Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Georgi Petrov

Рязане на стара/голяма попска круша

Recommended Posts

Georgi Petrov

Здравейте, в двора на къщата, която скоро придобих има една огромна стара круша, която все още ражда много плод но е близо до къщата и е по-висока от нея. Освен това при всяко раждане се чупят много клони а някои по-големи надвисват опасно и може да наранят някой ако случайно е под тях и се счупят. Друг проблем е че крушите от върха няма как да се оберат а като паднат се пукат. Може ли съвет как да я намаля като размер така, че да не я загубя, защото е много вкусна и си я харесвам. Кои разклонения трябва да се отрежат, други съвети? Благодаря!

IMG_20230305_104203.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Аз бих отязал като начало повечето клони на половин височина. Лошото е, че ако се премахнат изцяло някои от централните клони, които сгъстяват короната, тежестта може да се изнесе встрани и стъблото да се разцепи (не ми харесва ъгъла между двете основни стъбла).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Аз бих изрязал в червено тази пролет и в зелено следващата. Освен това прореждане на всички плодни клони. Като цяло с такива дървета мисията е много трудна.

IMG_20230305_104203.thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз бих действал като Георги, но директно зеленото от раз. Предвид какво съм причинявал на ябълки, кайсии и сливи с подобни размер (вкл една попска круша над външната мивка на другото село с размер като половината от тази) и как добре отскачат после... Пък догодина ще оформям външната корона, а лятото - ще прореждам и оформям леторасли.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 9 часа, Боби Димитров написа:

Аз бих действал като Георги, но директно зеленото от раз. Предвид какво съм причинявал на ябълки, кайсии и сливи с подобни размер (вкл една попска круша над външната мивка на другото село с размер като половината от тази) и как добре отскачат после... Пък догодина ще оформям външната корона, а лятото - ще прореждам и оформям леторасли.

Ами нали в дебелите книги пише, че се стресирало дървото и затова. Пък и ще хукнат едни лакомци.

Имах подобна ябълка, с нея действах даже по резервирано и да кажем за 4 години смъкнах височината на 3 метра. И още малко ще смъкна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов
преди 46 минути, Georgi написа:

Ами нали в дебелите книги пише, че се стресирало дървото и затова. Пък и ще хукнат едни лакомци.

Имах подобна ябълка, с нея действах даже по резервирано и да кажем за 4 години смъкнах височината на 3 метра. И още малко ще смъкна.

Точно така е,не трябва изведнъж да се реже,а постепенно година след година.Преди години отрязах два от четирите главни клона на една ябълка и след това две години треперех да не вземе да изсъхне.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако работиш лятна резитба лакомниците са добре дошли. И ако не се стресираш повече от дървото и да трепериш, а спиш спокойно, всичко е точно :)

20220424_193546.jpg

На тази кръшна кайсийка короната беше над 2 пъти по-голяма от видното на снимката преди 8-9 години. Махнах всичко, оставих на лято няколко леторасли, после от тях останаха само 3 и ето резултат.

Но да, аз съм си перде и доста безскрупулен по отношение на дърветата, защото съм виждал безброй примери за тяхната гъвкавост.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз мисля, че трябва да е постепенно свалянето на височината за няколко години, не отведнъж. Правих подобно упражнение с една висока череша и много бавно се възстановява. Имам още два клона да свалям, ако сколасам... единият сега.

Миналата година резнах върха на една круша и дървото заболя. Почерня кората към върха и почна да се бели. Един приятел смята, че съм го заразил с това рязане. Сега свалих още височината на централното стъбло, но ме притеснява да не загине изобщо.

Трябва да е добре контролирано формирането. Имам опит с една круша подобна на тази, пак попска, която беше отрязана наполовина от енергото. Човекът я беше оставил на себе си и едни дебели лакомци вертикални, едно чудо. Пълна грозотия 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако дървото е силно, и до дъно да го отрежеш, изкарва мощно. Ако е слабо, връхче да му земеш, заболява. Тъй че аз го виждам като част от естествения подбор, поощряван от нас ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване