Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

sylay

РАСТЕНИЯ ОТ ЧУЖБИНА

Recommended Posts

sylay

Здравейте!

Искам да си купя някои сортове растения, обаче ги няма на българския пазар. Това са някои специфични сортове КАСИС, ЦЕРИГРАДСКО ГРОЗДЕ И ИРГА. Може би най-подходяща е ПОЛША, но не познавам там никакви разсадници, пък камо ли добри

Виждам, че тук и преди са правени групови поръчки.

За 2024 - есен ще има ли групови поръчки от някой сайт, за да се включа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Поръчвали сме няколко пъти от Szkolka Rudniccy. Имат доста сортове ирга, камчатски и американски боровинки, къпини, дрян, имаше и малини и цариградско грозде на гол корен. Не зная ще се съберат ли желаещи за обща поръчка от там тази есен. Цените на разсадника са добри. Транспортът поскъпна и май намалиха и вместимостта на кашоните. @Боби Димитровпреди приемаше растенията при него и правеше плащанията, но не знам дали му се занимава?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@sylayдържите ли още на поръчката?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И само дали, а колко броя? Тук имам запитване за 10тина + още някоя къпина, та трябва да се заявим поне едно 30-40 растения, за да има смисъл.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Имам интерес към лешници, боровинки и някой дрен. Пуснете менюто.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

 Писах на Rudniccy за оферта. Чакаме.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 33 минути, Славянски написа:

 Писах на Rudniccy за оферта. Чакаме.

Тази на сайта им, обезсмислят поръчка от чужбина. Видях, че продават малка смокиня (каквато вече имам) за 35 лева и стрък къпина за десет лева. За малини и къпини, не е никак ниска тази цена. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

За малини и къпини, не е никак ниска тази цена. 

Да, но за камчатка, игра и ам. боровинка е много ниска ;)

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

И аз бих участвала в поръчка. Трябват ми ирги, камчатки , висок флокс и храстовиден очиболец . Очиболеца май го нямат наличен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Бих се включил с няколко растения и аз.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

А дано има въобще възможност щото е имало сериозни наводнения в Южна Полша преди две седмици. Не приема линковете с видеата от град недалеч от разсадника. Някакви нередовни символи... 

https://youtu.be/NFRV4glXSLM?si=hJjJ4X4Q9Gh7jveL (успях този да го добавя)

Засега отговор от разсадника нямам.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето ги сайтът. Имат публикации във фейсбук последните дни. Та очевидно са добре.

https://www.szkolka-rudniccy.pl/pl/41-rosliny-owocowe

Това е базов асортимент на плодните растения. На гол корен са отделно. Транспортът не е ясен. На пале беше най-изгодно, но там става дума за много растения.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 8 часа, Славянски написа:

Ето ги сайтът. Имат публикации във фейсбук последните дни. Та очевидно са добре.

https://www.szkolka-rudniccy.pl/pl/41-rosliny-owocowe

Това е базов асортимент на плодните растения. На гол корен са отделно. Транспортът не е ясен. На пале беше най-изгодно, но там става дума за много растения.

Уф, и там пораснаха драстично цените. С 50% това е много. Курса лв към злотите , май, 1:2 Преди имаха много поръчки от Русия, сега от там няма и те избиват дохода си с покачването на цените.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 40 минути, алина написа:

Преди имаха много поръчки от Русия, сега от там няма и те избиват дохода си с покачването на цените.

Значи Русия с огромните си ресурси няма прилични собствени разсадници, не купува растения и от Украйна от Беларус, където хем са по-близо, хем винаги са били по-евтини от ЕС, а се е насочила към полски разсадници, където за всеки отделен вид растение трябва допълнителен фитосанитарен сертификат, който допълнително оскъпява растението.
Звучи логично :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, алина написа:

Уф, и там пораснаха драстично цените. С 50% това е много. Курса лв към злотите , май, 1:2 Преди имаха много поръчки от Русия, сега от там няма и те избиват дохода си с покачването на цените.

Предвид инфлацията на всичко друго, цените им хич не са се повишили много. Вижте в Западна Европа какво става цените. Дори у нас. Повече ме притеснява транспортът, защото намалиха обема на кашоните спедиторите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 4.10.2024 г. at 13:12, Kalam Mekhar написа:

Тази на сайта им, обезсмислят поръчка от чужбина. Видях, че продават малка смокиня (каквато вече имам) за 35 лева и стрък къпина за десет лева. За малини и къпини, не е никак ниска тази цена. 

Да, смокини, дрян и някои други неща у нас могат да се вземат на по-добра цена определено. Струва си за неща, които тук не се намират. Камчатските боровинки и иргите са изгодни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 10 минути, Котарак без чизми написа:

Значи Русия с огромните си ресурси няма прилични собствени разсадници, не купува растения и от Украйна от Беларус, където хем са по-близо, хем винаги са били по-евтини от ЕС, а се е насочила към полски разсадници, където за всеки отделен вид растение трябва допълнителен фитосанитарен сертификат, който допълнително оскъпява растението.
Звучи логично :rolleyes:

Парите (доколкото може да се нарече хартията пари) поевтиняват. Всички знаем защо. Европа в момента няма нищо друго, освен хартия. Всеки реален актив е в недостиг. Проблемът е, че вече всички го знаят и всяка нова емисия води до ново обезценяването на тези хартийки. Басните  от типа на тази, че бозата поскъпва, защото брашното поскъпва са донякъде истини, но, са прах в очите. Това не е истинският отговор на въпроса "Защо?" Ако причината е в това, че руснаците са спрели да купуват (спад в потреблението), това трябва да доведе до падане на цените, а не до тяхното покачване. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 1 минута, Kalam Mekhar написа:

Всеки реален актив е в недостиг.

В грешка си.  Активите си стоят по местата, с изключение на тези, които матушка Русия успя да разруши.
Посочи ми 3 актива в недостиг, в контекста на темата например растения има достатъчно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 22 минути, Котарак без чизми написа:

В грешка си.  Активите си стоят по местата, с изключение на тези, които матушка Русия успя да разруши.
Посочи ми 3 актива в недостиг, в контекста на темата например растения има достатъчно.

Прав си, също частично, като примера ми с поскъпването на бозата. Стоят си по местата, но, тези места не са в Германия и Франция. На така нареченият "Запад" му трябва не просто ресурс, а евтин ресурс за да може да поддържа стандарта си, изграден при тези условия. Посочи ми ти евтин и ключов за европейската икономика ресурс. Литий, стомана, уран, въгле-водородни горива, които все още са най- важни.  Ако ми посочиш един, поне още два, необходими за изработването на определен продукт ще са поскъпнали. В момента, повечето от тях, минават през американски фирми, които се грижат, чрез подходяща надценка, никоя европейска компания да не може да конкурира съответната американска. Африка в момента се събужда и започва да затваря кранчето през което течаха евтини ресурси. Аз ти давам пример с природният газ, който е ключов за германската икономика. Резултатът, там се вижда добре.  Европа забрави за опазването на природата и купува газ, добит чрез фракинг, без да пита и разпитва. Принципите отстъпват пред проблема с оцеляването. 

Относно растенията, примера вече го дадох в предходният пост. Ако пазарът се е свил, заради ограничаване на потреблението от Русия, цените трябва да падат, а не да се повишават. 

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Ех, какво ще правим без евтините ресурси от Русия, иде ми да легна в собственоръчно изкопан трап, както ми предложи Славянски преди време. Имаш ли някакво обяснение защо в най-богатите на ресурси страни, в така наречения "Изток" - където буквално са им без пари - живеят по-зле отколкото в Европа, където нямало почти нищо и не могат да поддържат стандарта си?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване