Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Черници (Morus alba/rubra и други). Сортове и отглеждане.

Recommended Posts

Славянски
Публикувано (Редактирано)

Ще пусна най-накрая по-обща тема за този вид, защото друг очевидно няма да пусне.

Това е един от плодовете, които не можеш да си купиш. Трябва да си го отгледаш.

Освен ако наблизо нямаш опитно поле (или там каквото е) като @peterstamov, дето няма обиране.

Традиционно с листата на черницата хората хранеха копринената буба. В селата в плевенско повечето дървета по улиците са черници. Разбира се, в днешния свят, в който всичко се внася и производството и преработката на каквото и да било станаха немодерни и неизгодни, и тая практика не намира място. То и овчата вълна почнахме системно да изхвърляме... Докога? Но това е друга тема.

При мен черниците са по-скоро белвици и почват да зреят обикновено в началото на юни. В Южна България на места може да почват и месец по-рано. В София съм брал и средата на юли. Има сортове, за които се твърди, че плододават цяло лято.

Та отварям темата.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
inna

 Напълно съм съгласна, че черницата в днешно време е силно пренебрегвана. За мен това е спомен от детството (от плевенско съм), когато играехме по улиците и трябваше да си гледаме в краката и да внимаваме къде стъпваме. В момента имаме една стара черница(бяла), която е отрупана с плод от началото на юни. Снеголомът от ноември отчупи два големи клона, отминалите бури скършиха още един, но слава богу се държи. Реших да  засадя още една, защото за мен селска къща+черница са нещо неделимо. Какво да кажа, мъчна работа да намериш.Не е популярно,предлагането е слабо. Открих накрая едно фиданче в контейнер -Morus nigra и го засадих, за ужас на баща ми-какво ще я правя тази черница, знам ли как цапа, колко оси събират падналите плодове,как ще косим под дървото и т.н.

  Искам да кажа и нещо странично: черницата освен за копринените буби, е строга част от диетата на авлигата. Малките авлиги се изхранват от родителите си изключително с насекоми и черничеви плодове.Нещо повече- потомството се планира така, че растежът на пиленцата да съвпадне с узряването на плодовете.Който не е наясно-авлигата е много красива прелетна пойна птица,трудна за наблюдение, но с божествен глас.Повярвайте,не заменям за нищо на света момента на сутрешно кафе в свежа лятна утрин, съпроводено с песен на авлига.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Моите първи спомени от черниците са от времето, когато баба ме водеше на гости на нейната майка (вече много възрастна) в едно село до Бяла Слатина. Имаше много черници в двора, имаше и по "тротоара" пред къщата, като бяха сплетени на арки една в друга. Кастреха ги яко и бяха ниски. Помня че си подбирах и белите ме впечатляваха. После прабаба ми почина при инцидент (прогнили дъски на пода в мутвака и беше пропаднала в мазето) и постепенно спряхме да ходим. Вкъщи в града никога не сме имали и ги нямаше много. Имат нужда от място и да не цапат плочките. Сякаш светлите повече съм ги харесвал, и защото не цапат.

Впоследствие майка ми наследи къща от нейната баба в ловешко и там имаше много дървета, като две бяха сигурно по метър дебели. Но ги поизчистиха. А тези двете не плододават (за мен са мъжки, въпреки че съм чувал аргумента, че нямало мъжки черници). В момента две-три плододават, но аз почти не ходя лятото.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Приказен растителен вид.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

В моя двор имам белвица. За съжаление не мога да се радвам на плода й, дори не разбрахме дали е сладка. Не знам дали съселите или птичките я опоскаха цялата. За една седмица няма нито едно плодче. Мисля,.че вече харесаха и касиса, та силно вероятно е и него вече да не можем да берем. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Аз лично съсели по тукашните белвици не съм виждал, но птички има много, когато задържат повече плод. Тая година обаче изгниха повечето от дъждовете и няма на три дървета почти никакъв плод (май е четвърта поредна лоша година). На четвъртото задържа и кокошките пируват там, но не ми е ясна причината дървото да се представи по-добре от другите (всичките са бели). Вероятно хваща повече сянка и се е развил плодът му по-късно, когато другите бяха в голямата си част почернели. Та опитах и аз малко.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще има първи плод на калемите от Illinois Everbearing (от greenn). Не знам по принцип кога почва да зрее, това все пак са калеми, които се развиват по-късно:

Photo1494-1.thumb.jpg.e28939434dfba57d9a3149defa19d265.jpg

Photo1495-1.thumb.jpg.332651044f2f1cf157775ccb888ad3d9.jpg

Последните два пъти, когато съм опитвал черна, бяха доста кисели. Ще ги видим тези. И дали ще направи още завръз впоследствие.

И четирите калема тръгнаха на това дръвче. И въобще навсякъде, където слагах сорта. Същевременно Morus Nigra не потръгва. То аз и някои от пъпките бях оронил от невнимание...

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Да, имат киселина във вкуса. Когато напълно узреят са много вкусни, макар че могат да се ядат и винени като на снимката (тогава са си кисели, но нямат този тревист вкус на недозрели). Малко по-стегнати са и по-трайни, по-трудно се мачкат. Наскоро бях набрал повече и опитах от излишъка да направя сок. Ами от обикновената черница стана блудкав и не бих повторил. От Илинойската стана много приятен.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
svilenotnisovo

Тази година набрах доволно количество от morus nigra- та от полската поръчка. Дръвчето дръпна доста добре и реших да го поорежа след беритбата. И една седмица след това гледам е заложило нови цветове. Дали ще има второ бране.:smile:

IMG_20240623_160215.jpg

IMG_20240623_160226.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Илинойс евърберинг е топ черница. Тя е хибрид Алба- Рубра. Страшно вкусни са тези. Колиер е такава. Не знам доколко е родовита, защото Морус Рубра не е чак толкова колкото Алба. Колиер залага доста плод. И плодчетата изглеждат така.spacer.png

IMG_20240614_202402445_HDR.jpg

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)
преди 7 часа, svilenotnisovo написа:

Тази година набрах доволно количество от morus nigra- та от полската поръчка. Дръвчето дръпна доста добре и реших да го поорежа след беритбата. И една седмица след това гледам е заложило нови цветове. Дали ще има второ бране.:smile:

IMG_20240623_160215.jpg

IMG_20240623_160226.jpg

Това много хубаво и интересно. Гледал съм в азиатските държави да правят такава резитба след плододаване и да берат втора реколта. Не всички черници май са склонни на това, рязал съм, не ми се е получавало. Тук е интересно. Иначе това не е Морус Нигра, вероятно става въпрос за Галицията, която е тъмна Морус Алба. Морус Нигра втора реколта няма да даде в никакъв случай, за протокола. И аз си я купувах Галицията, и при мен отрасна, ражда дребнички все още, защото е малко растение. Не смея обаче да я режа. Досега :)

Не знам доколко не бихме изтощили растението, въпреки че черницата е звяр и понася много. Азиатците щом го правят знаят. И все пак... Не знам, ще видим, интересно.

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Има една чудна бледорозова в Дупница. Много сладка, едра. Две черни също тая година намерих и една доста едра бяла, която е абсолютно без семена и доста ранна. Като пухкав сняг. Все пак без семена ми е някак странна, все едно пиеш топла вода със захар. Фаворит ми е бледо розовата. 

Заслужава си човек да обикаля и опитва семенаци черница, има безброй вариации, няма една с една еднакви. 

Страшно ароматни се очертават черните плачещи. Много приятен аромат, макар да са по-дребна.

Ниграта все пак, шандудията така да се каже, е ненадмината. Абсолютно ненадмината. Ядеш от другите, ядеш, и като хапнеш от тази.... Ужас!

Я малко снимка от тази година.

 

IMG_20240621_183006366.jpg

IMG_20240621_182812831_HDR.jpg

IMG_20240621_182017992_HDR.jpg

IMG_20240611_175754082.jpg

IMG_20240621_201508436.jpg

IMG_20240621_182025191_HDR.jpg

IMG_20240611_180145350.jpg

IMG_20240527_175019733.jpg

IMG_20240527_173658999.jpg

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Красота, красота! :heart:
Знаеш ли сорта на черната плачеща алба?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Не. Има много, абсолютно еднакви, без нюанси, от нея в Дупница. Явно някога общината са се занимавали и с присаждане върху високи подложки. Тази година даже си направиха и прилично едри плодове. Красиво дърво, компактно. Много вкусни плодчетата заради характерния им аромат. Доста богато плододават между другото, сериозна родовитост. Раздавал съм много калеми от нея. Трябва само да се присади върху висока подложка или да речем клон от пораснала вече черница. Иначе просто ще плъзне по земята, не е за мъничка подложка. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
На 24.06.2024 г. at 13:55, ivkit написа:

Има много, абсолютно еднакви, без нюанси, от нея в Дупница. Явно някога общината са се занимавали и с присаждане върху високи подложки. Тази година даже си направиха и прилично едри плодове. Красиво дърво, компактно. Много вкусни плодчетата заради характерния им аромат. Доста богато плододават между другото, сериозна родовитост. Раздавал съм много калеми от нея.

Аз съм кандидат за калеми точно от (1.) плачещите черници от Дупница, сега; (2.) Рубра и Алба хибриди, примерно Колиер, (3.) розовата и  евентуално (4.) други черници, :D .

В дългосрочен план, ще търся и калеми от други Нигра освен кюстендилската (Кн1). Благодаря на @ivkit и @kokorko , за съветите, семената и калемите!

От своя страна мога да предложа, на който се интересува, калеми от една плачеща черница която е в града, и от която съм опитвал плод, миналата и тази година. Когато ги опитах миналата година, ми харесаха, тази година за първи път преди седмици -- не ми харесаха, бяха блудкави и вчера когато ги опитах пак ми харесаха. Струва ми се че тази плачеща черница, дава плод по-късно от черноплодните черници Алба в село, като например моята любима "референтна" черница Д1, (и тук) което за мен е голям плюс, защото много обичам да ям черници (известни още и като "дуди" :D ) директно от дървото (или храста), така че втората ми цел е да разтегля периода за хапване на пресни черници, колкото се може по-дълго през сезона. Обаче, при тази плачеща черница, това че имаше хубави плодове по късно от Д1, може и да се дължи евентуално на сенчестото ѝ местоположение, под големи иглолистни дървета. Прилагам снимки от вчера:

IMG_20240702_163505s.thumb.jpg.dcef338637e51dd1bcd5087571af3410.jpg

IMG_20240702_163823e.thumb.jpg.45749e123f832c7932ec461d4c389089.jpg

Според мен друго важно предимство на плачещата черница (резултат от високо присаждане, както вече обобщи ivkit) е, че по този начин се получава компактно дърво, под чиято увиснала корона вашите деца могат да си играят на индианци, а защо не и вие лично, когато никой друг възрастен не ви наблюдава. В обратния случай, ако оставим една нормална черница Алба да си расте естествено, то тя с течение на десетилетия става огромно дърво, по-високо, а често и по-дебело дърво от орехово дърво, примерно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

За да се получи дърво  плачеща черница дърво, трябва калем или пъпка от плачеща черница, което е особен сорт Алба с много гъвкави клони, да се присади на избрана височина, желателно над 120 см, върху  някоя "нормална" черница алба, за предпочитане, на върха на единично право стебло, ограничено с отрязване на желаната височина. В темата за шандудиите, @kokorko беше пуснал линк към ето това видео на потребителя Земляк, което подробно показва техниката на присаждане, най-подходящото време в началото на лятото, както и изумителния растеж на много леторасти от една единствена пупка още през същия летен сезон!

Освен това, @kokorko ми изпрати калеми от плачеща черница, по време когато все още не знаех изобщо че такива черници се намират и съвсем наблизо, като тази която описах в предния си пост. Съответно, когато получих калемите през пролетта на 2023, аз направих две или три обичайни присадки с цели калеми, а не единична пъпка, на върховете на пръчки от пън обикновени черници Алба, колкото да запазя вида плачеща черница, докато си намеря по-подходяща и дългосрочна подложка. От тези две или три присадки се хвана само една, под кора, която пусна два мощни летораста от по над 25 см, всеки, от две различни пъпки. Обаче в разгара на лятото, един ден намерих калема заедно с дългите и мощни леторасти на земята, като листата бяха започнали да вехнат. Дали птица беше кацала по присадката, дали се беше отчупила ("отчеснала") под собствената си тежест, дали не махнах твърде рано превръзките, нямам никаква представа. Обаче от тези леторасти взех единични пъпки и направих, мисля три присадки, точно както е описани във видеото на Земляк, и  една от тях се хвана и направи в лятната жега на 2023, впечатляващо за мен развитие, на над 5 тънички летораста. Съответно през зимата и после през тази пролет 2024 доста от тези леторасти загинаха и изсъхнаха, предполагам по различни причини. В крайна сметка, вчера 2024-07-02 тази плачеща черница изглеждаше ето така:

IMG_20240702_142855s.thumb.jpg.e1241713292b95c0e36b175cdbfc8283.jpg

IMG_20240702_142902s.thumb.jpg.77f80c44c323257f913b7eaf29680727.jpg

IMG_20240702_142927s.thumb.jpg.640ea5742dcf5e9a89c70bb3df9a8db9.jpg

Ако ви мързи да четете всичко, кратката поука е, че една единствена присадена пъпка от плачеща черница дава впечатляващ растеж на няколко летораста, още същото лято!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 24.06.2024 г. at 8:34, ivkit написа:

Илинойс евърберинг е топ черница. Тя е хибрид Алба- Рубра. Страшно вкусни са тези.

Вкусни са наистина. Опитвам периодично от оригиналния растеж на калемите. Да очаквам ли цвят и на втория прираст или това беше?

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vanila_varna

Много исках черница, за ме това е вкусът на детството. Взех си джуджевидна, в голяма саксия я гледам и тази година роди. Плодовете не са съвсем дребни и декоративни, приятни са, добре узрели са сладки с дъх на черница, аха като истински. Омазах се яко :).  Очаквам като се разхлади да върже пак, при мен е топло до късно, ще узреят. Чудя се, ако й присадя калеми, дали ще се справи малкия корен да вържат, ей така, да имам по малко, за разкош и за спомените?

 

 

 

20240605_185554.jpg

20240605_185612.jpg

20240605_185518.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 4 часа, Славянски написа:

Да очаквам ли цвят и на втория прираст или това беше?

Знам ли човек, не ми се вярва, но може да се експериментира. Колиер страшно много ми харесва. 

Имам и една друга, забранили са ми да говоря за нея и да давам калеми. Пак хибрид рубра-алба, вкусна е, но проблемът който за сега виждам е че не ражда толкова изобилно като Колиер. Освен това не ми харесва, че при узряване не падат от клона. Това го намирам за много лошо, при една черница за мен е задължително да капят, няма как да се правя на маймуна и да късам плод по плод, абсурд. Иначе е много вкусна, с киселинност, много приятен вкус.

Макар, че и Нигра е нещо подобно, но тя все пак капе. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване