Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Запазване на семена / сорт

Recommended Posts

Боби Димитров

Темата е подбудена от двойно питане (Бушката и Делян Димитров) - ако имаш малка площ, а садиш голямо разнообразие сортове от един вид, как да запазиш чистотата на сорта и има ли смисъл изобщо да пазиш семена?

 

Въпросът много ми хареса, от една страна защото и аз се чудя същото, от друга, защото бих отговорил с ДА и НЕ едновременно :D

 

Ако имаш 5 сорта домати на 20 квм и искаш после да получиш същите 5 сорта от семената, няма особен смисъл да пазиш семена.

 

Обаче ако искаш да видиш какво ще се получи като резултат - има голям смисъл! Много от сортовете са получавани случайно, след интересни опрашвания и кръстоски. Като ти се опраши биволското сърце с жълтата чери круша и се получи оранжево чери биволско сърце, А, А, А? ;)

 

Шегата настрана, донесоха ми едно пакетче сувенирно от Перу и Чили, вътре има 10 вида царевица сигурно, отделно черна (за чица). Е ми всичките ще ги харизвам на познати с 100+ дка млада овощна градина, да ги раздалечат ако случайно нещо излезе.

 

Специално за доматите, най-добре би било, ако мястото позволява, да не са всички сортове накуп. Примерно редувани с друга култура, или 4 реда по 4те ъгъла, то е ясно, че трябват творчески решения.

 

Вече ако имате сорт, на който много държите, ще се постараете да го запазите - има описания, колчета, мрежичка и тн. Не зная как е при всички вас, но по градините, до които се докосваме, основните "вървежни" салатени сортове са 2-3, обикновено описани с имена като "големио", "облио", "оня от стринка" и "розавия". Никой от тях няма описани сортови характеристики, демек и да има кръстоска/разминавка - не е фатално. Съответно за семе оставяш най-добрия домат от най-добрия корен, така си правиш подбора (насочването на сорта).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

И аз имам същия проблем, но в малко по-различни мащаби :) Сортовете домати са над 20, царевицата са 4 без пукливата и сладаката. Домати ще селектирам само от някои, допълнителен плюс ми е оранжерията. Царевицата е разпределена по отделните градини. Тиквите също са ми 4-5 вида, ще има за всяка царевица, с боба е същото. Идеята е тази година да се произведат семена за догодина, т.е. да има за по няколко декара от въпросните сортове. Да видим. Много благодаря на Боби за черната царевица и другите неща. Нея ще я слагам заедно с едни синьо-черни полудиви домати пак от Перу и едни мексикански тиквис подобен пигмент, само картофи не намерих такива, но за догодина ще има от прочутия Вителот, дай Боже.

Също практикувам раздаването на семена на познати, да видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Да попитам и аз за семената - тази година като за първи път си купих разсад за домати, но ми се иска да си оставя семена за следващия сезон.Ще стане ли нещо, или поредното губене на време пак.Някой, ако е пробвал, моля да ми помогне.Нямам от къде да си намеря стари семена, защото моите съседи са "модерни" земеделци, а то баби не останаха дето сами да си правят разсада

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ще Ви изпратим стари семена. По принцип зависи какви са Ви разсадите, но повечето стават за семена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако ти харесат доматите - запази си семена. Но не разчитай на 1 източник, с други думи, вземи и други семена от различни хора - например Веселата ферма, от феста за семената, от Хоби Семена и тн. 

 

Преди 2-3 години обикалях Женски пазар в търсене на кинкалерия и дочувам от една баба с отрупана сергия с огромни разсади, пред която има опашка: Догодина пак от мен ще купуваш, доволна ще останеш, а и на тия домати семето е ялово! Като го садиш си знаеш, нали, една шепа селитра и малко от тия трохите за конощип...

 

Много ми се искаше да извадя плаката МОНСАНТО - ВЪН! и да я изоблича като подлога на химическата промишленост, но като видях надеждата в очите на хората, които не само че вземат най-добрия разсад на пазара, моля! но и подкрепят една стара, бедна, неука и нещастна бабичка... и се отказах.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Това имам пред вид - за първа година започваме със съпруга ми да НЕ обработваме и се сблъскахме с доста проблеми.Купувам си разсада от една туркиня и като я питах за стари семена ме изгледа и ми казва: "Че кой, миче, си играе да събира семена - купувай си на пакет!"Ама като ги знам как ги обработват и семената и разсадите ще се мъча сама да си правя

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване