Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Лозето ме наби!

Субсидии, данъци, пазар, производство и пласмент - наздраве!

Recommended Posts

Лозето ме наби!

Субсидиите са новия ботуш на врата на селянина, който по дефиниция е самоизхранващ се и независим човек. Не случайно още комунистите го тъпчеха, после мутрите и др. тарикати с благоволение "свише".

Пример от преди години, който ми остави дълбоко вчипетление: работим до една голяма плодова градина, мина собственика и го попитахме дали не може да си хапваме, не че вече не го бяхме правили. Той отвърна: "И за в къщи си наберете, и за ракия от земята, само не ми правете конкуренция на пазара!", т.е. със собствените му плодове. После разправи как ги носел на едро по различни пазари за мижави пари, до крайния купувач цената скачала 3-5 пъти, а продавачите рИвяли че не вървят, искали ги по-трайни т.е. зелени, да намали цената и т.н. и никой не искал да си намали надценката. А човекът ги давал почти на себестойност. В резултат: купуваме калпави и скъпи плодове.

PS По темата: мии вижте ми ника и си спомнете що ям бой :) Някъде си мислят, че имат бурени, а тук ги садим за чай.

PS2 Обиколих околните пасища - буренак всякакъв, не можах да намеря фината тревица (като много едър мъх) която помня от детството ми. Последно я видях край едно забутано село в Русенско, хората наистина пасяха доста животни. А би била идеална за ливада пред къщи.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Проблемът на повечето дребни прозиводители е, че не знаят/не могат да стигнат до клиентите, особено платежоспособните, понеже това също изисква време и пари. Моят съвет е да плащат на някой, на който това му е работата - за да ги научи или да го прави той. Също да изградят силни лични контакти както с крайни клиенти, така и с магазини.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Котарак без чизми Да, ама врагът не спи! Има тук някоя-друга задруга (в турските села) които разнасят в определени дни от седмицата. Преди някой месец една жена - производител и разносвач, изрева яко и отложи поръчките за месеца. Спрели я полиция + данъчни + други, проверки и разправии, само дето не я оставили по бельо с белезници на ръцете и т.н.. Чалгата "За милиони няма закони, за кокошка няма прошка" продължава да е актуална и след изчегъртването. Ако се купува качествена храна - лекарствата да ги изхвърлят ли?!

  • Харесвам 2
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

С 10 декара ползите от регистриране като земеделски производител надхвърлят вредите, една от ползите е, че ще си спести точно такива проблеми. В началото може и да е в сивата икономика, но някой да търгува с тонове и да мисли, че ще остане под радара -  трябва да е много наивен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Котак, ти колко декара гледаш, че даваш акъл? Горепосочената градина беше в пъти над 10 декара. А полза имат само зърнопроизводителите, за тях отиват субсидиите, ама те обработват хиляди декари с десет работника. За сметка на това си купуваме пластмасови домати от Полша и съвсем неядливи краставици от Холандия.

PS Зеленчуци идват и от гръчко-турско (доста по-топло е), но с качество "за износ", т.е. никой местен няма да си го купи.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Няма нужда да си мерим декарите, за да знам елементарни житейски истини. Нея са я спряли за търговия на едро, не за гледане на Х декара. Посочи ми една стока, която човек може да продава ежедневно по няколко десетки килограма и държавата да не си иска данъците.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Дрън-дрън! Аз за данъци да съм споменавал?! И добре, нека ги иска, но защо почват от фризьорката и бабата на пазара? Ааа, сетих се, ще приберът, евентуално, хилядарка! Мии с това само изписаната хартия не могат да платят!

В гръчко и през най-забутаното село да минеш има големи табели "Продавам мед, вино, зехтин и др." - с касови апарати свързани по интернет са! :D

PS2 И пак стигаме до елементарни човешки права: защо трябва да съм виновен преди да стана такъв? Защо трябва да имам касов апарат, струващ колкото цялата ми стока? Проверяващите да не си клатят краката и да чакат деня за заплата, а да тръгнат от големите нарушители с многото пари!

Редактирано от Лозето ме наби!
  • Харесвам 2
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Ми то и тук може да продаваш законно на село без да си свързан с касов апарат, не знам що така стреляш напосоки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз стрелям на посоки?! Дадох конкретни примери за хора на които трябва да се помага, вместо целият държавен апарат да им пречи. Ти обърна на задължителното плащане на данъци - да, ама от кого? Някои живот си живеят в Дубай...

Уф и тук изпонаосрахме тотално!

Редактирано от Лозето ме наби!
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Написах ти, но не четеш. Ако търгуваш с тонове месечно, задължително трябва да си оформиш законно дейността, спестява някои неприятности, както сам си разбрал. Понеже каза, че трябва да се помага, смирено те питам - ти сега с това заяждане, на кого помагаш?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 часа, Лозето ме наби! написа:

Аз стрелям на посоки?! Дадох конкретни примери за хора на които трябва да се помага, вместо целият държавен апарат да им пречи.

Че държавата кога е помагала? Аз откак се помня само пречи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Мисля, че държавата трябва да вдигне митото върху вноса на храни, това е добра практика. Отделно, трябва да се вдигнат субсидиите на дребните производители, но със съответните гаранции, за качество на продукцията. Ето едно четиво. 

https://accountingnews.bg/%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%8A%D1%87%D0%BD%D0%BE-%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B5-21.html

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Готов ли си да плащаш по-скъпо за храната си, та искаш по-високо мито?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В момента цената на храната е нереалистично ниска. Без значение кой за какво е готов. Храната трябва да е толкова скъпа, че да бъде привлекателно занимание за хората да я произвеждат, за да не се налага да я плащат или за да могат да я продадат на достойни пари.

Начинът е ясен. Край на всички субсидии, по новозеландски модел. Без данъци и гонения и счетоводство за малък размер производители. Високи мита за стоки, които се произвеждат у нас и се изнасят (аз бих бил по-краен и директно бих забранил износ на стока, която е дефицитна у нас, както и внос на стока, която е в излишък). Свободни (без такси, пазене на места, уседналост и тн) пазари за регистрирани микро и малки ЗП на 5-10 пъти повече места в големите градове (всеки квартал трябва да има поне няколко пазара). Пълна свобода на реализация на продукцията, вкл край пътя, пред къщи и тн. Freedom of contract + agorism. Край на терора / рекета от БАБХ за микро и малки производители и преработватели. Изтарашване на кооперативния закон в посока нулеви искания към микро и малки кооперативи + пълна правна помощ за кооперативно предлагане на регионални продуктови кошници и при обем - обмен между кооперативи. Преработване локално, в рамките на кооператив. Пласмент чрез брандиране от кооператива.

Ест сега Котаракът, който същестува на тази земя, само за да казва какво и защо не може и да следва принципа "и я не знам как е, ама и така не е", както и всеки крайно пазарно либерален глобалист ще подигне веждички навъсеничко, но дреме ми на дедовия :D Като танцуваме около лайното, то няма да замирише по-добре. Лайното трябва да се изрине. Това е, простичко.

Колапсът ще доведе до всички тия неща с пълен автоматик, но тъй като не е ясно дали ще го доживеем (според някой, като @Любо Д например всичко ще се осере Всеки един момент на климатично ниво преди социалното и ще го доживеем със страшна сила, но това е друга тема), защо да не помечтаем малко като почнем да назоваваме решенията с реалните им имена?

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Боби, добре звучи уредбата, но надали скоро ще се реализира такова нещо де юре. Но не пречи да е де факто. Вариантите са да става извън радара. Ако не е изгодно икономически да се произвежда и продава храна, тая нация е обречена. Оцеляването ще стане нерентабилно...

А се субсидират само губещи - било то естествено или изкуствено - отрасли. Ако печелеха добре, защо да ги субсидират?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Боби, единственият проблем на тази либерализация ще бъде липсата на контрол. То и сега производителите пръскат и торят безогледно, поради което не купувам от борсата. Но ако ръснат обилно с Б-58, Агрия или ДДТ и на другият ден берат и продават, няма да е никак добре. А, не е като да не знам за точно такива случаи...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 9 часа, Боби Димитров написа:

Ест сега Котаракът, който същестува на тази земя, само за да казва какво и защо не може и да следва принципа "и я не знам как е, ама и така не е", както и всеки крайно пазарно либерален глобалист ще подигне веждички навъсеничко, но дреме ми на дедовия :D

Прочетох мнението ти с интерес, не съм вдигал веждички. Не знам защо от известно време повтаряш една и съща лъжа за мен - ту в седянката, ту в различни теми, при положение, че и ти участва в мини проекта с английското списание, който отговаря на друг принцип, не на описания от теб. Мисля че темата, която си създал, не е за обсъждане на участниците в нея и такива вметки, дори евентуално да са верни, я тровят.

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Димо, към момента контролът клони към 0. Дори био производители, с каквито немалко общувам и са изключително съвестни хора, знаят начини за заобикаляне безнаказано на всяка наредба и система. В нашата народопсихология контолът не работи добре поначало - като научна референция ще дам на Шкумбата скеча "они че ми каат къде'а скочим, скочИх 5 метра улево и ги изненадАх!"

Системите за контрол функционират идеално при изключително силна държава (експресно и ефективно работеща администрация, повсевместен, рандомизиран и автоматизиран контрол, сериозни и моментални глоби, които не подлежат на обжалване), но тук отиваме в посока дистопия и полицейщина. На принципно ниво не съм против това, проблемът е, че го няма никъде по света за момента, като места като Скандинавия се опитват да се доближат, но в същото време дават на производителите някакви функции - например има 0 толеранс към салмонела, но вместо да те дерат ежеседмично БАБХ с рекет, можеш да тестваш сам, за да си сигурен че няма. Щото ако се открие = затварят те вовеки. Сещаш се колко силно самосъзнание и чест трябва да има един човек, на когото е делегирано сам да се следи...

Иначе със сигурност контрола не е единствен проблем, проблеми бол, ама то накъдет се завъртиш, все проблеми :D Аз гледам в посока проблемите да са по-балансирани, щото сега са мега спекът. За мен лично контролът bottom up е мрежата на доверие, а top down е забраната за внос, продажба и употреба на тежката химия + брутални утежнения за средния клас препарати (отделно описаните по-горе неща).

Второто така или иначе е на 90% обвързано със субсидиите (останалите % са няколко показни ареста и унищожаване на матряли в складове + цената по 10 на масовите неща), спре ли това кранче, хората ще бъдат принудени да гледат по друг начин на нещата, както показва Нова Зеландия примерно.

Първото го правиш и ти много успешно и прекрасно дори в момента. Хората, които захранваш - те ти имат доверие и без да те контролират дали насипваш бела тор и напалм, нали така? Да, може би някой минал по пътя покрай вас като види градината ще си каже - тия кат ги гледам каква пластмаса са наслали, кой ги знае с какво пръскат. Но ако същите минувачи са пратени от твой човек, който има доверие на теб, а те на него, окото, с което се гледа, ще е друго ;)

Да вметна и че всеки производител гледа да минимизира разходите. В момента, в който препарати и торове станат на цена по 10 или по 50, употребата резко ще секне. Приходите от продажбите да се делят към фонд за възстановяване на щетите от конвенционалното земеделие.

---

Славянски, то и в момента става, но е под непрестанната угроза от репресивния държавен апарат. Отделно, че не е изцяло оправдано, тъй като храната е евтина. Дори да имаш примерно кооператив производителски, за да може той да наеме човек за реклама и брандинг и пакетаж и пласмент на стоката на % от оборота, трябва да продава нереалистично голямо количество стока, за да излезе сметката като теглиш калема. Това са правени сметки, свирен мач, ама е сметка без кръчмар за жалост.

По тая причина и примерно има "бойкот" от "разбирачи" на фермерски пазари, защото било "кощунство" кило домати да е 6 лв. Шест ли, не шест, а десет лева поне трябва да са доматите и то на всички пазари и ще видиш тогава как резко ще се саморегулират нещата. Ще се навървят всякакви галоши да гледат домати, ще се набълбукат с хиляди корени, ще им остане тонове продукция, щото никой не ги знае и им няма доверие и накрая пазарът ще отсее читавите, а тия, дето "че им купууам домати аз на десет леа че им купувам" резко ще се сетят за на "дедото" вилата дето пустее от 10 години.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Има хора, не са единични случаи, които нямат вила от дядо или физически нямат възможност да обработват малкото земя, която имат. С тях какво ще правим, когато храната поскъпне двойно и нямат възможност да се хранят нормално. Да им отпадне обяда/вечерята или...какво друго?

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 20 минути, Котарак без чизми написа:

 С тях какво ще правим, когато...

Защо трябва някой нещо да прави? Нали всички ревяха от соца, от идеите му за грижа за човека? Всички искаха да им се дава възможност да развиват богатства? Еми ето, всеки има възможност да се грижи сам за хляба си и никой да не взема спечеленото от него. Дядо ми и предците му едно време не са чакали някой да ги обезщети, че реколтата се е случила слаба или че пчелите са произвели по-малко мед ... Всъщност нека не забравяме, че за нормално хранене всеки има различни критерии :) 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване