Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Кое е това растение?

Recommended Posts

svilenotnisovo

На мен ми прилича на къпина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хмел си е. Тук го имаме много като плевел. И шишарки съм брал.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Чисто хмел. Хубав чай, но тегаво растение. Предпочитам го пред повет, обаче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да уточня, че знам какви са растенията - понеже знам къде са никнали, но ще ги разпознаете ли? Удивително много бяха.

Photo0918.thumb.jpg.fe88fbd689aa654374eaf10e338e2a9b.jpg

Photo0917.thumb.jpg.0b70abb643bd75636b8d31b9f7c81c5d.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 47 минути, Славянски написа:

Да уточня, че знам какви са растенията - понеже знам къде са никнали, но ще ги разпознаете ли? Удивително много бяха.

Глог?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 минути, embedeo написа:

Глог?

Да, глогчета са. Бяха нападали при една от иргите. И са никнали масово. Мисля да отбера малко за подложки. Никват където има изчистена (от треви) земя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev

IMG_20230504_121555.thumb.jpg.690b0e071e92f1616be00c9c5a25c9f8.jpg

Дава го за хмел но не съм сигурна Лиана , листа големи колкото длан , дебело жилаво стъбло увито около дънер на дърво .IMG_20230504_121555.thumb.jpg.690b0e071e92f1616be00c9c5a25c9f8.jpgIMG_20230504_121542.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Хмел, увит на пауловния?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Понеже отгледахме и садихме фиданки от гората. Та едното е дива череша, пък другото вишна. Кое кое е? Благодаря 

IMG_20231030_141232.jpg

IMG_20231030_141315.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 1 час, Йоско написа:

Понеже отгледахме и садихме фиданки от гората. Та едното е дива череша, пък другото вишна. Кое кое е? Благодаря

Първата снимка, с човешка ръка в кадър, са листа и клони на махалебка. На втората снимка -- листа и клони на вишна. Тази година за пръв път видях и гледах няколко махалебки (присадени калеми и семеначета) и свикнах с листата им. За съжаление, не мога да формулирам някакво мнемонично правило по което да може друг човек да ги разпознава.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, и на мен първото ми изглеждаше като махалебка на пръв поглед. Приличат на крушови листа донякъде. Потърси снимки на махалебка и сравнявай. Второто са си вишневи листа.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
Отговорено (Редактирано)

Привет другарчета, някой да разпознава това? Саморасляк с бодливи листа. По това време на годината изглежда така.. Илекс може би? 

IMG_20240130_122250.jpg

Редактирано от Йоско

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако корените са жълти и мисля и под кората също, вероятно е махония (Oregon grape).

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И аз съм за махония - прочее махонията има много видове и са ядливи, дори знам, че върви селекция за по-едър плод в Англия!

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Сигурно е махония, да. Гледам, че пише, листата и ставали тъмни през зимата. Сигурно някое пиле я е посадило в края на горичката. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

В градината ми има и две саморасли дръвчета от един и същи вид, който не знам какъв е. И двете дръвчета засега са малки и се намират на такива места, на които не може да останат и затова ще трябва да ги премахна. Но преди да ги премахна ще се радвам ако успея да разбера какъв точно вид са. Този вид съм срещал и на други места, дори тук в нашето село. Бих казал, че е доста разпространен вид. На някои места изглежда е оставено да расте или дори е засадено, като декоративно растение. Предполагам, че в моята градина семената им са донесени от птици или от вятъра. Ето две снимки на едното дръвче, направени вчера.

IMG_20240419_182609es.thumb.jpg.63b2017bf4bdb3e2a13702939fb4b4ef.jpg

IMG_20240419_182644e.thumb.jpg.a16d00dd44296b770fdde5c4c4b55cde.jpg

Кое е това растение?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това е ясен. Ние имаме стотици семенаци по обяснима причина. В животинския двор на комшията (на ограда) ги култивирам за колци, 4-5 см за 6-7 години, като само махам всички странични клони. Предната година ожънахме 50тина.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Прилича на ясен, но има и едни подобни улични дървета при баща ми, които мисля не са същите като тукашните ясени - те също никват често ако ги има в близост. Не вървят толкова изправени.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Има различни видове ясен, а нашия Fraxinus excelsior расте точно по този начин в първите си години. Полския ясен и мъждряна са подобни/сходни и могат да се объркат лесно.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Това е мъждрян - вид ясен.Цъфти много красиво и ароматно. https://bgflora.net/families/oleaceae/fraxinus/fraxinus_ornus/fraxinus_ornus.html

Снимах го преди седмица,защото и аз не знаех какво дърво е.Снимах го по пътя малко преди Стрелча.

IMG_20240416_112456.jpg

Редактирано от Marangoza
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване