Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Jimmy Stoikov

Най-вкусните Чери домати

Recommended Posts

Jimmy Stoikov

Здравейте, решил съм да си отглеждам Чери домати. След търсене, установих наличие на много сортове, това обаче ме обърка повече от колкото помогна. Та да се допитам до вас, вече натрупали опит, кои са ви любимите сортове?

Ако имате снимка на самия плод ще е в плюс

Аз си купех някакви просто на късмет,  понеже ям и ще отглеждам само Чери домати( други домати не пипам) ще съм благодарен да не се лутам с години за откриване на топлата вода. 

416986578_905348057518184_3390874794971399645_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Всичко е до вкус. За мене Блек чери е най-вкусно. Различни фирми го прадават. В твоя случай е средното пакетче. 

Ето една снимка, но в друга градина ще изглежда по друг начин.

IMG_20200924_181135.thumb.jpg.b2b8a92070faf851573d921b974ef861.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

alys, а има ли кисела нотка? Разбира се че, вкусовите са индивидуално за всеки, аз съм пробвал само от веригите магазини и в повечето случаи са безвкусни, едвам се долавя аромат, сладост и киселинност, в повечето случаи нищо от това. Сега пример ми помогна доста, защото смятам да заложа като основен на черното, а другите за тест. :)

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

За мен черните черита са най-вкусни, но и там има вариация. Някои са по-сладки, други по-киселеещи. Едни оранжеви също ми допадаха повече от стандартните червени, но сортът не беше много родовит и беше малко по-нисък/слаборастящ, пък при черитата родовитостта е важна.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Значи за киселата нотка... Ще кажа, че са по-малко кисели от червените, които също обичам. Също тези, които отглеждах основно, са и значително по- едри. Жълтите са да кажем най-блудкави, а едни зелени вече ми се губи какъв вкус точно имаха, бяха продълговати. По принцип зелени сортове обичам.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Блек чери има кисела нотка. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас 5 човека, всеки обича различно чери, дори най-малкия има претенции!

Кафявото чери (тнар черно на пакетчето и снимка на Алис) е добро. Но обичаме и Зелено Грозде, има много добър вкус, баткото го предпочита. Жълтата круша е по-месеста и се цепи по-лесно от вода, но каката е най-фен заедно с други деца от махалата, предпочитат него и винаги имаме няколко корена. Аз обичам това Чери с черна шапка точно заради вкуса и по-свежата жилка. Булката предпочита Аморозо, което и аз много обичам, това е черито с най-тънка ципа от тези, които сме гледали, а и най-розово като цвят. Сорт Бонбонче е любим на малкия, но и като цяло на всички хора, които не са психически подготвени за опцията "не-червено чери", щото предвид колко гости имаме, бая народ няма идея.

Отделно да спомена и Тайгър Блъш, което в нашите условия (субоптимални за домат, не се копае, глина, троскот яко, вода малко, студено вечер, жега денем) е сред най-устойчиви и родовити, а го харесваме много на шайби в салатата и е много красиво. Патешко жълто чери (ПЖЧ) е кръгло и ярко жълто, не е феномен, но ако искаш жълто чери, което да не е крушата, това е добър вариант. Черната слива става с прекалено дебела ципа при нас и не я садим вече, иначе на вкус в приятна, може би с много много вода ще е по-добре. Зелената зебра понякога излиза дребна като чери, иначе имало и отделен сорт - ние я гледаме всяка година, защото обичаме зелени домати. Понякога подкарва 1-2 китки едри и нагоре чери размер, друг път само едри, все сме доволни.

 

20230820_115233~2.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

При мене Аморозо се получи гумено и блудкаво, иначе беше едро. Зелени домати харесвам, но Зелено чери не съм сяла. От червените почти нито едно не ми хареса. Или е дебела ципата, или нещо друго. Красивото Индиго Роуз също беше блудкаво. Засега всички искат едроплодни домати, по възможност червени и розови. 

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)

„ .. На вкус и цвет – товарищ нет .. “

07_14.thumb.jpg.84d72c1829fd7fc9aff0eba3c3281cde.jpg

Не знам как е в другите градини, но във Владая вкусът на доматите е доста сложна съвкупност от аромат + степен на захарност + степен на киселинност + сочност + текстура + твърдост + др.

07_17.thumb.jpg.cc9714e6235a8a9ca671e03028ca8fd6.jpg

Някои от основните вкусови характеристики - нивата на захарност и на киселинност – освен от сорта и тероара, са зависими в значителна степен от оптималната наличност (нито недостиг, нито излишък) на редица усвоими микроелементи в почвата.

1794292537_08_01_.thumb.jpg.3b4b511f5145272de6061b90c2792829.jpg

Без да правя достатъчно точни изследвания/измервания на отделните вкусови компоненти - моята скромна оценка за вкусовите качества на доматите, които отглеждам, е следната :

• августовски домати 10/10;

• юлски домати 9/10;

• септемврийски домати 8/10;

• юнски домати 7/10 (ако юни е достатъчно слънчев);

• октомврийски домати 7/10 (ако октомври е достатъчно слънчев);

• ноемврийски домати 5/10 (ако ноември е слънчев).

08_01.thumb.jpg.74016374c0beb86b40e29d53fd9ea812.jpg

Вкусът на един и същи сорт домат – узрял през август – се различава доста от вкусът на същия домат узрял в началото на юли или в края на септември

10_16.thumb.jpg.4f4a5c971cde78570ba41236677786f7.jpg

Отглеждането на домати „чери“ за мен е странична дейност - няма достатъчно място в градината и затова ги отглеждам в кофи

11_05.thumb.jpg.60eb68e1bf84af1e830a82e6fbc7c166.jpg

Не съм доволен от вкуса на отглежданите от мен черита

12_19.thumb.jpg.e9d9f6c624033a2621ad589bb25c2e6a.jpg

През 2024 година възнамерявам да засадя няколко черита в градината – между малини и къпини – дано подобрят вкуса си

 

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 22 минути, alys написа:

При мене Аморозо се получи гумено и блудкаво, иначе беше едро

При нас не е хич едро даже. В комбинация с блудкавия коментар ми загатва, че е било подложено на тнар Чуковезерски потоп, известен и като "нормално поливане"! Ако имаш място, където няма да хваща много вода, примерно в край на реда под навесите след края на маркуча, пробвай го там. Също помня беше писала, че първо то при теб хваща алтернария - симптом на висока влага. При нас пак има по някое време, но определено не е първо, нито му пречи особено да плододава.

Единствено, че е сред първите приключващи в захлаждащото време към есента, но аз подкрепям бай Чавдар с ниските оценки на октомври/ноември за доматите като цяло и дори бих си свалил още. Ноември ми се яде кореноплодна салата, не домат. Има си време за всичко.

@Ch Petrov дай сортовете де, притури теорията, илюстрацията, дай и практиката! ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 минути, Боби Димитров написа:

Ноември ми се яде кореноплодна салата, не домат. Има си време за всичко.

Тъй, тъй! И аз не съм по доматите в студеното време. Е, на туршия бива. Или готвени. Но всяко нещо с времето си. Онези с оранжерийните производства да ме прощават!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

За студеното време лютеница / айвар се прави предимно от смлени печени чушки + домати + подправки. Ако преобладават доматите - лютеницата киселее, и затова обикновено се добавят повечко чушки.

От владайските домати през 2023 - след изцеждане, изпаряване и добавяне на подправки - приготвихме т.н. "доматица". Всеки, който я е опитал не може да повярва, че в нея няма нито една чушка.

Летвата за вкуса на пресните и консервираните домати във Владая е вдигната доста.

Практиката с черитата ?

На снимки 1, 2 и 4 - Sakura, фирмата - доставчик уж заслужавала доверие. Ако това е вкусът на истинската Sakura - по-добре без нея.

На снимка 3 - Kumato, доставено по пощата от някаква българска фирма. Ако това е вкусът на истинското Kumato - по-добре без него.

На снимки 5, 6, 7 и 8 - два вида черита от трапези all inclusive. За съжаление започнаха да цъфтят през август първите плодове узряха през ноември. Няма как да ми хареса вкусът им. 

Може би ще успея да намеря други семена за черита, които ще се опитам да отглеждам засадени в почва сред малини и къпини.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 2 часа, Ch Petrov написа:

...

До колкото разбирам никой от сортовете които имаш не ти допада? 

А някой пробвал ли е ако подреже стъблото на чери, дали ще има плод на втората година? Като при чушките например в саксия?

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, отдавна преосмислихме поливането. Само, ако съм в София, ММ използва отсъствието ми. :mrgreen: Но нямам желание за каквото и да е чери. От две години насам доматите са сладки. Само Суит Мармандето не се получи толкова сладко, колкото беше купеното. Куматото (амерички семена :)чак към края стана по-сладко, но отпада. Ципите и на двете бяха дебели. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 27 минути, Jimmy Stoikov написа:

А някой пробвал ли е ако подреже стъблото на чери, дали ще има плод на втората година? Като при чушките например в саксия?

Не съм пробвала. В края на сезона изобщо нямам желание за експерименти. Определено нямам толкова светло помещение, в което на домата да му е добре през ноември - декември. С лампи не си струва. Аз изобщо минах на друг принцип. Вместо лампи, правя ястък в оранжерията (благодаря на Чавдар за хубавия чертеж с обяснения по въпроса). Там дори спокойно поникват и домати, и пипер. А и е светло. Е, отвий, завий, грижа си е.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 2 часа, Jimmy Stoikov написа:

А някой пробвал ли е ако подреже стъблото на чери, дали ще има плод на втората година? Като при чушките например в саксия?

Аз съм гледал домат в саксия 3 години. И си раждаше постоянно. Някакъв саксиен сорт беше, ама със всеки ще стане. Можеше и още 3 да откара, ама успях да селекционирам със специалана схема на пръскане безсмъртни белокрилки :tounge_wink: и те му видяха сметката. Но не мисля че е оправдано като усилия и като резултат да се опитваш да пазиш домати за следващата години.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 18 минути, Panik написа:

Аз съм гледал домат в саксия 3 години. И си раждаше постоянно. Някакъв саксиен сорт беше, ама със всеки ще стане.

Сортът е "Вилма" - и доматчетата започваха да зреят в средата на април: 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вилма си го спомням. Много красиво растение. Гледах го в оранжерията и в градината. Обаче не беше ранно при нашите условия. За вкуса - нормално доматче, не помня точно, но не го повторих. А пък е и мъничко растенийце. Вместо него спокойно може да бъде отгледан едроплоден домат. Но пък за саксия става.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Вилма и Ола Полка сме гледали с децата преди 6-7 години, за декорация са много красиви, но зимата бубите им разказват играта интериорно и в крайна сметка не се "печели" много от прибиране на саксията, а и вкусът не си заслужава. Иначе са много интересни :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)
преди 4 часа, Jimmy Stoikov написа:

До колкото разбирам никой от сортовете които имаш не ти допада? 

Вкусът на черитата Sakura и Kumato, които отглеждах в кофи, не може да се сравнява с вкуса на други видове домати отглеждани в градината. Открих топлата вода.

Освен черита отглеждах в кофи и няколко доматени растения като тези в градината - резервен разсад. Ееми за един и същи вид домати - отглежданите в градината бяха по вкусни. Повторно открих топлата вода.

Ще се повторя - отглеждането на черита за мен е странична дейност с предимно декоративен смисъл.

Доматите от градината - зрели и зелени - обрах на 9 ноември. 3 кофи с незнайни черита внесох в остъклено преддверие/солариум и там узряваха до 30 декември. На снимките се виждат датите - долу вдясно. Спомням си какъв беше вкусът на тези 2 вида черита от едни гръцки трапези all inclusive - там ми харесваха. Тук започнаха да цъфтят през август, първите зачервени черита се появиха през ноември. Вкусът им тук не ми хареса. Извод : септемврийското, октомврийско, ноемврийско и декемврийско слънчево греене във Владая на 820 мнв не е толкова ефективно колкото майското и юнско слънчево греене на Санторини и Милос.

Но атракцията на зреещи черита през ноември и особено през декември впечатляваше всички гости.

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване