Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Биляна Бъзовска

Набиране на желаещи за изследване

Recommended Posts

Биляна Бъзовска

Да напуснеш забързаната градска надпревара, за да си върнеш живота

Здравейте,

Казвам се Биляна Бъзовска и търся желаещи да се включат в проучване, посветено на доброволната промяна в начина на живот, водеща до получаване на по-ниски доходи и различен статус. В съвременните социални науки този феномен е известен като дауншифтинг и се появява преди близо 35 години. За този период са провеждани различни изследвания, целящи да определят причините и начините на осъществяване на подобна кариерната трансформация, но малка част от тях са насочени към българската социо – културна среда. Целта на настоящото проучване е да хвърли повече светлина върху процеса на осъзнаване на потребността от промяна в начина на живот и кариерата, както и върху различните етапи нейното осъществяване.

Надявам се да чуя Вашата история, която да разкрие какво Ви е подтикнало към това решение, да споделите повече за методите на нейното реализиране и как сте се справили с цялостния процес от вътрешна и външна гледна точка. Вашият опит би бил полезен за по-плавно преминаване през тази преходна фаза и би послужил и на други хора, не само на тези, стигнали до подобен житейски кръстопът, но и на кариерни консултанти и психолози. Вашата обратна връзка може да бъде трамплин за приобщаване към вече съществуваща общност от хора, избрали семейството, спокойствието и личностното развитие пред кариерата и материалното изобилие.

Бих била изключително щастлива и благодарна, ако успея да се свържа със семейства или двойки, в които поне единият от членовете да е предприел промяна в кариерата си. Търсят се изследвани лица, които отговарят на следния профил:

1. Възраст между 35 и 55 години в момента на напускане на предишната си професионална заетост;

2.  Доброволна промяна на кариерата – да не са уволнени, съкратени или пенсионирани по-рано

3. Напуснали предишната си работа в рамките на 1-5 години (12 – 60 месеца)

4. Предишната работа е била на ръководна позиция

5. В процес на професионално преобразяване или започнали ново начинание и работещи в момента
6. Промяната да включва по-нисък доход и/ли възприет социален статус и преместване в по-малко населено място

 

Дори и да не сте сигурни, че отговаряте на критериите, описани по-горе, ще се радвам да се свържете с мен по удобен за Вас начин (лично съобщение, имейл или телефон), за да поговорим. Анонимността на споделения опит, както и на Вашите лични данни, е гарантирана.


Благодаря предварително на всеки, които желае да помогне.
Очаквам с нетърпение да се срещна с Вас.

Биляна Бъзовска

0887 100 967

bilyanabuzovska@gmail.com

 

Изследването се извършва под шапката на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, по проект SUMMIT, пряк ръководител на изследователя: проф. д. пс. н. Соня Карабельова

 

photo_2024-05-27_15-50-26.jpg

  • Харесвам 2
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
Отговорено (Редактирано)

Хех, покривам всички точки.

Не приемам тезата "за да си върнеш живота". Звучи все едно някой насила е набутал някого в големия град да гради кариера, позиции, контакти. Животът в различните му разновидности в преобладаващата част от хората е личен избор. Не разбирам защо предизвиква интерес само осъзнаването за промяна на кариерата, когато е свързано с напускане на големия град и преместване в малко населено място. Човек на висока позиция в дадена област може да реши изцяло да промени професионалния си профил и да започне от нулата без да променя местоположението си. 

Успех в изследването!

Редактирано от Миленка®
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 7 часа, Биляна Бъзовска написа:

Казвам се Биляна Бъзовска и търся желаещи да се включат в проучване,

А какво би мотивирало някой да загуби най-ценния си ресурс времето, във вашето проучване? Да речем, че имам 30 годишна богата и цветна автобиография.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Биляна Бъзовска

Здравейте, Миленка,
благодаря за Вашия отговор. 

Уводните думи са използвани предимно за привличане на внимание. Самото явление дауншифтинг не характеризира само и единствено хората, които са напуснали и високоплатената си, но стресираща работа, и големия град, за да отидат в по-малко населено място. Таргетът, който аз бих искала да изследвам, е по-скоро с тези критерии, тъй като желанието ми е да се насоча към тази най-крайна форма на неговата проява, за да обхвана по-голям обхват от промени и катарзисни решения.
В действителност са ми интересни всички хора, предпочели да направят промяна в кариерната стълбичка. Ако смятате, че се вписвате в описания профил и бихте искала да споделите опит и обратна връзка, с радост ще се срещна с Вас, като в проведеното интервю няма да Ви задам въпросите, свързани с промяна на населеното място.

Благодаря Ви, че сте отделила време за прочитане на публикацията. И аз пожелавам успех с интересните за Вас начинания. 
С най-добри чувства,
Биляна 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Биляна Бъзовска
преди 14 минути, Jimmy Stoikov написа:

А какво би мотивирало някой да загуби най-ценния си ресурс времето, във вашето проучване? Да речем, че имам 30 годишна богата и цветна автобиография.

Здравейте, 
благодаря за Вашия отговор. 

Участието в изследването е напълно доброволно и безвъзмездно. Понякога хората, претърпели подобна промяна, имат желание да споделят опит и да бъдат чути. За момента, не мога да си представя друг тип мотивация, която може да окаже влияние върху желанието за включване в изследването. 
С най-добро пожелания, 
Биляна

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Аз също бих се включил, ако има материален стимул за респондентите. Някак си по-честно ми изглежда при европроект :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Живея на село от година и нещо, а от месец не ми се налага и да пътувам до София всяка седмица или през седмица. За това съм мечтал повече от десет години.

Нито съм бил на ръководна позиция, а само старши в екипа, нито съм захванал друг тип работа, защото тепърва трябва да изкарвам пари за дом, нито съм намалил оборотите, защото работя и в градината. Но животът е много по-приятен!

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 13 часа, Биляна Бъзовска написа:

Участието в изследването е напълно доброволно и безвъзмездно. Понякога хората, претърпели подобна промяна, имат желание да споделят опит и да бъдат чути. За момента, не мога да си представя друг тип мотивация, която може да окаже влияние върху желанието за включване в изследването. 

Това, че не можете, поставя една голяма въпросителна пред професионализма ви - подсказка, какви са видовете мотивация.

Като част от екип, организирал социологически проучвания, мога да ви кажа, че е съвсем нормална и справедлива практика хората да бъдат компенсирани по някакъв начин, заради това че си отделят от времето за участие в проучване.
Ето вие също сте част от проучването, работите по него доброволно, но не и безвъзмездно, нали така? Виждате ли колко е просто да си го представите.  По същия начин са и респондентите.
Тук, в този форум, има достатъчно хора, които отговарят на критериите ви, помислете си струва ли си да играете равностойно. Респондентите с голяма вероятност ще дадат най-доброто, най-искреното от себе си за проучването, помислете си и вие можете ли да им дадете нещо повече от Благодаря.
Вие сами можете да определите начина, по който участниците могат да бъдат компенсирани и тъй като едва ли ще има време да се запознаете с това, какво от себе си е дал всеки участник, за да може да участва проучването, най-лесният начин да бъдат компенсирани е с материална награда/подарък/компенсация, наречете го както искате. Разбира се, при повече въображение можете да го направите и с нематериална компенсация, но там се изискват повече усилия, а вие изглежда че изначално отхвърляте идеята :) 

Това е различно от мотивацията, би трябвало като специалист да можете да правите разлика между нея и горното.
С най-добри пожелания,
Котарак без чизми

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

...да не пропускам пак нещо...изглежда пишеш от името на форума, пък не помня И аз да съм те упълномощавал...

...по същата логика Боби да направи сайта платен и хората да дават материална награда/подарък/компенсация за да ползват сайтов опит...

...*имат желание да споделят опит и да бъдат чути*...

...нищо лично...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 12 минути, run. написа:

да не пропускам пак нещо

Пропуска ти фундаментален, сравнението абсурдно! И май си е доста лично!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 1 час, run. написа:

...да не пропускам пак нещо...изглежда пишеш от името на форума, пък не помня И аз да съм те упълномощавал...

...по същата логика Боби да направи сайта платен и хората да дават материална награда/подарък/компенсация за да ползват сайтов опит...

...*имат желание да споделят опит и да бъдат чути*...

...нищо лично...

Ако можеше Боби, щеше. Навремето пощата @dir.bg бе най-използвана в България, стана платена и ... та нищо лично. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Н

Вероятно се нахвърляте върху докторант, а името на проект далеч не означава наличие на пари за анкетиране. От опит мога да кажа, че парите вероятно са достатъчно за някоя и друга командировка, заплащането на 2-3 публикации и канцеларски материали. 

Към колегата Бъзовска - ако дауншифтинга задължително се изчерпва с промяна на кариера и по-ниски доходи ще имате проблем с броя респонденти. Интернет дава възможност да работиш на село на висока заплата и такива случаи има в изобилие във всяко село намиращо се на 40-50 Мин от град, като професията далеч не е само ИТ. Според мен можете или да дадете "нова" дефиниция за дауншифтинга предвид променените за 35 г. Условия (теоретичен принос) или дори друг термин да ползвате и така ще достъпите много по-лесно до по-голям брой респонденти. Предвид обстоятелството че доходите в БГ за последните 30 г. Са като цяло ниски, доброволна смяна към още по-ниски ще са заболявания, гледане на близки и т.н което донякъде дори не е доброволно, а по необходимост. Много малък брой респонденти ще откриете така, остава и нерешен въпроса - ако промяната е заради собствен бизнес, който засега не носи по-високи доходи , то това влиза ли в дефиницията ? Ако да то клони към стъкмистика.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Биляна Бъзовска Добре сте дошла във форума безмотика, Биляна! [1] Едно от последните останали подобни места, непринадлежащи и необвързани с частни корпорации или неразкрити интереси на трети страни.

Целта на Вашето изследване, като такова, е доста амбициозна, според мен, но същевременно е и интересна тема за обсъждане точно в нашия форум. Казвам "доста амбициозна" по няколко причини свързани с формализирането на данните. Например, формалните критерии, които доста умело сте описала в кондензиран вид, във Вашите точки от (1.) до (6.) , представляват една малка илюстрация на  голям, "древен" и постоянно присъстващ проблем в "корпоративния" свят -- хората вземащи решения (особено) в големи фирми и организации нямат достатъчна информираност за реалното положение на нещата (no (adequate) situational  awareness). Или казано по друг начин, според мен [2], още с формулирането на пет от шестте критерия вие доброволно се отказвате от широкия си мироглед, заложен изначално във всяко човешко същество [3] и стестнявате границите на изследването. Все пак критерий (2.) е напълно смислен, а критерии (1.) и (3.) могат да бъдат "оправдани" до някаква степен от практически съображения.

Иначе сте напълно права, че "понякога хората, претърпели подобна промяна, имат желание да споделят опит и да бъдат чути". Дори, според мен това е частен случай на една много по-общовалидна тенденция, че всеки човек на даден етап от живота си, се замисля сериозно върху това да предаде и сподели, някаква част от знанията и опита си, така че те да го надживеят.

И Котарака също е прав (за себе си) в неговото мнение за "възмездното" участие на респондентите (срещу компенсация). Ако, хипотетично, аз провеждах изследването и ако трябваше да взема интервю от Котарака, щях да се отнеса напълно сериозно към аргумента му и да му занеса като компенсация някакви интересни и редки семена, или луковици, или някоя фиданка  от моята градина, или пък някой стар, красив и полезен земеделски инструмент, като сърп или глава на мотика.

При всички положения, Ви пожелавам едно интересно и обогатяващо пътуване, без непременно да достигнете някоя формално дефинирана "дестинация"! ( в смисъла на "Life is a journey, not a destination.")

 

[1] Ако случайно Вашият апел към потребителите на форума не доведе до удовлетворителен брой респонденти за Вашето изследване, то все пак, не забравяйте, че Вие си оставате валиден потребител, потенциален читател, потенциален писател и потенциален приятел тук в безмотика. А това може да Ви промени завинаги. Може да се окаже, че откривате един нов и напълно непознат (досега) за Вас свят, с много по-голямо значение от, да речем, академичната Ви среда. Например: Знаете ли какво е хинап? Или хурма? Или камчатка? А опитвала ли сте вкуса им? Знаете ли какви плодове може да узреят естествено в градината Ви преди 24-ти май?

[2] Всеки човек с течение на времето, придобивайки опит и жизнен опит, става експерт в дадена област, до степен че експертизата му значително надхвърля тази на хората вземащи решение, или на изследователите, обект на чиито изследвания се явява той. Например: [2.1] Бойко Методиев Борисов, макар и да е бил премиер на Република България, няма никаква експертиза в използването на обществен транспорт -- всеки човек, който е използвал градски транспорт в София, регулярно и за продължителни периоди от време, е по-голям експерт от Б. М. Борисов, по отношение на градския транспорт в София. [2.2] Вие самата, макар и да сте изследовател, (вероятно) досега никога не сте правила "дауншифтинг" или сменяла работодател, затова човек който е сменил по собствено желание, примерно, повече от 5 или повече от 10 работни места, е експерт в сравнение с Вас.

[3] Засега в научните среди се смята за доказано, че Хомо сапиенс,  притежава най-развития и най-голям (спрямо размерите на тялото) мозък, сред всички живи същества на Земята, като разликите в теглото на този мозък, или броя на невроните, между отделните индивиди се считат за статистически незначителни.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 20.06.2024 г. at 12:56, Биляна Бъзовска написа:

2.  Доброволна промяна на кариерата – да не са уволнени, съкратени или пенсионирани по-рано

3. Напуснали предишната си работа в рамките на 1-5 години (12 – 60 месеца)

Здравейте, Биляна!

Само да Ви приветствам и аз, макар и да не се вписвам съвсем в посочените критерии. Напуснал съм София, когато още нямах 30 години и живея на село. Включително гледам и животни. Но честно казано преди това не съм имал кой-знае какъв професионален опит - най-вече по-нископлатени работи докато следвах в чужбина.

Със сигурност изкарвам много по-малко отколкото ако бях в София, но има и много ползи, които не се измерват в пари. Най-вече в качество на средата (говорим за село в Централен Балкан на 30 км от града). Също и разходите са доста по-малки (например отоплението на дърва е почти безплатно). 

Поради много трудности и инфраструктурни несгоди и липса на хора обаче всичко се случва доста бавно. Нещо, което считам за голям плюс е, че наличието на повече земя и грижи за нея предполага по-многостранно развитие на личността, което е по-трудно да се постигне при тясно специализирана работа.

Другото е, че заниманията ми нямат общо с това, което съм учил като студент. Но това не ме изненадва. Въпреки ограниченията на един по-изолиран живот, нивото на свобода е голямо. Това е трудно да се изпита на място, където съседите си дишат във врата образно казано.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
Отговорено (Редактирано)
преди 3 часа, Стефан Н написа:

Вероятно се нахвърляте върху докторант, а името на проект далеч не означава наличие на пари за анкетиране. От опит мога да кажа, че парите вероятно са достатъчно за някоя и друга командировка, заплащането на 2-3 публикации и канцеларски материали.

Да, с известна увереност и аз мисля, че няма пари за анкетиране. Но и бюджетът не е такъв - за тези пари, които пишеш, никой професор не се качва на влака :) Така че - въпрос на приоритети при бюджетирането. За целия проект SUMMIT има предвидени 40 и незнам си колко милиона лева, по твоето предположение виждам 1000-2000 лв, ако го смятам икономично, но все пак реално. Раздели двете числа и ще видиш колко изследвания са това, ако я карат скромно.
Боби веднъж спомена за шопска заря - няма, няма, няма, па току има-а-а!
Да изплюя камъчето - много сходно изследване е направено от автора (за което благодарности, беше ми интересно да го прочета), и то е посветено на доброволната промяна в начина на живот, водеща до получаване на по-ниски доходи, или дауншифтинг.
Сега врътнете най-отгоре и прочетете темата на настоящето изследване.
Да не дълбая повече в тази посока - изглежда ми справедливо при това положение респондентите да получат нещо повече от това да споделят опита си и да бъдат чути. Какво точно - топката (луковиците, ножиците, трионите, плодоберачите, работните ръкавици, декоративните лампи, метеорологичните станции :) ) е при организаторите. На мен ми изглежда съвсем естествено щом се дават пари за канцеларски материли и хората да не участват pro bono. Освен за изследователите, това е умствен труд и отделено време и за респондентите и те придават плът и кръв на изводите.
Ще се радвам автора да изясни позицията на организаторите по въпроса. При вдъхновяващ отговор, съм уверен че ще има полза от това допълнително усилие - като минимум намиране на повече респонденти.

Редактирано от Котарак без чизми
Поправка на линк към сходно изследване
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Пиша, пиша и после трия за да спазя добрия тон, ами то нищо не остана :joy:

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Биляна Бъзовска
На 21.06.2024 г. at 9:31, Любо Д написа:

Живея на село от година и нещо, а от месец не ми се налага и да пътувам до София всяка седмица или през седмица. За това съм мечтал повече от десет години.

Нито съм бил на ръководна позиция, а само старши в екипа, нито съм захванал друг тип работа, защото тепърва трябва да изкарвам пари за дом, нито съм намалил оборотите, защото работя и в градината. Но животът е много по-приятен!

 

Здравейте, Любо,
благодаря Ви за отдедленото време и внимание, както и за споделянето.

Ще Ви пиша лично съобщение.

Поздрави,
Биляна

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Биляна Бъзовска

Здравейте, Стефан,

много благодаря за оказаното време и внимание върху търсенето на изследвани лица. Изключително приятно ми стана да прочета обратна връзка, която е насочена смислово и градивно. До известна степен сте прав - имам една приключена докторантура по темата, като изследването беше количествено, но още тогава ми се искаше да направя дълбочинни интервюта с лица, предприели подобна промяна в живота си. Бидейки социален феномен, дауншифтингът определено притежава една доста пластична и постоянно обновяваща се дефиниция, но да - основни негови характеристики са доброволен избор, напускане на скъпо платена длъжност и произтеклото от това получаване на по-ниски доходи. Промяната в населеното място не е критерии, по-скоро на мен ми е интересен този малък сегмент от хора. 
Напълно съм съгласна, че в момента, (предимно млади) хора, намират спокойствието на селския живот, като работят от разстояние и получават много добри доходи - до такъв извод стигнах след като вече повече от месец търся изследвани лица. Не мога да скрия, че се замислих дали да не променя малко фокуса на текущото изследване, но за момента ще бъде трудно чисто от организационна гледна точка (тъй като проектът е одобрен, темата е входирана и т.н.). 
И на последно място - темата със започване на собствен бизнес наистина ми изглежда като трудна за категоризиране все още, защото реално проведох първоначални интервюта с 2 изследвани лица, които са променили кариерата си, започнали са да правят това, за което са мечтали цял живот, за мое щастие им се е получило и към настоящия момент разполагат дори с по-добри доходи от преди, без да живеят в стрес и да носят тежестта на корпоративните отговорности. Та понякога се чудя, как да избегнем изкуственото напасване при това богато разнообразие на човешки истории и индивидуални решения. 

Отново благодаря за споделените мисли.
С най-добри пожелания,
Биляна

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Биляна Бъзовска

Здравейте, embedeo, 

благодаря за приветствията, както и за времето и вниманието, което отделихте върху моята публикация. В интерес на истината, точно в момента се намирам в процес на дауншифтинг. Преди година и половина напуснах добре платена, но ужасно изискваща работна позиция, като основният двигател за моето решение беше повече спокойствие и време за моята дъщеря. В интерес на истината, това беше втората работа в живота ми, но без да предполагам се оказах един отявлен работохолик и развитието ми продължи не толкова заради материалния стимул, а заради средата, която ми предоставяше непрестанно развитие, добрите колеги и идеята, която (поне в началото) споеше зад бизнеса. Към настоящия момент, работя по проекта в СУ на 4 часа, а останалият доход си набавям като продавач - консултант в един магазин за плодове и зеленчуци, но продукцията идва както от наша градина, така и от побрани фермери, които гледат Земята си с уважение и внимание. Определено отговарям на собствено поставените си критерии, макар да не са съобразени с личния ми опит, а изследвания, направени по темата от други изследователи, в други държави.
Относно опитът ми със селото – имах щастието всяка ваканция да бъда при баба и дядо, което включваше, освен приятни детски игри, помощ в полската работа и грижа за животните. Знам какво е хинап (но не ми харесва вкуса му); освен ягоди и ранни череши, за друго не се сещам, което мога да опитам около 24 май.
И в заключение – бих се радвала, ако мога да осигуря някакво възнаграждение за пожелалите да се включат в изследването, но нямам възложен подобен ресурс. От себе си непременно ще включа някакъв подарък – фен съм на домашния хляб с квас, а дъщеря ми прави много хубави картички, но това са лични артефакти на моята благодарност, които не смятам да обявявам предварително.

Благодаря още веднъж за отделеното време и внимание. Беше ми приятно да се запозная с Вашите размисли.

С най-добри пожелания,
Биляна

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Биляна Бъзовска

Здравейте, Славянски,

благодаря Ви за споделения опит и история. 
 

Пиша Ви на лично съобщение.

С най-добри пожелания,
Биляна

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване