Природни средства срещу вароатоза и нозематоза. През дългите години, през които се занимавам с пчеларство, през цялото време търсих природни средства за борба с кърлежите вароа. Проучвах много и различни материали в пчеларската литературата за да избера от тях най-ефективните за тази цел растения. С разговорите си с различни пчелари разбрах, че може успешно да се преборя с вароатозата с помощта на дива калина. Наистина след опушване с дим, получен при нейното изгаряне, паразитите се посипват, както след обработка с бипин.
Внимание! При използване на дим от изгарянията на дива калина, може да се отровят пчелите, затова трябва да се внимава при дозировката. Не е препоръчително да се използват току-що събрани цветове от калина. Миналогодишните цветове са по-добрия вариант.
Процедурата по опушването на пчелите е проста. В пушалката върху разгорени въглени поставям шепа сухи цветове от калина, а след това пускам няколко кълбета дим под пчелното гнездо. Първите кълбета дим обикновено имат зелен цвят. За контрол над посипващите се акари, на дъното може да поставим лист, намазан с растително масло. Според някои наблюдения се установява падане на мъртви кърлежи, както в случай на употребата на бипин. Но за разлика от използването на този препарат, опушването на пчелите с дим от дива калина може да се прави в което и да е време от активния сезон, даже и при наличие на магазинни надставки по време на медосбора, тъй като на състава и вкусовите качества на меда това обработване не оказва влияние.
Тъй като аз успешно използвам луга (пепелива вода) за лечение и профилактика на заболявания на пчелите от нозематоза и гнилцови заболявания, то направих експеримент за да определя нейното въздействие и на акарите. В началото на активния сезон, през пролетта пчелите продължително време употребяваха сироп с някакво количество луга. Предварително в лугата разтворих прополис. Този разтвор добавях в сиропа. През лятото в тези пчелни семейства нямаше акари нито върху пчелите, нито върху търтеите, нито в търтеевото пило. През август им направих проверка за наличие на кърлежи. За целта няколко пчелни семейства ги обработих с дим от дива калина. Акари се посипаха само в две семейства и то не повече от десетина във всяко. По-рано, когато не давах на пчелите подхранващ сироп с луга, кърлежите падаха в голямо количество. Може да се предположи, че подхранването с добавяне на луга в сиропа действа пагубно на акарите, а тези, които паднаха, при обработката в края на лятото, е възможно да са попаднали в семейството вече след пролетното подхранване.
На мен ми провървя да намеря съвършено безвреден способ за освобождаване на пчелите от вароатозата в процеса на тяхното лекуване от назоматозата и гнилеца с помощта на лугата. Благодарение на прилагането на този начин на третиране на моя пчелин няма вароатоза.
Източник: сп. „Пчеловодство” 2005/N 5
Превел от руски: д-р инж Иван Парашкевов, Плевен
Recommended Comments