Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Котарак без чизми

Смокиня - въпроси и проблеми 2

Recommended Posts

Александър Ал
преди 7 часа, Пламен написа:

Сигурно ли е, че е RdB, а не М10?

От Калам са резниците.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 9 часа, Пламен написа:

Сигурно ли е, че е RdB, а не М10?

Минали са през трети човек, но, вероятно си е RdB. Просто, още не са станали достатъчно тъмни. Моите също не са, но, дърветата са кастрени до дебело тази пролет. На едно място на дръжката видях лилаво покритие, което съм го забелязал само при RdB. Забелязва се и една характерна лъскавина на кожата.  И да е имало объркване в което се съмнявам, нищо няма да загуби. Аз давам резници само от най- хубавата си М10, която ми бяха казали, че е донесена от Италия и е с много малки отстъпления във вкуса спрямо RdB. Но за сметка на това е много по- безпроблемна. Това е снимка на тази М10, но пък ясно се вижда, че плодът е по- матов и я няма тази лъскавина. 

Early-Italian.jpg

Намерих и снимка от преди две седмици на която се виждат дръжките на М10.

M10-2024-2.jpg

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Моята RdB е много тъмно лилава, което си има голям недостатък. Скорците са й хвърлили око и от зреещите във високата част намирам само дръжките.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Отговорено (Редактирано)

Това, бежово-кафиникавото (в края към окото), очевидно е развалено. От какво се получава така?

20240808_111906.jpg

20240808_101948.jpg

Редактирано от Ру®

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 часа, Ру® написа:

Това, бежово-кафиникавото (в края към окото), очевидно е развалено. От какво се получава така?

20240808_111906.jpg

20240808_101948.jpg

Много си е добре даже. Получава се от насекоми, влага или необиране навреме.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)

Снимки от днес на плодове от три от дръвчетата, които засадих тази година. Дори не успях и да ги опитам, защото бързах. Само на бялата Иския изядох рано сутринта напълно узрелите плодове, но, аз съм ял от тях и миналата година и не е нещо, което да не съм виждал. 

Виолетова от Бордо. Не много ранна, но е красива и за разлика от типичните Мисии, вкусът съответства на визията.

VdB3.jpg

Бяла Иския. Слабо растяща, типична адриатика, много ражда. Не е супер ранна (между ранен и среден сезон), но е достатъчно ранна и е подходяща за студени региони. 

Ischia-2.jpg

Сан Пиеро или Черна Генуа. В САЩ е известна, като калифорнийска Браун Търки. Вижда се, че дори при това младо дръвче, плодовете са респектиращи. При поливано и торено възрастно дърво се събира само по един плод в шепа. Промишлен, високодобивен сорт. От плододаване, дръвчето няма време да расте. Ароматът е беден/слаб. Не е смокиня с която да се хвалиш, че е нещо уникално, но пък и не е зле да я имаш, особено, когато дава доста силна Бреба реколта, неразличима от тази на Виолетовият Дофин.

BGenoa-1.jpg

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Днес събрах първите смокини от основна реколта Брънсуик. Изглежда, че и тази година в Баново няма опрашване.... иначе са доста сладки.

bryn2.jpg

bryn3.jpg

bryn.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

;)

image.png.cee1b3ac6d0f3471e1fa240dd2d39d86.png

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хава Рамаданова

Здравейте,  двора си имаме старо смокиново дърво. Първите смокини са много едри и вкусни. Но следващите стават по дребни и дори червиви. Каква може дае причината за това? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Хава Рамаданова написа:

Здравейте,  двора си имаме старо смокиново дърво. Първите смокини са много едри и вкусни. Но следващите стават по дребни и дори червиви. Каква може дае причината за това? 

Покажете листата, цял плод и нарязан плод. Може би става дума за смокинова муха или друг вид плодова муха. Ако е така ще се наложи да пръскате. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Бреба на купената за Наполитана Негра смокиня от Лидл. Мравките я харесват, ние - не не сме впечатлени от вкуса...

 

20240814_113750.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Добре е, че е дала Бреба. Завързала ли е основна реколта или я е изпекла жегата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Добре е, че е дала Бреба. Завързала ли е основна реколта или я е изпекла жегата?

Не е завързала. Не знам дали от жегата. До сега не беше раждала и бреба. Надявам се догодина да завърже и основната да е по-приятна на вкус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 2 часа, Ру® написа:

Не е завързала. Не знам дали от жегата. До сега не беше раждала и бреба. Надявам се догодина да завърже и основната да е по-приятна на вкус.

Причината една смокиня след Бреба да не даде основна реколта са неблагоприятни условия. Дори да е Смирна, пак ще даде плод, но ще окапят до втория месец.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Владо

Любопитно ми е може ли човек да потдържа смокинови дървета в двора си свободни от FMV вируса , като свободни имам предвид, да не са носители на вируса.Гледам из града има доста листа показващи FMV симтоми предимно на малки дръвчета на сянка.На един приятел също му подариха една едногодишна Далматинска с листа със слаби симптоми и той я окълца до дъно и сегашните листа вече нямат симптоми но се двоуми да я сади ли или да я хвърля защото има други засадени дървета без симтоми.Някъде бях чел ,че в европа всички смокини са носители на вируса

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 21 часа, Владо написа:

Любопитно ми е може ли човек да потдържа смокинови дървета в двора си свободни от FMV вируса , като свободни имам предвид, да не са носители на вируса.Гледам из града има доста листа показващи FMV симтоми предимно на малки дръвчета на сянка.На един приятел също му подариха една едногодишна Далматинска с листа със слаби симптоми и той я окълца до дъно и сегашните листа вече нямат симптоми но се двоуми да я сади ли или да я хвърля защото има други засадени дървета без симтоми.Някъде бях чел ,че в европа всички смокини са носители на вируса

Мисля, че не може. Дори да купиш тъканна култура, напълно чиста от вируса, първият полазил акар, може да го пренесе и зарази. Но, има голямо значение, дали растението е устойчиво на вируса. Никога не трябва да се взема материал за размножаване от клони, които показват симптомите на мозайката. Много дървета показват симптоми само при неподходящи условия - увреждане на корените или засенчване.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Младите смокини май са нападнати от вредител... Подозирам, че мъжката смокиня, която купих ми донесе тази напаст. С какво ми препоръчвате да пръскам, за да не се увредят клонките? иначе големите смокини не ни оставиха гладни.

молец.jpg

молец2.jpg

молец3.jpg

щайга.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)

Смокиновият молец се е превърнал в напаст и в Румъния, така, че не ви ги е донесла мъжката смокиня. Среща се навсякъде. Може да се пръска с всеки инсектицид, но, най- ефективно е пръскането през Май с което му се ограничава силно популацията през целият сезон. Аз лично пръскам с Моспилан, защото при мен има и смокинова муха, а тя не се влияе много от *перметрините.

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Какъв може да е този сорт?

 

 

20240903_091810.jpg

20240903_170955.jpg

20240903_171237.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vanila_varna

А това е първото плодче на моята. Много дребнички за сега, но все пак са в саксия и са първи плодове. Съвпада ли със сорта?

20240827_192835.jpg

20240827_183653.jpg

20240827_212140.jpg

20240630_175439.jpg

Редактирано от vanila_varna

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване