Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

ЧКЧ и зайци

Recommended Posts

Боби Димитров

(чкч = червен калифорнийски червей)

 

В едната градина на майка ми се гледат зайци. Под зайчарниците се събира доста тор и слама. Миналата година пуснахме под единият зайчарник за проба една шепа ЧКЧ. Основната цел беше да преработват на място торта, като намаляват нуждата от чистене, а при почистване - изринатото да е готова почва, а не прясна тор :)

 

Притеснявах се, че поради "силата" на тор и урина от зайците червеите ще загинат скоропостижно. А и самото помещение не е отоплявано и не е изолирано... Но явно и в средата на зимата червеите си живеят и се множат!

 

Следващата стъпка е да се развъдят под останалите зайчарници и дай боже лятото няма да остава много за чистене :)

 

На снимката се вижда как около самите червеи вече всичко е преработено и те се изместват към по-пресния "матрял".

IMG_7452.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Интересно! И явно - работещо.
Любопитно е, че амоняка от зайците явно никак не им пречи. А уж не харесвали амоняк.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Червеите още не съм ги разучила добре, но и до тях ще стигна. Имаме тор от овце, но дали ЧКЧ ще имат работа там, не съм наясно. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Светла, мисля че няма да имат никакъв проблем в торище с овча тор! Препоръчвам ти да си вземеш 1-2 литра червеи, до края на лятото ще са се умножили многократно и вероятно ще са преработили цялата тор!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ganka Ivanova

миналото лято Юли месец заредихме с ЧКЧ . Сега тъкмо се канехме да си пресеем торта и да я ползваме взе , че стана пак зима. Бяхме ги завили добре и преди снега тия дни ги гледах наистина са се развъдили доста. Мислим да правим още едно легло.Вече компост не правим---всичко хвърляме на червеите. А какво ще бъде качеството на торта ще споделя като почнем да я ползваме :) 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Чудесна идея, браво за което. Моят скромен опит с ЧКЧ се свежда до това, че днес бях смаян да открия не един или два броя в проекто-лехата за домати, която миналата година насипах с пресен оборски тор и завих със слама...Не зная откъде, но явно са се завъдили. И в компоста има единични. Ще следя дали ще се размножат до степен, че да се пресяват.
Напаст, ей!
:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване