Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Лозето ме наби!

Субсидии, данъци, пазар, производство и пласмент - наздраве!

Recommended Posts

Гост

Лозе, годините на демокрацията са  златната ера на прекупвачите. На кого служат те, кой се файдосва от тях е близко до ума. Неофициална забрана или хитър начин да откажеш българският производител от дейността му и го превърнеш в потребител,  или пък може би не, защото тази политика е доходоносна за този който дърпа конците на прекупвачите- държи чадърчето на тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Да беше писал "демокрация", т.е. в кавички, или да беше посочил, че за българската става дума, щото така е малко конфузно...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 34 минути, Лозето ме наби! написа:

А работните ѝ дрехи къде трябва да се сертифицират? А здравна книжка има ли? Колко агронома са се подписали, че доматите не са марули? И т.н., всичко е в интерес на големите, и то не производители, а парисъбирачи. Да речем Кауфланд изкарва тези документи с лекота, но за 20 ТИРа и въпреки всичко продават боклуци. А аз ако толкова държах на документите - никога нямаше да си взема яйца от комшийката на село.

Сега е същото с ковид-ваксините. Най е опасно когато някой друг "мисли" за мен, но без да ме пита.

Безсмислени заяждания, а уж беше против тях. Специално при храните, контролът е меко казано занижен, няма от какво да се притесняваш че някой мисли за теб. Повечето изисквания тип "здравна книжка" са за да има проследимост - да се знае, като се гътне примерно една група в детската градина, откъде е дошла инфекцията. Като си купуваш яйца от комшийката на село, знаеш отлично и производителя, и доставчика, и търговеца - едно и също лице, и той е отговорен, ако ти пробутва некачествена развалена стока, нали? В града като ги купуваш от магазина, знаеш ли? Като стане фал и всички дигат ръце - "не е от мен", затова са въведени документите тип здравни книжки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Т.е. ако имам здравна книжка не мога да нагътам 5 детски градини?! Но да, щом е за деца съм съгласен контролът да е повишен, най-малкото да не се ръга сулю-пулю там, нищо че пак така става заради корупцията. Навремето баба ми е била готвачка в училището, полагало се под 10ст на ден за дете (закуска и обед), продуктите са се вземали директно от ТКЗС-то и някои деца са ядяли по-добра храна в училище отколкото в къщи.

И да, контролът на храните е мноого занижен защото никой контрольор не си гледа работата. Чака бакшиш за да се заяде / да не се заяде с някой. Но: след като могат бабите да продават 20 яйца и пет връзки лук, защо се заяждат и с малко по-голямо количество? Аз, като купувач, да не съм дете? Ей това трябва да се оправи, ама ще бръкне в джигеря на мошенниците.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Като няма контрол - що не си гледат работата?
Като контролират някой - рев!
Кажи сега какво искаш. Тази от турската задруга какво да я правят според теб?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Вече е казано за кокошката и милионите, а турската задруга се е оправяла и сигурно пак е добре. Дадох и пример с гръчко. Другото отива прекалено на политика като за тук... или на калашник.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Тетевен - https://www.google.com/maps/@42.9310492,24.2286654,3a,75y,34.01h,84.63t/data=!3m6!1e1!3m4!1svjoB-FIRere27_IKCVkEeQ!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu

Миналата година спрях тук, за да си купя домати. За два хубави, вкусни домата, които тежаха общо 800-900 грама платих 6 лв. Получава му се на човека, тази година пак минавах и спираха хора пред сергията. Каква, според мен, е тайната на успеха на стопанката на бизнеса:
- живее съсем близо до мястото си, може да отдели доста време.
- на пътя е. На пътя, по който тече снабдяването за 15 000 човека население + ежедневен поток от туристи. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Текстът и снимките са от фейсбук публикация на Росен Димитров:

Малко селце с около 800 жители на границата между Източна и Западна Германия. Барачката на снимките е една от хилядите по селата. Поставена е от фермери, за да могат хора от селото да си купят прясна екологична продукция, произведена от техни съселяни. В повечето подобни бараки се продават яйца, ябълки, картофи, мед и други подобни продукти, в някои от тях има и прясно мляко. В по-големите села и в бараките, разположени край главни пътища, продуктите са поставени в автомати, в които първо трябва да пуснеш парите, след което получаваш избрания продукт. В по-малките села и когато бараката не е на главна артерия и от там минават предимно хора от съседните села, продукцията е на самообслужване, плаща се в касичка, закрепена на стената. Говорих с хора от селото, досега не са чули, някой да си е взел нещо, без да плати. Да не говорим пък на някого да му е дошло на ума да открадне касичката. Е, кога ще ги стигнем?

germany4.jpg

germany5.jpg

germany3.jpg

germany1.jpg

germany2.jpg

Добавка от мен - българското законодателство разрешава продажба на храна през монетен автомат, за магазина без постоянен продавач - не съм сигурен, но примерно заключваща се врата + звънец, с който се извиква продавача, са разрешени.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване