Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Лозан

Ранчо на заем или пробва ли му се на някой да живее "off the grid"

Recommended Posts

Лозан

За тази година ми е хрумнало да живея на морето през лятото или по-конкретно май-септември. В тази връзка реших да изпробвам има ли желаещи да пробват живота на село (макар и не точно село) преди да направят решителната стъпка. Попаднах и на реклама във фейсбук на платформа за отдаване под наем на селски имоти (естествено, когато ми потрябва не намирам линка...), най-общо казано, нещо като airbnb за маняци - wannabe селяци :)

Намирането на контрагент за целта няма да е трудна задача, дори ако се огранича само с личното си обкръжение, но искам да сондирам мнения и да добия представа за нагласите, както и вероятните подводни камъни. Все пак няколко чифта очи виждат по-добре общата картинка. Също така предстои да реша дали ще вземам парички за цялата тази разправия и мненията в тази посока също са ми важни!

Кратко описание на имота:

Представлява дървена постройка (бунгало) около 30кв.м. с покрита веранда  - към 12кв.м и двор - 700кв.м. В бунгалото има печка на дърва с водна риза, ток от соларна инсталация, вода от кладенец, а скоро ще има и баня с топла връзка с бунгалото, както и легло, маса, столове и всичко, което има в една обитаема къща. Капацитет - трима души! Тоалетната е външна, разбира се, иначе няма да е хипстърско :) В двора има разработени няколко лехи с обща квадратура около 50кв.м и докарано капково, както и парник 20кв.м., както и езерце с филтър, рибки, лилии (още веднъж благодарности, @Ру®) и други водни обитатели. Дворът е пълен с плодни дървета и храсти, както и ягоди, малини, капини и секви благинки за душата и небцето. Мястото се намира до село Делян, Западна България, на 11км. от град Брезник, в Община Божурище, Софийска област. Разположено е на 790м.н.в. върху хълм с изглед към Витоша, Стара планина и Рила. Пътя от Божурище до Делян е асфалт, изцяло ремонтиран току що, а от селото до вилната зона - 700-800м. черен, но се минава без да си експерт. Съседите са предимно възрастни жени и мъже и моята банда новозаселници, всички до един все пичове.

Кратко описание на дейностите, които стопанинът може да върши при добро желание:

Да храни рибките през няколко дни и да им почиства филтъра веднъж на 2-3 седмици или когато започне да прелива

Да си посади и отгледа нещо, да поддържа чисто в къщата и окосено в двора, както и добрата комуникация със съседите, когато са там

Да пръска, наторява и полива, когато това се налага и с осигурените за целта средства

Да следи данните от соларната система и да съблюдава адекватната и експлоатация (става с приложение)

Да следи водните си запаси и да ги експлоатира с грижа за природата и околната среда

Да ми храни котката, ако преценя, че е достатъчно надежден да му я оставя въобще

За сега не се сещам за друго, но съм сигурен, че има :D

Тургам и некоя снимка за разкош и оставам в окопа да дебна :ph34r:

 

 

IMG_20210521_170709.jpg

IMG_20210624_110416.jpg

IMG_20211023_083034.jpg

IMG_20211202_090358.jpg

IMG_20211218_130924.jpg

IMG_20211223_074953.jpg

IMG_20220429_203505.jpg

IMG_20220514_164638.jpg

IMG_20220528_103959.jpg

IMG_20220616_111018.jpg

IMG_20220626_230848.jpg

IMG_20220626_231147.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

 Ваууу, че е прекрасно. Направо залепнах. Дано се намери мераклия.

Ако нямах мои си подобни места моменталически щях да се кандидатирам.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

С такава реклама, нимож отблъсна щурма на ордите мераклии ти мани! Обзорната снимка особено е феномен! Браво!

Ако се запъне работата, имам предвид една двойка младежи, които ни писаха за запознанство чрез общи познати и ги чакам лятото да дойдат за обучение и обмен, сигурно си ги видял в селската група на Христо.

пп: На каква косачка си се спрял?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Много е хубаво! 

Има ли @? Обхвата на мобилните оператори как е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
На 27.01.2023 г. at 17:33, Боби Димитров написа:

С такава реклама, нимож отблъсна щурма на ордите мераклии ти мани! Обзорната снимка особено е феномен! Браво!

Ако се запъне работата, имам предвид една двойка младежи, които ни писаха за запознанство чрез общи познати и ги чакам лятото да дойдат за обучение и обмен, сигурно си ги видял в селската група на Христо.

пп: На каква косачка си се спрял?

Мерси за приятната обратна връзка, Бобка

Инак в тази група на Христо станаха много хората и вече ми е невъзможно да следя какво се случва, а не си и давам много зор :)

Косачката е Щил, електрическа, мисля RME 235 примерно. Справя се добре ако предварително си се отървал от стърчащи от земята стари коренища и пр. Събирам и шишарките, че хвърчат, иначе не представляват проблем за ножа, до колкото показва практиката. За доизкусуряване, извън двора и трудните места си ползвам бензинов тример МТД.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
На 27.01.2023 г. at 20:32, Теди написа:

Много е хубаво! 

Има ли @? Обхвата на мобилните оператори как е?

Благодаря Теди :)

Смятам да бодна някой рутер, че искаме да сложим и камера за сигурност, ей тъй :) иначе йетел и виваком си имат обхват и 4Г, предполагам и мтел, но нямам преки впечатления. Аз си работих от там почти 2 години, тогава бях виваком, нямах проблеми, сега съм йетел и също е ОК.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Много е хубаво, Лозе! Миналата година умирах за такава оферта, сега обаче имам много работа и по моето стопанство.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ПустинЯк

Аз живея на морето от над една година и си търся градинарствуване...и се сетих днес да намина на безмотиката и видях това...Нищо, че лани се подвизавах два месеца на едно "лозе" във Варна. Което не е лозе като лозе, това им е общото название на парцели по баирите им. Спасих един корен домат, чийто корен се прекърши, като бележит спомен оттогава. Боднах го в земята до ушите и поливах като шашав, дорде прорасне и стана работата.
Валидна ли е все още офертата за това място тук ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
На 16.02.2023 г. at 17:11, ПустинЯк написа:

Аз живея на морето от над една година и си търся градинарствуване...и се сетих днес да намина на безмотиката и видях това...Нищо, че лани се подвизавах два месеца на едно "лозе" във Варна. Което не е лозе като лозе, това им е общото название на парцели по баирите им. Спасих един корен домат, чийто корен се прекърши, като бележит спомен оттогава. Боднах го в земята до ушите и поливах като шашав, дорде прорасне и стана работата.
Валидна ли е все още офертата за това място тук ?

Здравей @ПустинЯк

Офертат е валидна, до колкото е оферта въобще... Имам предвид, че реално за да е оферта трябва да съдържа конкретни параметри. Това по-скоро е сондаж на мнения, които да ми потвърдят или отхвърлят, че тази идея би могла да се превърне в оферта, от която да спечелят и двете страни. Има още върху какво да с мисли и се надявам на мнения и препоръки.

Ти, например, как си представяш пребиваването си на моето място? Ще формулирам това мнение малко в стил @Боби Димитров като направо минавам на въпросите:

1. С какво би се занимавал там за да си осигуриш дохода?

2. Смяташ ли да правиш градина?

3. Готов ли си да се грижиш за мястото, като за свое, да го пазиш и развиваш?

4. Колко време предвиждаш да обитаваш?

5. Готов ли си да плащаш макар и символичен наем (ако да - колко) или предпочиташ да стопанисваш и развиваш, като разменна монета?

6. Някога занимавал ли си се със строителни дейности, процесите около тях, имаш ли някакви техниччески познания от общ характер (в случай, че те натоваря с някои задачи)?

7. Пустиняците сте темпераментни екземпляри :) Не изключвам възможността да се събереш с компания, да хапнете, пийнете, да се позабавлявате, но от особена важност ми е мястото да остане скрито от очите на недоброжелателни хора, ясно е в какво време живеем, как се печели и как се губи доверие, а на мен всичко ми е минало през ръцете и го чувствам някак лично и неприкосновено, така да се каже ми е ценно и сантиментално мястото. Наемаш ли се с отговорността, ако има трети лица, те да минават филтъра и особено т.3 от въпросника?

8. Готов ли си за прост договор с няколко точки (тип договор за наем) и депозит в случай на нанесени материални щети?

За сега толкова, вероятно има и още, но ако до тук си ОК ще се разберем и по-нататък. Ако не, аз разпространявам в близкото обкръжение, хората се интересуват, а не съм стигнал дори до airbnb ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Лозане, поздравления за красиво реализираната ти мечта и за това, че още си запазил вяра в доброто в хората.
Искам само да ти кажа, че точка 3, която ти е най-скъпа (и логично, само ти си знаеш какво е било преди и какво стои зад това, мястото да придобие този вид), не си подхожда много с т.5 и т.8. Човек не плаща наем за място, което чувства като свое, поне не и регулярен паричен.наем. Намесиш ли месечна такса, ще е трудно някой наистина да го чувства като свое, освен само на думи пред теб, от учтивост. Отделно снимките са хубави, но само по снимки ми се струва че не е много устойчиво чувстването като свое. Може би трябва да е прекарал поне ден там, за да го усети. Цялата авантюра има начало и край, както и други ограничения, които като собственик си в пълното си право да изискваш. Може би ако свалиш малко летвата и напишеш - с грижата на добър стопанин - ще бъде по-честно и за двамата.
Според мен, човекът, който търсиш е човек с подобно на твоето отношение ако не към към имота ти, то поне към света около себе си. Би трябвало да познаваш човекът лично, да си видял как се справя с трудностите, да си видял как моделира света, който е в ръцете му.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Котарак, прав си за всичко споменато. Не е ясна концепцията, освен в частта, че някой трябва да извършва основна поддръжка на мястото, докато аз отсъствам лятото. Това може и да са съседите ми, разбира се, но опитвам да намеря възможно най-оптималния начин да се случат нещата. Т.3 я написах с мноооого триене, писане, триене, писане и накрая ударих ентър със затворени очи. Ясно ми е, че няма такса/рента/наем, който да ме обезпечи при евентуални неблагоприятни последици. Това е най-важният параметър, който се опитвам да изясня за себе си. Поради тази причина съм благодарен за всякакви съвети, препоръки и насоки в тази посока. :)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Ще ти кажа какво практически аз бих направил, също с ясното съзнание, че не ми достига собствен опит в конкретното начинание, а само съм гледал.
А. Ще огранича избора си до хората, които са материално осигурени, но са станали такива със собствения си труд (ум, ръце). Това ми гарантира в голяма степен отношението към имота ми. Иначе за такова място би трябвало да искам безумен депозит - доста хиляди левове. Пък може и да не е толкова безумен, за кола под наем на подобна стойност също искат голям депозит.
B. Ентусиазирани, по възможност поне частично работливи, по възможност да не са големи сметкаджии (понеже емоциалният баланс вероятно ще излезе на плюс, но финансовата сметка ми се струва че ще е на минус)
C. Mindset - на едно мнение сме за хората, какви ценности трябва да споделят, как да чувстват света
 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dilyan Bakalski

В случая, когато ставаше дума за пари, обикновенно този който даваше оферта искаше такива, но когато искащия се озоваваше в такова място и положение на градинар, в зависимост от нагласите си се зачудваше кой на кой трябва да плаща пари арендатора на арендиращия или господаря на градинаря си.

така написах

понеже се питахте относно това пуричния проглем

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
На 10.03.2023 г. at 14:08, Dilyan Bakalski написа:

В случая, когато ставаше дума за пари, обикновенно този който даваше оферта искаше такива, но когато искащия се озоваваше в такова място и положение на градинар, в зависимост от нагласите си се зачудваше кой на кой трябва да плаща пари арендатора на арендиращия или господаря на градинаря си.

така написах

понеже се питахте относно това пуричния проглем

Ъъъ, ко рече, ко?!

...да, в общи линии разбирам написаното, не схващам логиката обаче. Да речем, че живееш под наем. Плащаш си наема и сметките, но също така пускаш прахосмукачка, бършеш прах и си миеш прозорците. Разбира се можеш и да не го правиш, но това не е по причина, че си платил наем, а защото вероятно си предпочиташ кочинката. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване