Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

rufo

Къпини - информация

Recommended Posts

Venetka
Отговорено (Редактирано)

Далдърма и по Силистренско казваме. Къпините идеално така се прихващат. Многократно съм прахващала от къпините без бодли на село.Аз получих оня ден подарък 3 корена къпини Karaka black. Чудя се къде да ги засаждам.

Редактирано от Venetka

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Venetka написа:

Аз получих оня ден подарък 3 корена къпини Karaka black. Чудя се къде да ги засаждам.

Аз садих една такава мисля преди две години. До една ограда се развива много добре, по-добре от другите къпини, но ми се чини, че там има и повече влага (хваща сянка от изток и от запад, от юг я пече). Още не е давала плод обаче. Всъщност дали не я садих миналата година?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Това чудо, Karaka black е много бодливо. Като всяка къпина обилното поливане означава и хубав плод. Ако е сушаво не стават добри къпини, а са съсухрени плодовете. Но пък за мен в малките, диви къпини вкусът е по наситен. Колкото по- голям плода сякаш по- размит е вкуса, не така ярко изразен. Лично мнение.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мнението ти е валидно, но е свързано с водата. Проблемът е, че питомни къпини без вода не дават плод или не е добър, докато диви къпини с вода дават феноменално добър плод, но и без вода дават дребен с наситен вкус. В идеалния вариант ще има питомна къпина, която ще се гледа с малко вода, а не наводнена, както навсякъде се прави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

А има и диви с достатъчно едър плод и съжалявам, че не отбрах през годините и вероятно са унищожени. Сегашните останали диви са доста дребни. Правих компот за проба от диви къпини лятото и като вкус би всички други компоти.

При мен без поливка тайбери, логанбери и къпина без бодли не плододават. Или с минимална поливка лятото (примерно два пъти). Дивите не пропускат година.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, Славянски написа:

А има и диви с достатъчно едър плод и съжалявам, че не отбрах през годините и вероятно са унищожени. Сегашните останали диви са доста дребни. Правих компот за проба от диви къпини лятото и като вкус би всички други компоти.

При мен без поливка тайбери, логанбери и къпина без бодли не плододават. Или с минимална поливка лятото (примерно два пъти). Дивите не пропускат година.

Дивите бият култивираните по вкус и са с по- дребни семки. Но, дивите не растат навсякъде. Те се развиват на места с повече влага. Не знам да има къпина, която да понася суша. Нито дива, нито култивирана.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Аз носих едри диви от Борущица - 720 мнв (баща ми правеше вино от тях), но тук - 360 мнв., вече не бяха едри, а при нас ягодовите се чувстват добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

дивите не растат навсякъде. Те се развиват на места с повече влага. Не знам да има къпина, която да понася суша. Нито дива, нито култивирана.

Конкретно тези растат на броени метри от култивираните и плододават без никакви грижи и въпреки системно кастрене и изрязване до долу. В началото като дойдохме имаше едни дървовидни бъзове в руините на стара къща и много къпини по тях. Висяха дългите им стъбла. Тези бяха страхотни. Но там всичко се изкорени и лека-полека по-едрите и хубави диви станаха рядкост. Аз разсаждах едни едри дълги без бодли от едно време, че се оказаха в двора на овцете. За съжаление не понесоха пресаждането, ти да видиш! Но и овцете ги отслабиха едната година преди това. Още ме е яд, защото плодът им беше приличен.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Къпините вкореняват ли се лесно резниците?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

За резници не зная, но @Ch Petrov беше описал чудно методологията за отводи в една от темите. Което работи ако имаш достъп до свое растение.

 

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване