Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

rufo

Здравейте, каня се да почвам да кастря издънките на лешника, та имам въпрос:

Има ли някакъв метод за "запечатване" на изрязаните вече издънки ( с блажна боя или нещо друго), с цел предотвратяване на понататъшното им развитие и разтез, БЕЗ това да пречи на основното дръвче ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Методът е с присаждане на меча леска, която не пуска издънки. Предполагам трябва да кастриш максимално надолу, до началото им (под земята), но генетиката за пускане на издънки едва ли ще пребориш.

Чисто визуално ли предпочиташ едно стъбло?

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo
преди 58 минути, Славянски написа:

Методът е с присаждане на меча леска, която не пуска издънки. Предполагам трябва да кастриш максимално надолу, до началото им (под земята), но генетиката за пускане на издънки едва ли ще пребориш.

Чисто визуално ли предпочиташ едно стъбло?

Едностъбленото отглеждане на лешника осигурява по-добро осветляване на короните и улеснява обработката на почвата и беритбата на плодовете, поради което е за предпочитане- според мен !

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Зависи. Много хора предпочитат храстовиден лешник, защото реколтата винаги е на една ръка разстояние и не трябва да се катериш. Друг е въпросът, че трябва всяка година да махаш стебла, които са на повече от 3 години.

За едностъблен лешник се ползва подложка турска леска.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За мен няма нужда от запечатване на отрезите и мнозина овощари по света съветват раните да не се третират, за да могат да зарастат по-чисто и бързо.

Да искаш да гледаш дървовиден лешник без подложка е излишна работа. Храстовидният лешник има множество предимства, не на последно място материал за плет, кошници и тн, но също и ramial woodchips, отделно и работи по-добре като ветробран/буфер.

Почвата няма нужда от обработка, само мулч. Беритбата ако я правиш машинно с тресене, дървовидна подложка по-добре, но за ръчно обиране (или с уред) няма никакво значение дали е храст.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 4 часа, Любо Д написа:

Зависи. Много хора предпочитат храстовиден лешник, защото реколтата винаги е на една ръка разстояние и не трябва да се катериш. Друг е въпросът, че трябва всяка година да махаш стебла, които са на повече от 3 години.

За едностъблен лешник се ползва подложка турска леска.

Защо ще се катериш на лешник? Гравитацията си върши работата. Дървото си знае работата. Въпреки, че стъблото е едно, то ще усвои колкото се може повече ресурс над земята. Имам лешник, но не съм го снимал. Ще ти покажа снимка на смокиня с едно стъбло, защото на тях имам снимки в изобилие. Същото ще се получи и с лешника. 

ChH-tree.jpg

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 15 часа, Kalam Mekhar написа:

Ще ти покажа снимка на смокиня с едно стъбло, защото на тях имам снимки в изобилие. Същото ще се получи и с лешника. 

Смокинята е прекрасна! Обаче аз все още не ти вярвам на второто твърдение че "същото ще се получи и с лешника", докато не видя снимки и на лешника ;) !  Предлагам ти, също така, тази снимка със смокинята да я преместиш или пуснеш и в темата за смокините, както и да добавиш там още една снимка на същото смокиново дръвче, както е без листа през зимата. Двоица такива снимки са важни -- тази с листата помага да се оцени красотата, а пък зимна снимка без листа помага да споделиш (поне малко) ценния си опит, отговаряйки (до някаква степен) на въпроса как е постигната въпросната формировка. Освен ако не предпочиташ да пазиш част от уменията си в тайна, разбира се. (Аз по принцип, приемам, че всеки градинар-ентусиаст, който пише в безмотика е тук заради споделянето, а не заради "криенето", но това си е мое виждане по въпроса и хората не са длъжни да мислят по същия начин.)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo

Моля да се придържате към темата!!!

Смокини, дренки, краставици и домати... знам, че всеки иска да се похвали с това което има, НО Четете темата бе хора!!! 

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)
преди 5 часа, rufo написа:

Моля да се придържате към темата!!!

Точно в тази тема всички са се придържали стриктно към темата. Може би ти не виждаш нещата по същия начин, но пък нали затова питаш? А и как ще научиш нещо ново, ако подхождаш с подобно предубеждение?

Ето едно примерно коректно тълкуване на нещата,  :

(1.) В коментара си със снимка на смокиня, нашия колега съфорумец @Kalam Mekhar посочва един възможен отговор на съображението на другия колега съфорумец  @Любо Д за единично стебло. Отговора на  Калам е малко по-труден за интерпретация, защото се изисква да знаеш отнапред че смокинята е също толкова трудна, та дори и по-трудна от лешника да се поддържа в едностъблена формировка (на ниско дръвче) още повече че смокинята, за разликa от лешника не може да се присади на друг вид (дървовидна или турска леска, мечи орех), който е естествено дърво.   

(2.) Двете мнения на Любо и Калам, които споменах в точка (1.)  взети предвид заедно, отговарят на твоя оригинален въпрос: "Има ли някакъв метод за "запечатване" на изрязаните вече издънки ( с блажна боя или нещо друго), с цел предотвратяване на понататъшното им развитие и разтез, БЕЗ това да пречи на основното дръвче ?"

(3.) От двете мнения на Любо и Калам, които споменах в точка (1.)  взети предвид заедно, следва, че:

(3.1.) "Запечатване"  на  изрязаните вече издънки (както ти предполагаш) няма да ти е от полза, или не представлява съществена мярка, за да постигнеш каквото искаш: "развитие и разтез, БЕЗ това да пречи на основното дръвче "! Вместо това ...

(3.2) Според Любо: можеш да избереш да присадиш лешника (Corylus avellana) върху дървовидна леска (Corylus colurna), което е и известна (стандартна) практика в някои случаи. Или ...

(3.2.) Според Калам: можеш да практикуваш такава резитба  дето дори при по-трудния случай със смокинята води до впечатляващ резултат, което той е доказал със снимка. Сега, няма как да знаеш предварително, но от мнението на Калам косвено следва, че той нищо не "запечатва", ами разчита на други неща. За да направиш твоя лешник да изглежда така добре, като смокинята на Калам, съответно и като лешника на Калам, ти можеш да го попиташ дипломатично за подробности, но разбира се, ти не си длъжен да имаш способности на дипломат, нито пък да знаеш тези допълнителни неща дето Любо, Клалам и аз може би вече ги знаем. Нали затова е форума -- да се учим всички заедно, като споделяме!? Затова в този момент...

(4.) Идва моето мнение, където започвам с констатация и признание, че такава формировка е прекрасна. Пак казвам, ти не си длъжен да имаш предварителни познания, нито дипломация, нито да разбереш какво ти отговарят другите от първия път. В случая аз, бих могъл да ти свърша тази работа, което реално се случва  с моето мнение, защото аз предлагам да видим тук в твоята драгоценна тема точно снимка И на лешника на Калам. Сега аз може да съм се изразил шеговито, но не виждам реални причини ти да недоволстваш (от моето мнение). Още повече, каквото и да беше отговорил Калам на моето предложение, ти не само нямаше да загубиш нищо, ами е почти сигурно че щеше да научиш нещо ново.

(5.) Сега си сложи ръка на сърцето и пред себе си, си отговори честно: Ти виждал ли си в действителност (не на снимка) някога лешник, или смокиня, или вегетативна дюля, или каквото и да е друго растения дето се скъсва да прави издънки, толкова добре формирано на единично стъбло като смокинята на Калам? Какъвто и да е отговора, след това се запитай следното: Продължаваш ли да смяташ, че някой се е отклонил от темата ти и въпроса ти и че има нужда от твоя призив с трите удивителни накрая?

 

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo
преди 8 минути, embedeo написа:

Точно в тази тема всички са се придържали стриктно към темата. Може би ти не виждаш нещата по същия начин, но пък нали затова питаш? А и как ще научиш нещо ново, ако подхождаш с подобно предубеждение?

Ето едно примерно коректно тълкуване на нещата,  :

(1.) В коментара си със снимка на смокиня, нашия колега съфорумец @Kalam Mekhar посочва един възможен отговор на съображението на другия колега съфорумец  @Любо Д за единично стебло. Отговора на  Калам е малко по-труден за интерпретация, защото се изисква да знаеш отнапред че смокинята е също толкова трудна, та дори и по-трудна от лешника да се поддържа в едностъблена формировка (на ниско дръвче) още повече че смокинята, за разликa от лешника не може да се присади на друг вид (дървовидна или турска леска, мечи орех), който е естествено дърво.   

(2.) Двете мнения на Любо и Калам, които споменах в точка (1.)  взети предвид заедно, отговарят на твоя оригинален въпрос: "Има ли някакъв метод за "запечатване" на изрязаните вече издънки ( с блажна боя или нещо друго), с цел предотвратяване на понататъшното им развитие и разтез, БЕЗ това да пречи на основното дръвче ?"

(3.) От двете мнения на Любо и Калам, които споменах в точка (1.)  взети предвид заедно, следва, че:

(3.1.) "Запечатване"  на  изрязаните вече издънки (както ти предполагаш) няма да ти е от полза, или не представлява съществена мярка, за да постигнеш каквото искаш: "развитие и разтез, БЕЗ това да пречи на основното дръвче "! Вместо това ...

(3.2) Според Любо: можеш да избереш да присадиш лешника (Corylus avellana) върху дървовидна леска (Corylus colurna), което е и известна (стандартна) практика в някои случаи. Или ...

(3.2.) Според Калам: можеш да практикуваш такава резитба  дето дори при по-трудния случай със смокинята води до впечатляващ резултат, което той е доказал със снимка. Сега, няма как да знаеш предварително, но от мнението на Калам косвено следва, че той нищо не "запечатва", ами разчита на други неща. За да направиш твоя лешник да изглежда така добре, като смокинята на Калам, съответно и като лешника на Калам, ти можеш да го попиташ дипломатично за подробности, но разбира се, ти не си длъжен да имаш способности на дипломат, нито пък да знаеш тези допълнителни неща дето Любо, Клалам и аз може би вече ги знаем. Нали затова е форума -- да се учим всички заедно, като споделяме!? Затова в този момент...

(4.) Идва моето мнение, където започвам с констатация и признание, че такава формировка е прекрасна. Пак казвам, ти не си длъжен да имаш предварителни познания, нито дипломация, нито да разбереш какво ти отговарят другите от първия път. В случая аз, бих могъл да ти свърша тази работа, което реално се случва  с моето мнение, защото аз предлагам да видим тук в твоята драгоценна тема точно снимка И на лешника на Калам. Сега аз може да съм се изразил шеговито, но не виждам реални причини ти да недоволстваш (от моето мнение). Още повече, каквото и да беше отговорил Калам на моето предложение, ти не само нямаше да загубиш нищо, ами е почти сигурно че щеше да научиш нещо ново.

(5.) Сега си сложи тъка на сърцето и пред себе си, си отговори честно: Ти виждал ли си в действителност (не на снимка) някога лешник, или смокиня, или вегетативна дюля, или каквото и да е друго растения дето се скъсва да прави издънки, толкова добре формирано на единично стъбло като смокинята на Калам? Какъвто и да е отговора, след това се запитай следното: Продължаваш ли да смяташ, че някой се е отклонил от темата ти и въпроса ти и че има нужда от твоя призив с трите удивителни накрая?

 

Много написано, от което смисел не виждам... Ти да не си адвокат? Как Ти тълкуваш нещата, и как са в действителност са две различни неща! Ако обичаш: Отвори си собствена тема за 'разсъждения' и там обсъждайте каквото си искате! 

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване