Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Консултация за водна помпа

Recommended Posts

Kalam Mekhar

Здравейте ! Моля, ако някой разбира от водни помпи да ми каже, смукателен маркуч с диаметър 2,5 сантиметра, може ли да се ползва за тази помпа. 

https://www.emag.bg/pompa-za-chista-voda-steinhaus-pro-jp1100i-1100w-4600-l-ch-4-5-bar-inoks-45-m-visochina-na-zaustvane-5949129005655/pd/DBW1W8BBM/?ref=history-shopping_1018213051_1_1

Преди два дни, купих този смукателен маркуч, който ми се вижда доста тъничък. Тръбата със смукателя, която извадих от кладенеца беше по- дебела. 

https://www.onlinemashini.bg/smykatelen-markych-einhell-4173645/5222

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
Отговорено (Редактирано)

За този вид помпа няма значение дебелината на маркуча. Даже се слага един кран и се мери и настройва дебита за да работи най-добре. Не съм професионалист, но съм чел някои неща и затова давам мнение.  

Редактирано от Hristo Pavlov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 11 минути, Hristo Pavlov написа:

За този вид помпа няма значение дебелината на маркуча. Даже се слага един кран и се мери и настройва дебита за да работи най-добре. Не съм професионалист, но съм чел някои неща и затова давам мнение.  

А, имаш ли представа, външен диаметър от 25 мм. (на тясната част между оребренията), дали изобщо е един цол или е 3/4 цола? Имам някакви спомени, че при един цол 2,5 сантиметра е вътрешният диаметър, но това е пластмаса все пак, а не дебелостенна метална тръба. Накрайникът е 100% един цол. За там, съмнение нямам.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 4 минути, Kalam Mekhar написа:

А, имаш ли представа, външен диаметър от 25 мм. (на тясната част между оребренията), дали изобщо е един цол или е 3/4 цола? Имам някакви спомени, че при един цол 2,5 сантиметра е вътрешният диаметър, но това е пластмаса все пак, а не дебелостенна метална тръба. Накрайникът е 100% един цол. За там, съмнение нямам.

То 1 цол = 1 инч май. И вътрешен трябва да е мисля. Но и външен да е, при тая тънкостенна тръба не би трябвало да е проблем. Все пак тук говорим за милиметри, а и центробежната помпа няма как да и пречиш като стесниш смукателя, даже в един момент и помагаш като завихри водата и не бяга от там :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 15 минути, Hristo Pavlov написа:

То 1 цол = 1 инч май. И вътрешен трябва да е мисля. Но и външен да е, при тая тънкостенна тръба не би трябвало да е проблем. Все пак тук говорим за милиметри, а и центробежната помпа няма как да и пречиш като стесниш смукателя, даже в един момент и помагаш като завихри водата и не бяга от там :)

С това ме успокои. Хората са коректни и предложиха да върна маркуча, но, по- добре да си го задържа. Притеснението ми беше да не направи прекалено голям вакуум при засмукването през тясна смукателна тръба и да се товари мотора. Налягането на струята на изхода е без значение за мен. Просто искам да предпазя мотора, защото, ако се повреди в жегата ще бера ядове. 

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
Just now, Kalam Mekhar написа:

С това ме успокои. Хората са коректни и предложиха да върна маркуча, но, по- добре да си го задържа. Притеснението ми беше да не направи прекалено голям вакуум при засмукването през тясна смукателна тръба и да се товари мотора. 

Дори и 5 милиметра да сложиш маркуч не и пречи. Просто ще вади по-малко вода. Голяма е разликата в работата между различните по вид помпи. Ако примерно е потопяема и там сложиш на изхода по-тесен маркуч - да, тогава я товариш и рискуваш да изгори. Като съвет - прочети за центробежните и как се слага кран на изхода и се настройва точно за твоята спецификация на помпата за най-добра работа. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 49 минути, Hristo Pavlov написа:

Дори и 5 милиметра да сложиш маркуч не и пречи. Просто ще вади по-малко вода. Голяма е разликата в работата между различните по вид помпи. Ако примерно е потопяема и там сложиш на изхода по-тесен маркуч - да, тогава я товариш и рискуваш да изгори. Като съвет - прочети за центробежните и как се слага кран на изхода и се настройва точно за твоята спецификация на помпата за най-добра работа. 

Аз на изхода ще сваля рязко налягането. Не съм сигурен за това дали ми трябва кран. Ще сложа преходник от един цол към два цола, защото поливам с пожарникарски маркучи от 52 милиметра. Налягане на изхода не ми трябва. Помпата в къщата на баща ми е по- мощна и смукателната тръба е цол и половина. Там, налягането е доста голямо и изпъва 52 мм. маркуч. Приблизително литър в секунда е дебита. Тук не ми трябва толкова голям дебит, но, държа, смукателят да е оптимален за помпата и да не работи в режим, който да я повреди.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 4 минути, Kalam Mekhar написа:

Аз на изхода ще сваля рязко налягането. Не съм сигурен за това дали ми трябва кран. Ще сложа преходник от един цол към два цола, защото поливам с пожарникарски маркучи от 52 милиметра. Налягане на изхода не ми трябва. Помпата в къщата на баща ми е по- мощна и смукателната тръба е цол и половина. Там, налягането е доста голямо и изпъва 52 мм. маркуч. Приблизително литър в минута е дебита. Тук не ми трябва толкова голям дебит, но, държа, смукателят да е оптимален за помпата и да не работи в режим, който да я повреди.

Явно не ме разбра. Затваряш крана за да работи по-добре помпата и това в никакъв случай не и пречи, а напротив, увеличава живота и. Както и това, че центробежна помпа няма как да я повредиш със смукател. Не си го представяй като прахосмукачка и като запушиш тръбата и моторът да се мъчи. При центробежната принципът е различен - развърта водата в охлюва и колко по-бавно се маха от там водата, а това се регулира от изходния маркуч, толкова по-разтоварен е мотора, защото водата си се върти там и не излиза. Представи си го като бъркаш да кажем с дъска в една бака с латекс и като почне да се върти боята вътре и ти е по-лесно и колкото по-бързо си завъртял течността, толкова по-малко усилия ти коства да въртиш дъската. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

За хидрофора съм пуснал 1 цол PPR тръба в кладенеца да ми е спокойно за винаги.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 1 час, Jimmy Stoikov написа:

За хидрофора съм пуснал 1 цол PPR тръба в кладенеца да ми е спокойно за винаги.

Хидрофорите мисля, че са самозасмукващи помпи. Там и да ти изпусне смукателя пак имаш вода, но са до 6-7 метра напор мисля. Тук говорим за центробежна и не ППР, ами позлатена да пусне, смукателя изпусне ли и вода пак няма да има. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване