Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Bore

Някой тук отглежда ли любителски посеви със соя - да сподели опит и евентуално няколко семенца? Много ми вървят бобовите в градината и искам да завъдя и соя, специално някой сорт за зелено, че има хубави приложения в кулинарията. Честно казано не знам как да си набавя сигурни семена. Малко съм наплашен да не попадна на някакви ГМОчки, че при соята е особено плашещо положението. В биомагазините има вносна соя от Китай, виждал съм и българска за покълване, но не знам доколко може да се разчита на тях. Нещо да посъветвате? Благодаря :) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 13 часа, Bore написа:

Някой тук отглежда ли любителски посеви със соя - да сподели опит и евентуално няколко семенца? Много ми вървят бобовите в градината и искам да завъдя и соя, специално някой сорт за зелено, че има хубави приложения в кулинарията. Честно казано не знам как да си набавя сигурни семена. Малко съм наплашен да не попадна на някакви ГМОчки, че при соята е особено плашещо положението. В биомагазините има вносна соя от Китай, виждал съм и българска за покълване, но не знам доколко може да се разчита на тях. Нещо да посъветвате? Благодаря :) 

Не съм виждал соя, която не е ГМО от близо 30 години. Някога я отглеждахме. Беше много вкусна. Зърната бяха светло кафяви. След това спряхме за няколко години и после, нямаше намиране на семена. Опитвал съм да купувам от магазините, но, няма никакъв вкус. Промишлено не се отглеждат соя и рапица, които не са ГМО. 

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 4 часа, Kalam Mekhar написа:

Промишлено не се отглеждат соя и рапица, които не са ГМО. 

Това, разбира се, не е вярно, най-малкото защото отглеждане на ГМО в БГ все още е забранено. В нета е пълно с оферти за различни сортове соя, които гарантирано не са ГМО, иначе щяха да са сертифицирани и прочее. 
Просто напишете в Гугъл "семена соя" и готово ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 часа, Жоро написа:

Това, разбира се, не е вярно, най-малкото защото отглеждане на ГМО в БГ все още е забранено. В нета е пълно с оферти за различни сортове соя, които гарантирано не са ГМО, иначе щяха да са сертифицирани и прочее. 
Просто напишете в Гугъл "семена соя" и готово ;)

Блажени са вярващите. Всеки ден контактувам със земеделци и имам представа, кой, какво отглежда. Всичката рапица (соя по моя край не се отглежда) е ГМО. Около 50% от царевицата и слънчогледа е ГМО. Само пшеницата не е. Поне аз не знам да е такава.  На никоя институция не ѝ пука, дали отглеждаш ГМО. Целият ЕС ползва американска ГМО соя и внасяна отвсякъде ГМО рапица, без никой да се интересува, каква е, като това нещо се влага в повечето продукти, които ядем - от салама до шоколада. Тези неща за отглеждането могат и да важат някъде, но не и за България. А, там, където важат, нямат никакви скрупули да ги внасят и влагат в продуктите. От над 15 години, почти всички кисели млека в България се обезмасляват до 0,1 % и се вкарва растително масло до желаната масленост. Това е практика и лесно можеш да го видиш, като отвориш купичка "пълномаслено" мляко. Няма твърда коричка от масло, а само тънка ципа от растителна мазнина. Сирената, включително тези по БДС се правят с един изключително агресивен към белтъците ензим - трансглутаминаза, който позволява да се прави 1 кг. продукт от 3,5 литра краве мляко. Това се прави с пълното знание и съдействие на БАБХ. Толкова за всякакви правила и забрани, че се увлякох. Никой не му пука, какво ядеш и дори е желателно да умреш, преди да си навършил годините за пенсиониране, за да не тежиш на бюджета. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 39 минути, Kalam Mekhar написа:

като това нещо се влага в повечето продукти, които ядем - от салама до шоколада.

ГМО посевният материал е изцяло вносен, сертифициран и прочее и ако някъде се ползва или продава - и то на съвсем друга цена -  то това е указано, а не под вида на някаква невидима англо-саксонска конспирация, целяща да се съсипе 'славянското' блаженство - но това е съвсем друга тема, по която предпочитам да не разговарям, просто е неприятно, когато това пошло съмнение се проявява във всякакви теми от иначе сивото ежедневие. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

То в този ред на мисли май е по-безопасно да си купиш посевен материал от магазина, отколкото да вземеш семена от някой домашен производител, чийто посевен материал може да е бил заразен /кръстосан/ по невнимание с гмочките от конвенционалните ниви?!...

Иначе на едно друго място ме насочиха към Опитната станция по соята - Павликени. Уж предлагали семена за посев от бългаски не-ГМО сортове, ама нещо не мога да им намеря контактите. На вас отваря ли ви се сайтът им: http://soystation.eu? При мен се отваря, но основно поле на която и да е от секциите седи празно.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 36 минути, Bore написа:

Иначе на едно друго място ме насочиха към Опитната станция по соята - Павликени

Инак можеш да си вземеш и пакет вносни certified organic и няма да имаш никакъв проблем. Само Google :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН
преди 1 час, Bore написа:

Иначе на едно друго място ме насочиха към Опитната станция по соята - Павликени. Уж предлагали семена за посев от бългаски не-ГМО сортове, ама нещо не мога да им намеря контактите. На вас отваря ли ви се сайтът им: http://soystation.eu? При мен се отваря, но основно поле на която и да е от секциите седи празно.

Този сайт доста умрял изглежда, но с това мога да помогна:

https://web.archive.org/web/20201202184127/http://soystation.eu/component/option,com_contact/task,view/contact_id,1/Itemid,4/

и някъде мернах линк, че са част от тук: https://www.agriacad.bg/

Поогледай в първия линк още останало инфо на сайта им, когато е бил "по-жив" и успех!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Свързах се с Опитната станция по соята в Павликени. Предлагат семена за посев от 4 сорта на цена от 3 лв/кг. Взех си малко количество и от 4-те и ще ги пробвам тази година :)

Някой, ако иска шепа, да пише в темата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване