Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Мнение за вкоренители

Recommended Posts

Kalam Mekhar

Моля, тези, които са ползвали натурални или фабрични вкоренители за узрели и зелени резници да споделят, доколко са ефективни и начинът по който са прилагани. 

Към момента, аз съм ползвал само евтиният вкоренител на Лактофол. Пудра с концентрация на ИМК от 0,1%. Резултатът е по- скоро отрицателен. Резниците, обработени с препарата, пускат по- трудно и по- слаби корени от обработените. Мажа резниците с прах, когато са подсушени. Възможно е да е по- добре да са влажни или мокри, но ме е било страх, че ще се полепи прекалено много прах по тях, като тесто. Не правя надлъжни разрези, защото съм имал загниване при нарязване, а при поставяне във вода, ясно се вижда, че корените се появяват на всички участъци, независимо, дали има надлъжни разрези или не. Дори не е необходимо да има възли. 

Благодаря предварително за споделеният опит !

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

И аз имам същия и не съм доволен 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз съм ползвал лактофолския и Clonex, но тъпото е, че и двете съм ги ползвал за неща, които се вкореняват лесно и без това. Неща като лигуструм, касис, лавандула и тн. Така че не мога да дам читав отзив. Вътрешно като цяло имам съпротива срещу купуването на неща, така че след като ги изчерпих тези, повече не съм вземал.

При теб със смокините гледам стават нещата и без вкоренител добре, за какво растение искаш да го ползваш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Отварата от върбови клонки върши чудесна работа особено за смокини, които се киснат във вода за вкореняване.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Аз съм ползвал лактофолския и Clonex, но тъпото е, че и двете съм ги ползвал за неща, които се вкореняват лесно и без това. Неща като лигуструм, касис, лавандула и тн. Така че не мога да дам читав отзив. Вътрешно като цяло имам съпротива срещу купуването на неща, така че след като ги изчерпих тези, повече не съм вземал.

При теб със смокините гледам стават нещата и без вкоренител добре, за какво растение искаш да го ползваш?

Основно за смокини. Лятото трябва да си вкореня ябълка, но ще опитам въздушен отвод. Чак толкова добре не са нещата при моите смокини. Вкореняват се отлично и с нулева смъртност само сортовете, които не ми трябват. При тези, от които още нямам дърво, нещата не са никак добре. Първите два резника от Ноар дьо Каромб са ми на умиране, като отначало тръгнаха добре. Все едно, че нещо им изяде корените. Сега съм заложил трети резник в термично обработена почва. Ако и той тръгне на зле, спирам с опитите и след месец ще заложа останалите резници направо в оранжерията на село.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

От Лактофола и аз не съм доволен. Дори рози не ми се вкорениха. Но може и аз да съм виновен. Бях си поръчал и едно пакетче от Алиекспрес, но така и не го пробвах. Преводът на английски беше меко казано неясен.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Сега ползвам чист хормон IBA-K от али. Разтваря се добре с изопропилов алкохол. Главно мъча киви, което е в графа трудни за вкореняване.

IMG_20200229_102422_1.jpg 

 

Ползвал съм и ROOTIT GEL -  не съм с добри впечатления. CLONEX мисля е по-добър. 

Но голяма част зависи и от условията в които ще попадне резника, период на вземане, размер, кислород, почвени фитопатогени и т.н.

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Клонекс гел мажа. Но и осигурявам топлина на резниците. Получава се. Колкото до нарезите, като че ли има смисъл да се правят 2-3, не дълбоки, разбира се. Вермикулит.

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vanila_varna

Нямам успех с ползване на вкоренител, но понеже имаше особеност, при покупката на моя, и имам съмнения, че нещо не му е ок като годност, няма да цитирам име. 

Това, което съм забелязала от вкореняване на хибискуси примерно, е че имам по-голям успех, ако сложа новите клони във вода, където вече имам други пръчки с покарали корени.

Сега експриментирам с Епин, който не е вкоренител, но пише, че ускорява развитието. Твърде рано е за доклад, но от първото залагане на доста клонки нямам положителен резултат, а и не съм сигурна, че сортовете цитруси бяа подходящи, но ще пробвам пак.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Като обновихте темата, да споделя, че нищо, обработено с пудрата на Лактофол не ми се вкорени тази година. Най- добри резултати постигам с поставяне на резниците в чаша с чиста вода, докато се появи калус (една седмица в топло време) и след това, директно в саксии на открито и на сянка. Това означава късно вкореняване през пролетта и лятото. Резниците са гладко срязани в долната си част, без надрасквания и нарязвания. Само се измиват преди поставянето във водата, като се претриват добре с гъба. Не установих връзка и между мястото на подрязване и вкореняването. Срязване в близост до възела, както ме посъветваха с нищо не ускори вкореняването в сравнение с тези, срязани на междувъзлие. 

  • Харесвам 2
  • Мерси 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Работи. :) 

image.thumb.png.1be899a7c16aa8f3a72b204bdbedbd08.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 13 часа, Антоанета написа:

Работи. :) 

image.thumb.png.1be899a7c16aa8f3a72b204bdbedbd08.png

Какви са активните вещества? какво съдържа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@peterstamov : Аз разбрах, че е по- скоро вид тор, а не вкоренител. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

В кутийката има ненадписани 2 пакетчета. Ползвам второто, но кутийката съм изхвърлила, та не мога да видя съдържанието, но не, не е тор, вкоренител е и за мен работи по-добре от други, които съм пробвала.
Ето снимка от сайта им - с Гугъл преводачimage.thumb.png.a5a647205ce0cfb0f68c8ef261122f36.png
---------

На същата марка има и MyccoVital Root Fit, но него не съм пробвала. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Какви растения сте вкоренявали с него?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Ползвали ли сте канела? Казаха ми, че работи добре.Но аз не ползвах. А и  забравих да питам, във водата ли  се слага канела или намазва се резника .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване