Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

LyubS

Предлагам калеми от переспективни, генетично устройчиви, вкусни ябълки - зимни и лятна

Recommended Posts

LyubS
Публикувано (Редактирано)

Предлагам калеми от производителни, високо икономически изгодни, генетично устройчиви ябълки: Бесапара, Елегия, Горана, Сияна, вкусни, зимни, с добра трайност – сред нaй-дoбрoтo създaвaнo в Бг, и Gold Milenium (Полша) едра, родовита, с редовно, всяка година плододаване, производна, и с вкус на Златна превъзходна, плюс генетична устойчивост на струпясване, брашнеста мана, – лятна.

Търся (с по-късна дата, за лятно присаждане) круши: Кристали, Бахри Бей, Граф Дитрих, Юбилеен дар.

дрян от жълтите сортове, и/или Szafer, черници юли-септ, безсеменно че (Cudrania),

праскови / нектарини - сравнително устойчиви на къдравост.

Редактирано от LyubS
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Привет! Бихте ли могъл да опишете ябълките с по няколко думи или да търсим в нета?

За съжаление нямам от нещата, които търсите. Имам един или два семенака от черница, която съм брал средата на юли, но още са малки. Не се знае какъв плод ще дадат.

@kokorko имаше калеми от Morus nigra.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS
Отговорено (Редактирано)

Да, 4те Бг са нови сортове и информацията е основно от създателите им
ето тук, още инфо:
https://twasp.info/public/paper/64-71.pdf

и на Бг език:
Изследването е проведено през 2015-2018 г. в ябълково насаждение, създадено през пролетта на 2007 г. в Институт по земеделие – Кюстендил (България) с петнадесет устойчиви на струпясване ябълкови сорта (девет чужди и шест нови български), присадени върху подложка ММ 106. Установени са продуктивността на дърветата, качеството на плодовете и икономическите показатели - разходи за отглеждане (евро/hа), брутна продукция (евро/ha), нетни приходи (евро/ha), норма на рентабилност (%) и себестойност (еврo/ton). Резултатът показа, че най-продуктивни са сортовете Teser T219, Марлена, Сияна и Горана - със сумарен добив между 99,3 и 122,4 kg/дърво.
Стойностите на икономическите показатели са повлияни от количеството и качеството на плодовете и производствените разходи. Teser T219, Сияна, Марлена, Горана, Флорина и Бесапара са най-ефективните от икономическа гледна точка сортове с рентабилност над 180%).

Редактирано от LyubS
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами супер е офертата. Ако дадете някой калем примерно от Елегия и Горана, бих се пробвал. Не е късно още. Въпреки че вече се чудя къде да ги слагам тези сортове. Но определено ми е по-лесно да добавя калем отколкото да сложа цяло дръвче някъде.

Имам заложени калеми от черница Illinois everbearing. Ако имам успех, бих могъл да споделя зимата. За на лято не съм сигурен, че искам да режа, а и нямам опит с летни присадки на черница.

Безсеменната кудрания е интересна. Аз мъча мъжка и женска, и не ми вървят добре. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 10 часа, LyubS написа:

праскови / нектарини - сравнително устойчиви на къдравост.

Виждам тая добавка. Сложих тая година сорт Евмолпия, която се води устойчива на къдравост. Ще видим как ще се държи. Имаме и един семенак, който не се къдри и не е пръскана, даже мястото е сравнително сенчесто. Пробвах да присаждам с калеми от него върху малък семенак даже, но май няма да стане. Май ще трябва на лято. Но прасковата е дребна, оранжево-червена и с малка костилка. При мен на близо 500 метра зрее края на август. Тая година се е отрупала и вече няколко години няма празна година, но е и малко дръвче още. Мога да споделя калем и от нея, трябва да кажете в каква фаза. Като по-едра кайсия.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS
Отговорено (Редактирано)

Добре, ще изпратя според интереса- може би утре,. Подробностите ще ги уточним на съобщение.
Времето с понижаването на температурите за следващите около 10тина дни и поливането от небето е перфектно за присаждане и успешно прихващане. 
Евмолпия ще е супер. Купих я преди време от И-та по Овощарство Пловдив, но се оказа друга. Пак е доста устойчива на къдравост и е забележително, ако не и изключително сладка, но не е Евмолпия по време на зреене и едрина. 
Предлаганите сотовете ябълки са много добри, ако не и отлични като съвкупност от качества, също така - редки, и трудно достъпни.

Редактирано от LyubS
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Ще си поискам следващия март :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може да е еднократна оферта :) За ябълки не е късно. Аз присаждах една Петровка преди няколко дена. А миналата година имах опити и през май. Днес почнах резитбите на Златната Пармена (почти прецъфтяла) и отбрах калеми, ти да видиш :) Но са читави, де. Не са развити пъпките грам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Имам още 3-4 калема от шандудия, мога да пратя. Иначе бих взел калеми от въпросните ябълки, но по-скоро февруари догодина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@kokorko можеш ли да кажеш тази шандудия каква беше? Кога зрее и така нататък. Къде растеше дървото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Дървото е огромно , в гр.Кюстендил , @greenn ми го показа с ето тази снимка и тъй като жена ми е от там ходим сравнително често и не ми е проблем да вземем калеми (макар и без да питам някой защото никой не живее в къщата, малко нахално от моя страна ама тва е положението). Мисля че зрее началото на Юли или края на Юни

 

 

image.thumb.png.6114491713d8957039b2b9da77d25cd3.png

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Гледам,те са я поочистили. Изглеждаше много по-внушителна последно преди година като я гледах. Огромна, много огромна е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 40 минути, ivkit написа:

Гледам,те са я поочистили

Ами, тъй е - Гугъл прочистват, внасят корекции ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

По-скоро е пораснала оттогава. Гугълските снимки са от 2016г.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 43 минути, greenn написа:

По-скоро е пораснала оттогава. Гугълските снимки са от 2016г.

Точно, сега е бабанка :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 3 часа, kokorko написа:

Точно, сега е бабанка :)

Баш!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И вторият калем от Горана е изразходен. Благодаря на @LyubS за калемите. Вече сложих на млади дръвчета, едно от които ще трябва да му търся добро място, това тук е на малко по-голяма саморасла ябълка и е малко извън имота при дерето, но мястото е горе-долу защитено от косене и прочие. Мисля, че може да пребъде:

IMG_20240423_123906.thumb.jpg.33f73f2fd18e4214a68d81029f2350af.jpg

Едно клонче оставих и от подложката да я видим. Височината е към човешки ръст.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Радвам се, дано да е успешно всичко!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване