Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Антоанета

Дюля (Cydonia oblonga)

Recommended Posts

Александър Ал
преди 2 часа, Антоанета написа:

Тази от Пламен Пенков ли беше?
Формата прилича на Limon Ayvası от картинките в интернет пространството. Може пък въпреки тънките клечици (в моя случай от двете им последни клечки "за зъби", едната загина), аз ти и Венетка да сме извадили късмет с не сгрешен сорт. 
Турци, които се занимават с отглеждане на дюлеви насаждения посъветваха, първите години да не режа много и да прореждам силно плода. 

Да, от Пенков е това дръвче. Много съм доволен от вкуса. Направих доста конфитюрчета. Едничка ми е дюлята. Няма да садя други. Вече мястото се пръска по шевовете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Гледай ти, не съм качил ни една снимка... мерси на Славян, че ме подсети.

Първата година, когато набрахме повече от 1-2-3 бройки, 2020. Сортовете би трябвало да са Асеница и Пазарджишка, но кой знае...

IMG_20201102_121012.jpg

 

През 2022 имаше по-приятно количество, може би 10+ кг, като някои станаха на стъргано сладко, други на ликьорче, трети подарихме на приятели, които ги ядат сурови.

20221029_163046.jpg

 

Ликьорчето след утаяване е умопомрачителна напитка, за подобни гевезелъци, но произлезли от химическата промишленост, сервирани в микро чашки с една цвъчка сметанка и шарено цветче, в бар в центъра на София искат 15 лв. Живеем си живота по най-добрия начин, което ще рече домашен лукс!

20221117_110032_exported_18404.jpg

 

Оригиналната рецепта за ликьор от дюли (рашафия или ратафия) е описана от Славейков:

ratafia-diuli-027.jpg

Ест ние сме си я променили по нашия аршин, но напитката е веднъж.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Браво! Почват да се нареждат нещата. Наистина домашен лукс, богатство. Аз не че ще се хвана да правя ликьори, но добре да има и мат'риал. Дори на компот дюлите много ги обичам.

При мен последната читава реколта от дюли беше през есента на 2013 г. Оттогава ми се чини, че всичко изгнива на дърветата, а и не съм полагал усилия да ги кастря или пръскам от години. Тая година мисля да ги попроредя.

Иначе имам добавени три млади дюли, даже четири. Една лимон айваси от Пламен Пенков от февруари 2020 г., една с калем от комшията, една от някаква хасковска хубава дюля и още една някаква турска. Обаче са много малки. Единствено тази с калем от дюлята на комшията даде плод преди две или три години (три дюли), но бяха дребни. Тя беше съвсем малка, втора година растеж след калеменето. После една коза я потроши и оттогава се възстановява. Но аз съм търпелив с дюлите.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
Отговорено (Редактирано)
На 25.02.2023 г. at 13:20, embedeo написа:

@Антоанета , ...ти, в крайна сметка, сдоби ли се с фиданки от сорта Лудвиг (Людовѝк)?  И, евентуално, добре ли се развиват?

(4.) ... при първа възможност -- наличие на подходящи растения от глог, ще пробвам присаждане на дюля и/или круша върху тях.

...Аз лично предпочитам половин килограмов плод  да расте и зрее на височина, колкото се може по-близка до човешки ръст, защото ако плода се откъсне неочаквано и полети към земята, то разликата в кинетичната енергия на удара при падане от 2 метра и при падане от, примерно, 5 метра е значителна.


Да, имам Ludovic - втора година посаден в земята, в тежка глина. Засега изглежда добре, развива се - средна хубост, но по-добре от всички останали сортове - здрав е и голям хубавец. :D  Изглежда, не бърза много с плододаването, но и аз имам време. 
Лимон-ката (онази тънка клечица) е доста мудна, а с Лудвиг са съседи.
Есме посадих на есен, също около тях, но е рано за коментар.

Редактирано от Антоанета
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 8.02.2024 г. at 22:26, Боби Димитров написа:

...

Ликьорчето след утаяване е умопомрачителна напитка, за подобни гевезелъци, но произлезли от химическата промишленост, сервирани в микро чашки с една цвъчка сметанка и шарено цветче, в бар в центъра на София искат 15 лв. Живеем си живота по най-добрия начин, което ще рече домашен лукс!

20221117_110032_exported_18404.jpg

 

Оригиналната рецепта за ликьор от дюли (рашафия или ратафия) е описана от Славейков:

ratafia-diuli-027.jpg

Ест ние сме си я променили по нашия аршин, но напитката е веднъж.

Боби, ще се радвам да споделиш и вашата рецепта. Имам някоя дюлка в момента, мога да "разбълникам" малко количество, за разкош.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
  • 3 кг почистени (но небелени!) и смлени на фино ренде дюли
  • се смесват с 1 кг захар
  • и се чака няколко дни да си пуснат сока, като се бъркат всеки ден
  • след което се цедят през гевгир и тензух, за да се изкара максимално сока

Полученият обем се измерва и чрез онлайн калкулатор се смята с колко водка/спирт на какъв градус да се смеси, за да се получи желания градус. Ние го караме до около 15-18 резултатен.

След смесването в буркан/шише се добавя (по избор) индрише, карамфил, канела и се оставя да потрае 2-3 седмици, ако изобщо можете да чакате толкова дълго!

Възможно е на дъното да се утаи пулпа, която ние декантираме и ползваме в сладкиш примерно.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 32 минути, Боби Димитров написа:

Полученият обем се измерва и чрез онлайн калкулатор се смята с колко водка/спирт на какъв градус да се смеси, за да се получи желания градус. Ние го караме до около 15-18 резултатен.

Благодаря за рецептата, Боби!  ;) Обаче много сваляш нивото на форума с тази препоръка за "онлайн калкулатор"! Едно време, преди 35+ години, съответната формула се учеше в стандартния курс на училищата, по предмета математика в пети или шести клас, а отделно и по химия се повтаряше. Някои от т.нар. "текстови задачи" (най-интересните задачи) в математиката бяха базирани на формулата за концентрацията. Обикновено такъв тип задача се свеждаше до супер просто линейно уравнение с едно неизвестно, като например:

O1*K1 + O2*K2 = O*K,

... където  О е обем, К е концентрация, съответно на първата течност, на втората течност и на общата смес.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 2 часа, Антоанета написа:

Да, имам Ludovic - втора година посаден в земята, в тежка глина. Засега изглежда добре, развива се - средна хубост, но по-добре от всички останали сортове - здрав е и голям хубавец. :D  Изглежда, не бърза много с плододаването, но и аз имам време. 
Лимон-ката (онази тънка клечица) е доста мудна, а с Лудвиг са съседи.
Есме посадих на есен, също около тях, но е рано за коментар.

Изглежда много добро начало за Ludovic дюлята ти! Обаче в България все така не намирам нито един разсадник да предлага точно този сорт. И положението е такова още от миналата или по-миналата година, откакто за първи път научих за този сорт от теб. :D Затова, в дългосрочен план, дали няма някакви растения които ти търсиш а пък аз може би имам, да разменим калеми, семена и др.?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз ползвам този калкулатор, щото като примерен възпитаник на ПМГ Бургас математиката ми е по-тъмна от магията, която пък умея в доста отношения ;)

https://www.distilling-spirits.com/tools/calculations/diluting-alcohol/

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 29.02.2024 г. at 15:32, embedeo написа:

...в България все така не намирам нито един разсадник да предлага точно този сорт. И положението е такова още от миналата или по-миналата година, откакто за първи път научих за този сорт от теб. :Д Затова, в дългосрочен план, дали няма някакви растения които ти търсиш а пък аз може би имам, да разменим калеми, семена и др.?

Нека започне да плододава и ще раздавам калеми. Малка е още.
Явно дюлята, не се търси много на пазара и е нормално да няма разнообразие.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Лимон Айваси 14.04.24. с. Баново- 18км от Варна.809559032_.thumb.jpg.556c44b1781a490301dbb862a0f87ba1.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Бързичко е дръпнала твоята. Ториш ли я? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 7 часа, Антоанета написа:

Бързичко е дръпнала твоята. Ториш ли я? 

миналата година май и слагах Яра мила.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване