Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Котарак без чизми

Смокиня - въпроси и проблеми 2

Recommended Posts

peterstamov
преди 23 часа, Alexander Iorgov написа:

Не, от контейнер.

Странно! Разбута ли много корените при саденето? Не би трябвало да реагира чак така. Въпреки всичко намали изпарението като намалиш короната и листата. Също така спри поливките да не я давиш, душиш. Не знам колко е често и какво количество водата!

Редактирано от peterstamov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Alexander Iorgov
преди 4 минути, peterstamov написа:

Странно! Разбута ли много корените при саденето? Не би трябвало да реагира чак така. Въпреки всичко намали изпарението като намалиш короната и листата. Сащо така спри поливките да не я давиш, душиш. Не знам колко е често и какво количество водата!

Уж не, дойде в контейнер с торфена смес, не с почва. Единствено се опитах да я уплътня добре за да излезе въздуха. Короната с колко трябва да се намали, на половина или с една трета ? Поливам я с 4-5 литра вода на ден, не прекалявам. Времето е топло и винаги изсъхват първите 2-3см от горе.

 

Редактирано от Alexander Iorgov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 4 минути, Alexander Iorgov написа:

Уж не, дойде в контейнер с торфена смес, не с почва. Единствено се опитах да я уплътня добре за да излезе въздуха. Короната с колко трябва да се намали, на половина или с една трета ?

 

Огледа ли корените като я изкара от контейнера? Да не е някоя сега сложена в торфа? Да е мъкната от някъде? Виждаха ли се корени, как ти се стори?

Ако всичко ти се е сторило нормално прецени какво количество корени е имало и да отговаря на това отгоре.

Редактирано от peterstamov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Alexander Iorgov
преди 1 минута, peterstamov написа:

Огледа ли корените като я изкара от контейнера? Да не е някоя сега сложена в торфа? Да е мъкната от някъде? Виждаха ли се корени как ти се стори. 

Ако всичко ти се е сторило нормално прецени какво количество корени е имало и да отговаря на това отгоре.

Всичко изглеждаше наред, дойде с около 12 кг торф в корените и изглеждаше наред. Не си личеше да има нещо не както трябва. Нямам опит със смокиня, първи опит ми е. Има ли шанс да се оправи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Колко голям беше контейнерът? И в него нямаше повяхване? Много голямо растение е това. Корените как бяха?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
Just now, Alexander Iorgov написа:

Всичко изглеждаше наред, дойде с около 12 кг торф в корените и изглеждаше наред. Не си личеше да има нещо не както трябва. Нямам опит със смокиня, първи опит ми е. Има ли шанс да се оправи?

На мен ми се вижда, че нищо и няма, но не съм голям специалист. Може вятъра да я е одухал и да изпарява повече през листата. Намали изпарението като намалиш короната. Резниците ги сложи за вкореняване! Даже като намалиш короната ако прокара от по ниско може да оставиш нов водач да изправиш ствола. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Alexander Iorgov
Just now, peterstamov написа:

На мен ми се вижда, че нищо и няма, но не съм голям специалист. Може вятъра да я е одухал и да изпарява повече през листата. Намали изпарението като намалиш короната. Резниците ги сложи за вкореняване! Даже като намалиш короната ако прокара от по ниско може да оставиш нов водач да изправиш ствола. 

Тука е доста ветровито, възможно е да е така.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Alexander Iorgov написа:

Не, от контейнер.

Просто е никакво време за засаждане. Трябвало е да чакаш пролетта или есента, като окапят листата. В момента, растежът на дърветата е спрял, растенията навън отхвърлят връхните листа, които не са имали време да се развият.  Ако почвата при теб е влажна, няма нужда да поливаш всеки ден. Поливай, когато изсъхне. Ако можеш я покрий през зимата. Пролетта ще се разбере, какво е станало. Провисването на листата, вероятно се дължи на стрес. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Plamen Dimitrov
преди 6 часа, Alexander Iorgov написа:

Уж не, дойде в контейнер с торфена смес, не с почва. Единствено се опитах да я уплътня добре за да излезе въздуха. Короната с колко трябва да се намали, на половина или с една трета ? Поливам я с 4-5 литра вода на ден, не прекалявам. Времето е топло и винаги изсъхват първите 2-3см от горе.

 

Според мен при отъпкването си скъсал някой корен затова реаргира така.Няма проблем да я поливаш по малко всеки ден,може да я засенчваш през деня и наблюдавай как реаргират листата,ще се оправи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Alexander Iorgov

Благодаря ви за помощта и изчерпателните отговори, послушах колегата Петър Стамов, леко я окастрих и днеска е като нова, листата се изправиха и има здрав вид.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Двечки вкоренени от пролетта. Приготвил съм ги за размяна? Сорта е от тези дето като хапнеш падаш на колене и благодариш на бог че я има.

Някой да има подготвена Далматинска за размяна?

IMG_20240923_114907.jpg

Редактирано от peterstamov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 20 минути, peterstamov написа:

Двечки вкоренени от пролетта. Приготвил съм ги за размяна? Сорта е от тези дето като хапнеш падаш на колене и благодариш на бог че я има.

Някой да има подготвена Далматинска за размяна?

IMG_20240923_114907.jpg

Нямам Далматинска, но, би ли ми казал все пак, кой е сортът, че ми стана интересно?

Както си ги вкоренил в една саксия ще трябва, този който ги вземе да ги раздели през зимата и да мине още една година за възстановяване на кореновата система на всяко от тях в отделна саксия. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
На 4.09.2024 г. at 16:14, Kalam Mekhar написа:

Може да е Бяла Иския, но за момента, не мога да преценя. Нека да покаже поне един нормален плод. 

Мисля, че това са вече нормални плодове. Вкусът е по-малко сладък и по-свеж от М10, може да се каже, че има лека кисела жилка. От дъждовете някои плодчета се разпукаха.

Бяла Иския или...?

20240926_141805.jpg

Редактирано от Ру®

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 минути, Ру® написа:

Мисля, че това са вече нормални плодове. Вкусът е по-малко сладък и по-свеж от М10, може да се каже, че има лека кисела жилка. От дъждовете някои плодчета се разпукаха.

Бяла Иския или...?

20240926_141805.jpg

Да. Има прилика.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Тази есен ще сушим смокини и круши.

дехидрат.jpg

дехид.jpg

Редактирано от Александър Ал
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Знам че тази снимка най вероятно не е достатъчна за идентификация на вида...но все пак.....

large.IMG_20240928_210400.jpg.df64de3531725889c6a2dd8f41699cc0.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Добре изглежда, но не е достатъчно, поне за мен. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Владо
Отговорено (Редактирано)

Тази смокиня е в двора на един познат за съжаление батерията на телефона свърши и не можах да снимам дървото.Дървото е много интересно младо дърво ,но много силнорастящо ,листа огромни наистина правят впечетление имаше еднодялови сърцевидни имаше и такива като на снимката долу.Взех едно от насечените листа и една смокиня да ги снимам като се прибера..Дървото даваше за първа година имаше няколко плода само.Плодът е дребен около 35гр може би , леко продълговат.Вкусът е интересен не знам как да го определя нещо може би като конфитюр и сушено грозде или пък презряла къпина не мога да кажа .Хванато е от резник взет от двор по черноморието.Някой да има идея каква е тази смокиня? Бях виждал някакви снимки на смокиня "черноморски патладжан" преди време и май дървото беше нещо подобно.

6D86C884-F698-4D0A-82D8-022DDDEE89F3_1_201_a.jpeg

402C107D-741F-49CC-969B-E380D1D0D2BD.jpeg

A6B569EE-BCF8-4887-87CB-C10538F3BB94.jpeg

37A2BCE7-3864-4F34-BC07-AF0870787963_1_201_a.jpeg

Редактирано от Владо
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Владо написа:

Тази смокиня е в двора на един познат за съжаление батерията на телефона свърши и не можах да снимам дървото.Дървото е много интересно младо дърво ,но много силнорастящо ,листа огромни наистина правят впечетление имаше еднодялови сърцевидни имаше и такива като на снимката долу.Взех едно от насечените листа и една смокиня да ги снимам като се прибера..Дървото даваше за първа година имаше няколко плода само.Плодът е дребен около 35гр може би , леко продълговат.Вкусът е интересен не знам как да го определя нещо може би като конфитюр и сушено грозде или пък презряла къпина не мога да кажа .Хванато е от резник взет от двор по черноморието.Някой да има идея каква е тази смокиня? Бях виждал някакви снимки на смокиня "черноморски патладжан" преди време и май дървото беше нещо подобно.

6D86C884-F698-4D0A-82D8-022DDDEE89F3_1_201_a.jpeg

402C107D-741F-49CC-969B-E380D1D0D2BD.jpeg

A6B569EE-BCF8-4887-87CB-C10538F3BB94.jpeg

37A2BCE7-3864-4F34-BC07-AF0870787963_1_201_a.jpeg

Има голяма прилика с Карадениз Патлиджан (Черноморска Патладжан), но, не съм я виждал на живо. Положението не е, като при Брънсуик и Далматинска, която познавам по незначителни детайли, защото съм ги виждал във всякакви конфигурации.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване