Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Кай

Проблеми с ябълково дръвче

Recommended Posts

Кай

Здравейте, 

Преди две години напръсках младото ябълково дръвче с инсектицид, против въшки, които бяха засегнали сериозно листата (за съжаление не си спомням точно препарата). Оттогава дръвчето не може да развие нормални листа и няма плодове - състоянието може да се види на публикуваните снимки. Преди това дръвчето се развиваше нормално и раждаше доста ябълки, които съкращавах за да не изсъхне. Моля за мнение дали може да се направи нещо за оздравяване на дръвчето?

IMG_2103.jpeg

IMG_2105.jpeg

IMG_2104.jpeg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сефте виждам такива листа на ябълка, но от това, което намирам, е възможно да е брашнеста мана:

https://agri.bg/agrosaveti/rastitelna-zashtita/brashnesta-mana-po-yabalkata-2

"От заразените през предшестващата година листни пъпки се образуват леторасти, които са слаби, със скъсени междувъзлия и розетъчно разположени тесни, ладиевидно извити листа."

Какъв е сортът?

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кай

Сортът е червена превъзходна. Вече две години листата от самото им прокарване са такива, както на снимката

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov

Чупиш едно малко клонче и в агроаптеката ще ти кажат. Аз лично също мисля, че е брашнеста мана и бих я пръскал със Скор + Хорус + някъв прилепител два пъти през 5 дни. Можеш да добавиш и нещо за въшки и да омааш всички дръвчета дето са ти в двора, ако не ти пречи :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 15 часа, Кай написа:

Здравейте, 

Преди две години напръсках младото ябълково дръвче с инсектицид, против въшки, които бяха засегнали сериозно листата (за съжаление не си спомням точно препарата). Оттогава дръвчето не може да развие нормални листа и няма плодове - състоянието може да се види на публикуваните снимки. Преди това дръвчето се развиваше нормално и раждаше доста ябълки, които съкращавах за да не изсъхне. Моля за мнение дали може да се направи нещо за оздравяване на дръвчето?

IMG_2103.jpeg

IMG_2105.jpeg

IMG_2104.jpeg

А, дали е само инсектицид и слагано ли е в тази пръскачка хербицид? Каквото и да е, напръскайте я с разтвор на Куадрис. Той помага на увредени от химикали листа да оздравеят и ще помогне също, ако причината е брашнеста мана.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
svilenotnisovo

Както Kalam Mekhar предположи и аз мисля че е хербицид. Имам ядна ябълка с подобни листа и съм сигурен че комшията има вина.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov

Той от две години не е пръскал, ако право съм разбрал. Много ме съмнява тоя хербицид да действа толкова продължително. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кай

Благодаря на всички за споделените мнения, смятам да третирам дръвчето, както ми предложихте и ще споделя резултата. По другите овошки няма поражения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
Отговорено (Редактирано)

Първо разберете какво му е, тогава лекарството. Или корените не работя или има блокирала тъкан. Не храни нагоре.

Слабите в природата сигнализират на чистителите в случая мравки и въшки. Дръвчето не е било добре и преди това.

Ако имате проблеми с въшки слагайте леплив пояс на ствола. Мравките немогат да се качат нагоре - те разнасят и нареждат въшките мисля.

Не сте писали от кой район сте и снимайте дървото в по общ план.

Като копате из градината излизат ли едни големи ларви тук таме. Огледайте ствола и в основата за пробиви.

Но си мисля, каквото и да е дървото вероятно ще се подменя. Само разберете какво го мъчи за напред да се знае.

Редактирано от peterstamov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване