Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Александър Ал

Дафиново дръвче. Лаврово дръвче

Recommended Posts

Александър Ал

Купих си една фиданка лаврово дръвче. Утре ще го донесат с Еконт. Тази сутрин изкопах дупка, достатъчна за 3 литров контейнер. Имате ли опит с този вид дръвчета, които се ползват за подправка и декорация? Реже ли се? Помогнете, моля със съвети.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Майка ми имат старо заварено растение на къщата в Банево/Бургаско. През няколко години, 3-5, го режат изцяло до дъно, защото расте много буйно, пуска много издънки и за това време стават едни стъбла по 4-5 см дебели и почва да пречи на минаването. Сухоустойчиво, понася брутален тормоз. Преди години един ледолом го беше почернило цялото и мислехме, че ще умре, но си изби и си подкара. Два пъти е правен опит да се изкорени с кирка, безуспешно. Растението е на 50+ години. Зими от -5 до -10 не са му никакъв проблем, освен може би връхчетата, но предвид, че тотал зануляване с резачка го прави 2 метра на първото лято... не е проблем.

Ако не го режеш, нагоре отиват хубавите листа, а надолу стават едни по-груби такива, вкусът им е по-особен. Най-добри са пресните, сега лятото се сушат листа, порастнали тая година.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А с мръзненето зимата в Северна България как е? Някой отглежда ли? Имаме едно дръвче в саксия, но зимата го прибирам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Аз уморих едно в саксия. Сега ще пробвам на открито.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

            На нас преди много години ни подариха дафиново дръвче отгледано от семка, беше в кофичка от кис. мляко, имаше 4 листенца. Тръгна да расте, прехвърляхме във все по-големи саксии и в един момент се стигна до садене в двора или херния от влачене на саксията. А в Кюстендил през зимата става доста студено, преди няколко години в едно село наблизо отчетоха -28С. Завивах го дръвчето докато беше възможно, първите години цялото със сено или слама под найлона на 1м нагоре, после само около основата и накрая , като стана повече от 2м високо се отказах от завиването. В момента е към 4м , къщата го пази от север и от изток, общо взето е на слънце и завет през зимата. Издържало е до минус двайсет и няколко градуса без завиване. Студената зима с -28С (при нас беше с няколко градуса само по-топло) също издържа, имаше само попарени по няколко листа по върховете. Никога не съм го рязала, върви с конусовидна корона. Мисля тази есен да окастря долните клони, защото сега шумата започва на педя от земята. Не пуска издънки. От две години започна да цъфти.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 53 минути, Евелина написа:

Завивах го дръвчето докато беше възможно, първите години цялото със сено или слама под найлона на 1м нагоре, после само около основата и накрая , като стана повече от 2м високо се отказах от завиването. В момента е към 4м , къщата го пази от север и от изток, общо взето е на слънце и завет през зимата. Издържало е до минус двайсет и няколко градуса без завиване.

Брей, откъде ги вадиш тия опитности! Браво! Аз мислех, че е южно растение, което навън ще мръзне (като розмарина, който се оказа че също издържал при теб). Но дали все пак първоначалното завиване не му е помогнало да укрепне?

Аз бях виждал снимки на лаврово дърво голямо от Варна. Но там е по-мека зимата все пак. Но Кюстендил е съвсем друга България. Ако качиш и някоя хубава снимка на дървото, ще съм ти признателен, @Евелина! Листа береш ли и ползваш ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Отговорено (Редактирано)

20240403_162749.jpg

20240403_162758.jpg

Моето дърво си расте, цъфти и връзва в София. Снимките са от началото на Април. На около 40 години е. Имаше 7-8 стебла - високи по 4-5 метра и дебели в основата по 10ина сантиметра, аз отрязах повечето и оставих 2, че много сенчеше в и без това сенчестия ми двор. 

Редактирано от Ру®
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ето го дръвчето... Виждам малко наядени листата му... но превантивно ще го пръсна с нещичко.

дафин.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 16 часа, Ру® написа:

Моето дърво си расте, цъфти и връзва в София. Снимките са от началото на Април. На около 40 години е.

Впечатляващо. А плодчетата ползват ли се някак?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 6 часа, Александър Ал написа:

но превантивно ще го пръсна с нещичко.

С какво мислиш да го пръскаш, при положение, че после ще влиза в яхнията?

Прочее, много интересни листа има това дръвче, повече ми прилича на лавровишна, отколкото на дафинче - явно има вариация и там!

 

преди 6 часа, Славянски написа:

А плодчетата ползват ли се някак?

Ползват се за нова генетика ;) Иначе в промишлеността се добиват от тях обикновено и етерично масло!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
Отговорено (Редактирано)
преди 11 минути, Боби Димитров написа:

С какво мислиш да го пръскаш, при положение, че после ще влиза в яхнията?

Прочее, много интересни листа има това дръвче,....

Най вероятно сумицидин или дека. Така или иначе няма да го ползвам нито за подправка, нито за запарка, щото нямам излишни листа. Поне година за вкореняване и развитие на постоянното място.

писах по-горе в цитата.

Редактирано от Александър Ал

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Гледам едно семеначе в Дупница вече трета година. Нахлупвах му гуми досега, от тази зима планувам нула защита. То нямаше и зими де. Не е капризно, доста дръпна. Страшно много е писано колко е полезно това растение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Снимка на лавровото ни  дръвче в Кюстендил (малко е смесено с кайсия, която е на доизживяване).

DSC01500.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

След двайсетина дни от засаждането в градината, лавровото дръвче избухна да расте.. От всички клонки мощно започнаха да никнат нови листа.

lavros.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване