Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Котарак без чизми

Смокиня - въпроси и проблеми 2

Recommended Posts

Котарак без чизми
Публикувано (Редактирано)

Тази тема е продължение - предишната е

Открих идеалният метод за съхранение на смокини - замразяване във фризер. Извадени от фризер вкусът и ароматът са запазени, иначе избледняват дори при едва двудневно съхранение в хладилник . Изваждат се 15-30 минути преди консумация да имат време да се размразят. През това време първо омеква дръжката и лесно може да бъде отстранена. Първоначалното замразяване е добре да става като плодовете се нареждат в тава, без да се допират един до друг, за да не стават на една обща буца. След като се втвърдят, може да се наредят по-гъсто за освобождаване на обем във фризера.

Редактирано от Котарак без чизми
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Аз ги държа в хладилник по 4-5 дена, подредени в голяма правоъгълна тава. Условието е тавичката да е добре подсушена и да не са покрити с нищо, за да може да се изпарява влагата. Покрити или намокрени ще се развалят много бързо.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Отговорено (Редактирано)

Повече от 2 месеца тази бреба си е все така. Eдната снимка е от 18 април, а другата - от онзи ден. Има ли шанс да узреят?

Смокинята е купeна от Lidl преди няколко години за Napolitana Negra и до сега не е раждала...

20240418_143446.jpg

20240627_173412.jpg

Редактирано от Ру®
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)

Никакви листа ли не са пораснали за два месеца и половина?  Има ли завързала втора реколта и това дърво полива ли се? Има шанс да узреят, щом не са окапали. Мъжките, трябва вече да са хвърлили първата реколта.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много странно как още няма листа. Това не е нормално. Да не е разсаждана?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 16 часа, Kalam Mekhar написа:

Никакви листа ли не са пораснали за два месеца и половина?  Има ли завързала втора реколта и това дърво полива ли се? Има шанс да узреят, щом не са окапали. Мъжките, трябва вече да са хвърлили първата реколта.

Дръвчето си е нормално - има си листа (бях снимал единственото клонче без листа, за да се видят хубаво бреба-смокинките, за които ми беше въпросът). За сега - не виждам завързала втора реколта. Полива се редовно.

20240702_083108.thumb.jpg.ae3371b16e1f931536c36d5cd28174b6.jpg

Проблемът ми е, че самите смокинки от бреба реколтата си стоят вече повече от два месеца със същата форма и размер - все такива тънки и дълги. Не се променят - не стават по-дебели, не изглежда да узряват по няккакъв начин... И се питам дали това е нормално.

20240702_083724.thumb.jpg.8121270fbed8ff236e8d04cde5bab3eb.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 34 минути, Ру® написа:

Дръвчето си е нормално - има си листа (бях снимал единственото клонче без листа, за да се видят хубаво бреба-смокинките, за които ми беше въпросът). За сега - не виждам завързала втора реколта. Полива се редовно.

20240702_083108.thumb.jpg.ae3371b16e1f931536c36d5cd28174b6.jpg

Проблемът ми е, че самите смокинки от бреба реколтата си стоят вече повече от два месеца със същата форма и размер - все такива тънки и дълги. Не се променят - не стават по-дебели, не изглежда да узряват по няккакъв начин... И се питам дали това е нормално.

20240702_083724.thumb.jpg.8121270fbed8ff236e8d04cde5bab3eb.jpg

Нормално е. За няколко дни ще набъбне и узрее, ако не е каприфиг и не окапе. Не е нормално, след бреба реколта да не завърже основна, ако не е засенчена. Тогава е нормално. Във вътрешният двор на офиса има една подобна гадина от LIDL със същите листа. За сега е задържала едно плодче от основната реколта. Надявам се да не го хвърли, за да видим, какво е. Бреба имаше миналата година, хвърли я и не формира основна реколта. Но, тя е засенчена от други дървета.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Днес си купих каприфиг от Ботаническа Градина - Маргарита. Сега ще видим как ще правим колония с бластофага

4e45aca2-7a12-4fb0-9a6c-5ce45cb3921d.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

За да приеме колония, трябва да формира съцветия. За да поддържа колония, трябва да е не просто каприфиг, а устойчив каприфиг, поддържащ три реколти. В последната, осичките зимуват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 1 минута, Kalam Mekhar написа:

За да приеме колония, трябва да формира съцветия. За да поддържа колония, трябва да е не просто каприфиг, а устойчив каприфиг, поддържащ три реколти. В последната, осичките зимуват.

За да имам осички, трябва да опитам. В нашия край всички отглеждат Брънсуик и не им пука за фагите. Не мога да разчитам на случайни семенаци. Нали си говорехме, че моите смокини първата година изглеждаха на опрашени, а миналата нещо са ги пропуснали...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vanila_varna
Отговорено (Редактирано)

И аз имам една такава дългуреста, дето не съм видяла кога се е появила, но не мърда вече много време. Купена е за Madnifica Dry. По-долните листа не са нарязани.

20240709_194807.jpg

20240709_194821.jpg

Редактирано от vanila_varna
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@vanila_varna : Вероятно си е такава. Това е моята Вердѝно, които е с подобни плодове. Имайте предвид, че плодовете на възрастните растения са по- масивни. 

Снимката е от Май. 

Verdino.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vanila_varna

@Kalam Mekhar, така с оформена шийка, като на твоята снимка, по-съм виждала плодове. Ама тая шийката не свършва и да се удебели в плода, а плавно се слива и разширява, някак несвойствено ми се вижда, като някакъв израстък :))) Ще видим другите. Тръгнала е сега, в жегата. Виждам на всяко листо израстъци, но са остри, явно са клони, друг плод за сега няма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
На 2.07.2024 г. at 9:54, Kalam Mekhar написа:

За няколко дни ще набъбне и узрее, ако не е каприфиг и не окапе

Така и стана. Започнаха да зреят...

20240730_163035.jpg

20240801_122245.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 12 часа, Ру® написа:

Така и стана. Започнаха да зреят...

20240730_163035.jpg

20240801_122245.jpg

Ами, не е Наполитана Негра, но се радвай, че е успешен семенак на Наполитана Негра (Албакор/Мисия). Изглежда, че продават семенни растения. Първата ми Наполитана Негра, вече се оказа Каприфиг след N-брой години. Втората не е дала плод и няма да излиза от саксията. На Делян, който се махна от този форум му се падна успешен семенак със зелена кожа. 

Ако обичаш, дръж ни в течение за основната реколта. Аз не съм възхитен от истинската Мисия. Има вероятност семенакът да е по- вкусен.

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 12 часа, Kalam Mekhar написа:

Ако обичаш, дръж ни в течение за основната реколта.

Тая година няма да има основна реколта.... нищо няма заложено за сега.

Догодина може би трябва да я орежа стабилно рано пролетта, за да няма бреба ами всичко да се съсредоточи върху нов растеж и съответно основна реколта? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 8 часа, Ру® написа:

Тая година няма да има основна реколта.... нищо няма заложено за сега.

Догодина може би трябва да я орежа стабилно рано пролетта, за да няма бреба ами всичко да се съсредоточи върху нов растеж и съответно основна реколта? 

Ако не се налага, не я режи "стабилно". Бреба реколтата не пречи на основната. Tя е от неразвили се през предходната година пъпки. А, те може да не се развият просто поради суша или горещина. Вече имам такъв случай на една, която я захвърлих на слънцето и баща ми я полива, когато се сети, обикновено - никак. Формира плодни пъпки и те останаха в латентно състояние.

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Днес няма да съм скромен. Реших да се похваля с моята французойка Ronde de Bordeaux (RdB) Fig - резник от французойката на админа на групата Смокини(Figs) - Kalam Mekhar. Вкоренена и подарена ми от Plamen Durchev. За първи път виждам зрели плодове от това дръвче. Сладки, като мед. Бонбонки.

rond.jpg

rond2.jpg

rond3.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Да допълня и снимки на разрез:

ронде1.jpg

ронде2.jpg

ронде11.jpg

ронде13.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Сигурно ли е, че е RdB, а не М10?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване