Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Веселата ферма в Родопите

Хугели / hugelkultur / баир-леха :)

Recommended Posts

Храбрият Шивач

И аз имам същата дилема - нямам пръст.

Имам задушавана няколко месеца почва, отгоре прясноокосена трева, отгоре наситнени пръчки, отгоре прясна тор (малко, колкото за добавяне на нещо живо) и отгоре слама. Лиспва слоят пръст. А искам догодина да ползвам лехата. Че и още една искам до нея да направя.

Чудя се ако изкопая пътеките и мятам отгоре дали ще получа някакъв достатъчен пласт или само ще се гърбя за нищо. По-скоро ще е второто и за това чакам да ми хрумне друга идея.

 

п.п. Последно добавих и количка грахови растения от съседите. Помагах им да ги очушкаме и, разбира се, след това щяха да ги метнат в кофата.

Което пък ме подсеща, че е крайно време да направя импровизиран компостер до контейнера за смет на улицата и да обясня кратко за какво е. Малко са действащите къщи покрай нас, но достатъчно, че да пълнят контейнера с органика... Последно видях и пера от кокошки, които също добре биха си полегнали в компостера.

За вонящото умряло куче в контейнера, което миналото лято трови въздуха няколко дни, докато не се обадих да дойдат да почистят кофата по спешност - за това няма да говоря и изобщо за парадокса на селото - органиката в кофата, пластмасата - в реката.

 

Буш, виждал съм изкопани пътеки в комбинация с шит мулчинг и има доста добри резултати. Изкопаната пръст директно в лехата. в твоя случай може върху пръчките и отгоре слой тор и слама, тор и слама. Оставяш го да презимува, то си е един вид компостна купчина. На пролет на ново слой тор/компост и слой слама и би трябвало да има достатъчно органична материя, за да виреят живинките.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Само да вметна, че при копането на пътечките и мятането на пръстта връз бъдещи лехи (ние правим нещо такова) първоначално се получава много голям обем, заради разрохкването на почвата (ок, при нас е заради това, че буците не са тетрис). От 80 см пътечка, копано половин лопата надолу и намятано връз 100 см леха се получи към 35 см купчина при заравняване отгоре (преди това беше пирамида 60 см висока).

 

След 2-3 месеца, обаче, нещата слягат до 20 см и по-малко там, където е било поливано.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Не знам дали е правилно, но в хугела днес набучих зелен фасул.Може и да не вържат бобове, но според мен е добре някакви корени да работят вътре до есента, за да започнат да се случват нещата.Защото положението с почвата е много тъжно и умряло, а слама и сено все не ми достигат...А, да изсипах и две, три шепи червеи от компостера.Де да видим!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Не знаех къде да поместя това писание.   Оказах се с мноого камъни в ливадата. Отгоре си е ливада с трева и почти няма камъни в най-горния пласт  (около педя и половина , там където е хващало орането за градина в миналото). Преди няколко дни реших да разчистя още малко място за вкоренената лавандула , излезе камък , после още един и вече имам доста камъни.

Съседите казаха " то това е рЕчище , преди 50 години тука беше коритото на реката".

Уж е ясно - изваждам камъните , в дупките слагам пънове, клони , сено и земята отгоре. Ще имам по-добра почва от натрупания "пълнеж" ,ще си имам и камъни - бонус :) . Само че това е цяла ливада и най-големите камъни са три пъти по-тежки от мен. Слагах пъновете на няколко места направо върху невъзможните за помръдване камъни, на около 40 см дълбочина. Май единственото решение е напрупване на хугели на нивото на тревата , но камънака пак си остава и е загубен ресурс , и препятствие за растенията със дълбоки корени.

post-130-0-35803400-1474565981_thumb.jpgpost-130-0-42879600-1474566004_thumb.jpgpost-130-0-68509600-1474566023_thumb.jpgpost-130-0-14423000-1474566067_thumb.jpg

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Едва ли ще те успокоя много, но камъни на 40 см дълбочина не е фатално за, бих казал, всички зеленчуци. Освен това, това са разхвърляни камъни с разнообразни размери, не е плътната зидария от Мачу Пикчу. За корените няма да е проблем да влязат във фугите. А с годините ще увеличаваш дълбочината на почвата :)

 

Тъпкането на дупките с дървен материал не е лошо, но би било добре да слагаш и зелен, ако искаш да ускориш процеса. Например от градината плевено, косено, от кухнята отпадъци и тн. Другото е, че рискуваш да "вгъбиш" повече почвата, но ако смяташ това място да е овощна градина, даже по-добре!

 

Интересно ми е ако тук е било коритото, от къде е дошла почвата и къде е отишла реката и дали няма да реши да се върне?

 

Иначе като гледам изкопите и каква е сипкава... си сипвам още една мастика и си мисля, че при нас за да направя такава дупка трябва да наема багер или циганин за 50 лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Едва ли ще те успокоя много, но камъни на 40 см дълбочина не е фатално за, бих казал, всички зеленчуци. Освен това, това са разхвърляни камъни с разнообразни размери, не е плътната зидария от Мачу Пикчу. За корените няма да е проблем да влязат във фугите. А с годините ще увеличаваш дълбочината на почвата :)

 

Тъпкането на дупките с дървен материал не е лошо, но би било добре да слагаш и зелен, ако искаш да ускориш процеса. Например от градината плевено, косено, от кухнята отпадъци и тн. Другото е, че рискуваш да "вгъбиш" повече почвата, но ако смяташ това място да е овощна градина, даже по-добре!

 

Интересно ми е ако тук е било коритото, от къде е дошла почвата и къде е отишла реката и дали няма да реши да се върне?

 

Иначе като гледам изкопите и каква е сипкава... си сипвам още една мастика и си мисля, че при нас за да направя такава дупка трябва да наема багер или циганин за 50 лв.

Много добро успокоение, устройва ме :) . Всъщност камъните са много нагъсто , първия ден мислех , че съм попаднала на зид. Когато успея да помръдна един се чува как стърже в съседните. Много гъсто са нагъчкани.

Благодаря за напомнянето за зелените отпадъци. Ластуни от тикви слагах и сено. Кухненските отпадъци ми е малко странно да ги возя със селския рейс, но натам върви явно.

Съседите ми разказаха , че реката е била камениста, дълбока до глезените и широка колкото шосе с четири платна. Сега е удълбана 2м и повече, широка 3-4 м. Няма спомени и признаци да се е връщала на ливадата Започнали били да садят елши и върби по сегашния бряг (стоят грамадните пънове). Предполагам , че речната тераса постепенно е обраствала с дървета и храсти, което е спирало наноса и речния пясък около дънерите и се е натрупвал слой. Почвата в почти целия парцел е фин речен пясък + тиня на прах. Копае се много лесно, може и само с ръце ( и къртиците ще го потвърдят :) ) , но за два дена "разкопки" с камъните не срещнах нито един дъждовен червей. Май глината е за предпочитане, тя е по-плодородна.

Ще трупам каквото намеря растително , дано стане някой ден по-малко пясък и повече черна земя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Червеят ще дойде, когато започнеш да трупаш и вкопаваш мъртва органична материя, спокойно!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един пример с отзиви за лехи на различна на възраст. Тези дни правим подобни или микс с високи с доста трупи и клони в основата им. В едногодишните ни такива тънките клони са се разградили напълно за година, намерих от 2-3 см клони нагоре.

Ето го видеото:

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересно стабилизиране с вертикални и хоризонтални клонки:

Лехите, които аз правих са наполовина високи. Гледам, че и коментарите не са много позитивни. Доста стръмни лехи. Според пръстта яко ще се свлича. На първа година какво ще поникне? Слънчоглед?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
На 9.06.2020 г. at 19:37, Славянски написа:

Доста стръмни лехи.

Може мястото им да е малко...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване