа:

Стана ми интересно за трепетликата: най-много се среща из буковите гори, които пък са по северните склонове на планините на височина 1000-1300м (900-1500м), т.е. търновско, габровско и др. Струва ми се, че съм я мярвал и по нашенско, но вероятно е била изкуствено засадена в някой парк.

Трепетлика лесно може да се обърка с бяла топола , понеже са от един вид. Разликата им, че на топола листата са заостерни, а на трепетликата са кръгли и назъбени на вълна и треперят от лек полъх на вятъра, дръжката им много дълга.. Иначе много се приличат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Тополи съм виждал много и всякакви, за да ми направи впечатление наистина е било трепетлика.

@алина , защо искаш да я садиш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Първо , като дърво  трябва , ако успее да порасне, но иначе тя е билка. Аз се увличам от билките, всякакви. От малка се интересувам от тях. Трепетлика , като топола и люляците, дава много издънки, от семена трудно се размножава. Който има печки, трябва да има трепетлика, ей так за да изгаря време от  време:тя чисти саждите по димоходите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Всичко се прави с търпение и постоянство.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

На бай Спас децата му избягали, пък той на мен ще дава акъл, а така...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване