Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

sylay

РАСТЕНИЯ ОТ ЧУЖБИНА

Recommended Posts

Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 10 минути, Котарак без чизми написа:

Ех, какво ще правим без евтините ресурси от Русия, иде ми да легна в собственоръчно изкопан трап, както ми предложи Славянски преди време. Имаш ли някакво обяснение защо в най-богатите на ресурси страни, в така наречения "Изток" - където буквално са им без пари - живеят по-зле отколкото в Европа, където нямало почти нищо и не могат да поддържат стандарта си?

Да забравим за Русия, че, веднага ще забиете към идеология. Тя е просто голям и близък източник на ресурси, което означава, малко по- евтин.  Да помислим, какво ще правим, без евтини ресурси от други части на Азия, Африка и Южна Америка. Надявам се, че не си расист. Всъщност, няма нужда да мислим много. Вече се вижда, какво ще правим, а и сме минали по този път. Печатаме хартийки и зануляваме (изяждаме) спестяваният на предишните поколения, докато ги има и после само стягаме коланите, докато те ни станат по новите мерки. 

Това, защо хората в богатите на ресурси страни живеят зле, вече дори не е публична тайна. Има стотици клипове в Интернет и е писано много по въпроса. Те живеят зле, за да могат други да живеят добре. Но, те вече го знаят. 

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Понеже упорито се мъчите да се отплеснете извън темата, ето Ви две цени:
Ирги от Rudniccy -11 вида по 22-24 злоти (5-6 долара)
Ирги от произволен руски разсадник - 7 вида по 700-750 рубли (7-9 долара)

Как става така, че толкова скъпите ресурси, които ползва Европа, рефлектират в по-евтина цена на крайния продукт, дори без да говорим за леснотата, която съпътства сделката.
Нито Азия, нито Африка, нито Южна Америка ще спрат ресурсите по начина, който намеквате, или ако го направят, това означава мор и за тях. Можете да погледнете какво се случва с годишната инфлация в Русия, при положение че имат фантастични възможности и ресурси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 минута, Котарак без чизми написа:

Нито Азия, нито Африка, нито Южна Америка ще спрат ресурсите по начина, който намеквате, или ако го направят, това означава мор и за тях.

Отново пишеш полуистини. Няма да спрат ресурсите. Ще спрат евтините ресурси. Ще продават ресурси, но на по- високи цени. Считай, че това вече се прави и е неизбежно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
Отговорено (Редактирано)
преди 28 минути, Kalam Mekhar написа:

Това, защо хората в богатите на ресурси страни живеят зле, вече дори не е публична тайна. Има стотици клипове в Интернет и е писано много по въпроса. Те живеят зле, за да могат други да живеят добре. Но, те вече го знаят. 

Знаят го благодарение на смартфоните и Интернета, които им даде западащият Запад.

Странно как нали пишеш само цели истини, като това че реалните активи били в недостиг, а в Германия, и във Франция - съвсем, и едновременно с това в Полша например,  растенията са или на една цена, или по-евтини от недалечната Русия, пълна с ресурси. Моля, коментирай в подходяща за целта тема.

Редактирано от Котарак без чизми

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Аз да задам един може би тъпичък въпрос, с който да се завърнем плавно към темата: Ние тук в България защо си нямаме добре развити и захранени местни разсадници с голям асортимент, та се налага да пазаруваме онлайн от Полша, забележете?!?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
Отговорено (Редактирано)

И аз давам разсадник

Цените на ирги са 250 руб - 500 в зависимост от сорт и търсене.

https://agro-market24.ru/catalog/cat/sazhentsy_irgi/

Наистина разсадниците в Русия  почнали да произвеждат сами и  увеличават асортимента си. Аз писах за цените в Полша. Иргите аз няма повече да купувам, аз цветята гледах. Трябва ми ехиноцеа различни сортове и астранция. но ценичките хапят доста. Все пак за плодовите дървета мога да разбера, все пак дърво, но цветя...Моята позната напълни градината си с цветя на низка цена, има много промоции, намаление на цената и тя поръчва  с намалена цена в края на сезона.

За политиката и друго, особено за родината си, няма да пиша тук.Тук е за растения, има други ресурси където нищят подобно..

Редактирано от алина

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 8 минути, Bore написа:

Аз да задам един може би тъпичък въпрос, с който да се завърнем плавно към темата: Ние тук в България защо си нямаме добре развити и захранени местни разсадници с голям асортимент, та се налага да пазаруваме онлайн от Полша, забележете?!?

Цитат

 

Много разсадници дават продукти неотговарящи на рекламата. Купуваш едно, изпращат не това което искаш. Рекламации не приемат. Като тото, 

Или пристига хубаво растение и изведнъж изсъхва..С какво поливат, не знам, но явно с нещо..Поне да предупредили..Ама не..

Цените в Полша преди били са много по -изгодни.Сега вече не. но асортимента им е по-богат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
Отговорено (Редактирано)
преди 30 минути, Bore написа:

Аз да задам един може би тъпичък въпрос, с който да се завърнем плавно към темата: Ние тук в България защо си нямаме добре развити и захранени местни разсадници с голям асортимент, та се налага да пазаруваме онлайн от Полша, забележете?!?

Реално въпросът ти е извън темата! Интересен, многопластов, но много извън темата.

Редактирано от Котарак без чизми
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Ако се замислиш, баш по темата си е. Кратка справка с основното мнение потвърждава това. Там пише: "Искам да си купя някои сортове растения, обаче ги няма на българския пазар."

Та аз питам защо ги няма на българския пазар и как става така, че вместо ние да захранваме Полша, Полша захранва нас? Все пак не говорим за внос на редки метали от Африка, ами за съвсем нормални растения, виреещи на нашия климат.

Ако трябва го отделете в отделна тема, ама искам да го разнищим този въпрос, че ме мъчи от много време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, Bore написа:

Ако се замислиш, баш по темата си е.

Със сигурност не е по същата тема, по която е започнал sylay и по която си писал на предишната страница.

преди 1 час, Bore написа:

Ако трябва го отделете в отделна тема, ама искам да го разнищим този въпрос, че ме мъчи от много време.

Без да искаш уцели една от причините. Понякога не сме достатъчно инициативни, чакаме някой друг да свърши нашата работа.

Редактирано от Котарак без чизми
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
Отговорено (Редактирано)
преди 19 часа, Bore написа:

Ако се замислиш, баш по темата си е. Кратка справка с основното мнение потвърждава това. Там пише: "Искам да си купя някои сортове растения, обаче ги няма на българския пазар.

Поръчах си 8 сорта аргутки от сайт на български език рекламиран във фейсбук (goldenplants). Поръчката пристигна от Румъния.

Редактирано от Любо Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)
преди 21 часа, Bore написа:

Аз да задам един може би тъпичък въпрос, с който да се завърнем плавно към темата: Ние тук в България защо си нямаме добре развити и захранени местни разсадници с голям асортимент, та се налага да пазаруваме онлайн от Полша, забележете?!?

Въпросът ти е интересен и съвсем на място -- никак не е тъп. Според мен, дори е доста близо до темата. Освен това е прелюдия към  прекрасната тема "Отвъд върха" (която, за съжаление, бе странно разделена на три части, т.е. три нови и по-тясно дефинирани теми). Също така смятам, че понякога хората имат нужда да споделят нещо, което те смятат за важно и трябва да бъдат оставени да го кажат. Останалите (читатели), няма как предварително да разберем дали някое такова мнение, което ни се струва извън темата, е наистина важно или не, преди да се е състояла самата дискусия. Налага се да имаме търпение и да проследим дискусията.

По така поставения от теб въпрос, мисля че по-голямата част от проблема се състои в комбинация от малкото население на България съчетано с огромни разлики в манталитета и предпочитанията на различните групи и хора. Ясно е, че сме много по-малко на брой отколкото са хората в Полша или Румъния, но като добавим и ефекта на един парадокс, който аз наричам "отделни светове", то в крайна сметка може да се окаже че у нас хората, които се интересуват от тези растения и техните продажби на дребно, са в пъти по-малко, отколкото би било пропорционално на малобройното ни население. Друг пример -- струва ми се, че в Ирландия и в Швейцария ефекта на парадокса "отделни светове" е по-малък отколкото при нас.

А специално за боровинките, предполагам, че в Полша климата и почвите са забележимо по-благоприятни отколкото при нас. Може това да важи и за иргите и камчатките, макар и в по-малка степен.

Добавка: Другата част от причината за липсата на евтини растения на дребно е, че в България доходите на по-голямата част от населението са все още по-ниски от другите страни в ЕС, или поне последния път, когато гледах статистиките, ние бяхме най-зле. Дори понякога и аз си мисля, че у нас "средна класа" просто няма. Имаме малко на брой супер-богати хора и доста на брой хора с малко разполагаеми свободни средства, които трябва да се "борят здраво" за да оцеляват. Много хора дори нямат и свободно време. Съответно, имаме съвсем малко българи, които се интересуват от дръвчета и храсти на дребно -- нашият пазар за тези видове растения е направо незначителен, в сравнение с Полша и Румъния. Друг пример, повечето от българските разсадници, за които е ставало дума тук във форума, си имат главен бизнес с посадъчен материал на едро и при тях продажбите на дребно са второстепенни.

Редактирано от embedeo
Добавих "Добавка"
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

И аз ще се включа в поръчката ако има такава

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

След размисъл реших че би се включила, ако някой  прави поръчката.

Голубика расте ли на горещ климат? Боровинка ми изсъхна. И морошка..горещо е за тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване