Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

ivkit

Търся семена горчив бадем и кавказка хурма

Recommended Posts

ivkit

Здравейте, търся семена горчив бадем и кавказка хурма. Мога да дам в замяна Морус Нигра (Шандудия) и евентуално ако успея да посъбера, скоруша.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За скоруша не е ли късно вече? При мен зрееха края на август до към десети септември.

Кавказка нямам като семе още. Не плододават. Бяха ми пращали семена от дърво на публично място в Монтана. @Kalam Mekhar дали не знае нещо? Също във Варна знам, че има дървета (в едно видео в темата за райските ябълки Антон Павлов от Сливенско обясняваше къде имало). Те още не са узрели предполагам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Една от двете Скоруши, които знам категорично премина. Другата обаче държи плодовете до мнооого късно/ноември. Тя е с по-дребен плод, но тази година още не съм ходил да я видя.

Във Варна имало на много места по улиците дива хурма, също и около/във двора на бачковския манастир. Далечко са ми.

Горчив бадем би трябвало да има и по нашите баири, но не мога да смогна да отида.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Краси Каменов привет! Дълго време не сме се чували. Как е положението с кавказката хурма, от която ми беше пращал плодчета?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 12.10.2023 г. at 1:59, Славянски написа:

Бяха ми пращали семена от дърво на публично място в Монтана. @Kalam Mekhar дали не знае нещо? 

Не съм виждал такова нещо. Имам си обикновена вкъщи, но, нищо не ражда. Ако кавказката се ползва за подложка, всяка издънка от обикновена ще е от кавказка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Между другото, Иване, излизат от време на време обяви за разсад кавказки за подложки и не бяха скъпи. И така можеш да пропуснеш фазата със семената.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Здравей, @ivkit , на моята кавказка хурма сега ѝ е шеста (или седма, ако броим корена) година на растеж и досега, все още, не е цъфтяла. Обаче, в моето село има едно семейство и от мъжа съм чувал, че имат хурма, вероятно пак така останала след загиване на присадената върху нея райска ябълка. Тяхната хурма, към момента в който сме си говорили с мъжа вече е давала плодове. Още от миналата година се каня да им поискам малко плодове от тяхната хурма за да ги опитам на вкус и ако успея да се сдобия и със семена, непременно ще ти пиша и ще ти пратя.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@embedeo колко е голяма? При баща сложихме един семенак и според мен на пета година някъде почна да цъфти. За съжаление е мъжка и мисля да добавям женска в короната, да не е хептен за декорация. Може и да е към четири метра висока, да не е и повече. Много мощно се развива. Сята е 2018 г. началото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 11.10.2023 г. at 21:09, ivkit написа:

Здравейте, търся семена горчив бадем и кавказка хурма. Мога да дам в замяна Морус Нигра (Шандудия) и евентуално ако успея да посъбера, скоруша.

https://www.alo.bg/8577064#highlight=кавказка  семена 5 лв 50 бройки.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Благодаря! Остава въпроса дали имат кълняемост, защото няма още тазгодишни(а може и да има(но вероятно няма)).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Като стана дума за кавказки - някой да има достъп до семена от вирджинска райска ябълка? Аз имам няколко дръвчета, но досега не са цъфтели - малки са. Веселин Орешков ме беше поканил в Троян да опитам неговите вирджинки, но ноември все не успявам да отскоча поради други ангажименти. Пък и рядко ходя натам с тия транспорни връзки.

Идеята е вирджинки да се ашладисват на вирджинска подложка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Хубава въпрос, слушах Антон Павлов че не присаждал върху вирджинска хурма, защото тази подложка ги карала да стартират вегетация много късно и на практика не успявали да узреят. Така поне аз го чух в клиповете, освен ако нещо не съм разбрал. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, но той си присажда основно японски (diospyros kaki). Аз имам вирджинки и върху кавказка, и върху вирджинска подложка, и на собствен корен, и ще сравнявам. От неговите са ми загинали досега 3-4 вирджинки на кавказка подложка (всички без една). Някои зимата, някои лятото. От японските имам примерно две измръзнали и избили от кавказката подложка. Но рядко загиват изцяло. Семенаците виргиниана нямат проблеми, освен много трудния старт след разсаждане (бяха с човешки ръст и им попрекъснах корените).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване