Isa Bel

Нестандартни идеи и експерименти :)

208 мнения в тази тема

от всички луковици само ацидантерата не ми цъфна ... дано твоите те изненадат с цветове !

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Isa Bel написа:

от всички луковици само ацидантерата не ми цъфна ... дано твоите те изненадат с цветове !

ацидантерите цъфтят късно есента

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

малко отчет с новите експерименти ....

от 16 картофа само 2 поникнаха + един който се кани ... сигур Герги е виновен !!! :angry: щот не го послушах ... нищо аз и с 2 картофа ще направя експеримента :rolleyes: ... граха го посях по средата на картофите уж да го държат от страни - сега кат няма картофи ще ходи където си иска ....

J715xQnMckeehPJrD_pqYWK5DJGqwzY-gByqhz43

магданоза и копъра никнат ...

7ev5mLTDLgKh90ku1MfcyX5H59hidGSthH-VJ3xO

а къде седят котаците? 

S83bw8460xMQH3P4coXlnvvJzIH8SOraq-WWENLI

боб жълт и зелен 1 метър /за зелен/

XTUSM-pWRdttWvoe25bQGa9XhfWFjFgQ7R16gN4Q

в първата леха с фолио положението вече излиза извън контрол ... толкова много неща насях за проба а те след дъждовете растат като изоглавени ... краставицата не мога вече да я удържа и си пътува из патладжаните, от другата страна иде диня ... изобщо скоро предстои един зелен хаос ...

HsGNyxNEBFJMfPOGGHvJ-XkSJkQ2iHXvFc0wWiF8

марулите се навиха вече на глави ... вероятно съм сяла от пакета салата Грейт лейкс - тип айсберг ... харесва ми на вкус и е крехка ...

LwmS_WyzH4B_Pq95XD6H-LWI_WH8xC0YegRKY2Sq

почват да се появяват малки чушлета 

IP2F4bgQCElw8K4ofL6KwTg5Zq6Y1W-G9KIcT2f5

Алис ти ме пита преди дали е едър дряна ... ето какъв е 

LoxPyIjKOQe8boTc6JccazQBITb-4RrSOvNNqfo3  

бобът реши че му е малка конструкцията и потегли по прасковата ...

yiOWB32YAQOK5haaSmphN9lsArxCPWHj6IToYlPe

а някой си правят сутрешната йога на постелка ... 

-n0TSRGt5RgOwM2qsqAiMXtfIPch2UKVO2lZt6EW

:)

2 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахах, Изи, при тебе и котаци са паникнали през фолиото! Кога ги ся :))). Сладури! И дрянът е екстра! Ще чакам моите, когато имат плодаве, да видя какви са. Имам някакъв храстовиден и три от Варелски, ама са малки още.

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то от Варелски никога не се знае ... може да ти тръгне увивен :D:P

2 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Цитат

марулите се навиха вече на глави ... вероятно съм сяла от пакета салата Грейт лейкс - тип айсберг ... харесва ми на вкус и е крехка ...

Кога ся салатката. Аз засях малко в книжни ролки от т.хартия , че иначе на балкана мравките прибират семената много чевръсто и нищо не става. Обаче се чудя в жегите дали ще станат. Все пак да има салатки, ако доматите не удържат на фитофтората и алтернарията. Тази година такъв потоп , че просто се скапаха, въпреки че опитах какво ли не. Само не съм им баяла. Сега остава да ги напръскам с рициново или рибено масло /после какво ли ще е/ и се отказвам да се боря с природните стихии.

Надеждата ми е в салатата. Да си призная честн, много я обичам. А твоите изглеждат направо супер. Аз сях някаква Forrelenschlus lettuce  /пъстролистна./  https://1.bp.blogspot.com/-O-ipvNlBiJU/T_WtrpWtRLI/AAAAAAAAAhs/sUZJ2IF5wfg/s1600/IMG_0764.JPG

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

МиХи историята на тази салатка е дълга :) ...

сега погледнах - сята е на 30 март, поникнала е на 3 април и на 27 април е засята в градината ... тръгна да расте много добре из тревите :

4jwa7iiUE0f5ZR-0LBnrb37mA21lXdOpdQmHmrHB

но котаците се търкаляха в тревата и понеже е много крехка непрекъснато й чупеха листата ... като почнах експеримента с фолиото реших да я преместя там /на 28 май/

Q-43uzDAewjyvwarrJh4lZkAuDN1-r_tsbd1Ivd1

отначало расте като обикновена марулка без да завива глава и аз късах външните листа за салата ... 

YeVXvEPb7FXGEAo7CcpvmYFn1dycutLS_LWL9WMe

в един момент реших да я оставя да завие глава и спрях да късам ... значи за около месец е станала така:

Ow_-HVni0NhPeJBodFXZ7bWd9jl06z-WYp2k0Lsn

тук при нас е доста горещо и съм изненадана че расте толкова свежо - явно не й пречи... 

преди съм гледала много различни сортове марули но напоследък станах фен на типа айсберг и нещо обърнах гръб на другите - айсберга не се смарангясва когато се овкуси, остават крехки и дори вкусът им ми допада повече /може би защото просто няма вкус за разлика от марулите, които ми бият на трева :D/

.... така че смело действай, при теб в балкана би трябвало да е даже по хладничко от тук ... и аз съм заложила разсад, около 3-4 см е в момента - ще показвам нататък как се развива :) 

успех с твоите марулки!!! 

2 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то не е много за описване .... нито за хвалене ... ама да покажа как градината сама се гледа ... някъде в началото на юни я оставих така - да си расте както си иска ... спрях да поливам /все пак имаше дъждове/ ... за плевене и копане и т.н. - не ще да става и дума ... за вредители /о, моля ви - да ядат хайванчетата, и те душа носят/ - тоест оставих колорадските бръмбаря да се подуят от едене .... миризливки, белокрилки /ще запомнят тази година и предполагам пак ще дойдат другата - то такова угощение едва ли се изпуска/ ... дори и на ойлювите позволих да рупат от айсберга - той като е на кълбо - за мен кълбото, за тях външните листа /разбрахме се/

... лошото е че баба реши да дойде ... през целият път използвах всевъзможни похвати да я предупредя, предразположа психически с какво ще е необходимо да се сблъска челно ....

mvjOHmHRhhfvwK1CZ2ka28Fu4rLeARx1Y1h5ACLx

тук вече няма пътечки, на места тревите са по високи и от мен, и от дувара даже ... 

дори лехата с фолио зеленясва стремглаво:

t1XFubtEiOjG6pEKoEuIRTQRJ08dWu34h6spp28P

изобщо не се гордея със себе си ... но пък ми става драго като видя колко добре се оправя природата без мен и моето вродено желание за контрол ... :) ... “Life will find a way.” ;)

LXmocn_gGNXIoWD9ln0Vi-8AXFlYoZ5Gq06hdEfH

aPjbJzmtHeX9IxqGaUo-0b9z3l8FdF1ukGsuVFw4

NnjQuGMdxNnuZIEMsml9a0fMOiqn4A8l7HWGHr7J

обаче аз за какво изобщо се логнах да пиша ... друга ми беше мислата - за картофите ...

всяка година взимам различни сортове и ги поставям при еднакви условия, за да сравня ...

тази година взех Аризона, Есме и Пикасо ... посяти са в един ден на 6 април и са поникнали за около 20 дни ... от там нататък вече се видяха разликите ... сорта Пикасо израстна най-висок и най-едър като растение ... когато се появиха бръмбарите изядоха първо всички други сортове и тогава /щото вече нямаше какво да ядат/ нападнаха Пикасо ... в един момент всички сортове бяха напълно излапани от колорадците ето така:

pL7HGcJBh61JEahPSQbwh3NYvDdLcJzGODhknioU

баба каза, че картофи таз година сигурно няма да видя :wacko:

вчера реших да извадя по едно гнездо за сравнение от всички /някой отдавна вадят вече картофи - аз не знам що се помотАх до сега/ :

Wk0SnzaGrLIO2iqLhlApMY-z_xI_KJIrs9YANcwX

тези са Аризона /средноранен холандски сорт/

qKKGZ5bXTeenrSN2xYpa0dbPj8NxMEtP8XnGiptp

червените в дясно са Есме /нов сорт средноранни холандски картофи/, а жълтите в ляво са от мое семе микс от предишните картофи, но са засяти 1 месец след другите

mc2sbPHrlDzf_BRbwjT5zwwCQTfgHMu4FQLUN7u2

и тези са Пикасо - които очевидно "избиха рибата"... /водят се средно късен сорт/

ето и общо за сравнение:

G5UcM8LuEKDcgMw4SoXO49m3UEkA9TA3O_dwaS7O

всички картофи са наторени само веднъж когато съм ги сяла с около една малка шепа ЧКЧ на картофче ... не са плевени, окопавани, загърляни и т.н. ... изядени напълно от бръмбарите ... еми доволна съм - при нулев разход на енергия - Браво на картофчетата! ... шампион тази година е Пикасо !!! /егати картофа гигант - над 10 см/ ... от миналите години много ми харесаха Импала /ранни, холандски/ и Луизана /много ранни, френски/

та така .... сега и аз да покажа малко цвят гладиолски ;)

Nedx9rb_EHDowUIH_RZclU4QLv6_O3ElXPNTfmwc

-SVVb8leLLZFsydAB_BAUb2T4k3Wer7zU0ZWGuVn

ILAAJ6ohJNht4b-RIzYJ97xWAjrD7FYiFJH25ZXJ

cc_xhOgc6Zlt8Sl8PeJdVy7FWZH8BzV5nlOPLz3b

и въпреки че ресторанта ми е с най-грозен външен вид ... това не пречи на посетителите изобщЕ

Q3usD2y8A-UPgS-RXbGhbrf8i8pbMaI1R8vs9Yka

всеки ден са край мен и понякога даже твърде шумни :D ... свикнах с тях много 

F3VMIo59bTjS3QR1zBKppFJpIHzINT3GkJzP-urw

и накрай да покажем как спи Чочко - не, той не се търкаля в момента - той спи с отворени очи и вечно в таквиз извъртулени пози ... даже понякога си мисля че не спи а изпада от това измерение и преминава в друго, оставяйки тук тялото си както завари :D

peQNqmKjmsa0IXwpifamCRVJALs_56y4i3sz7Lrr

на което Верка е толкова възмутена "срамота!, така да излага котешкият род.... "

Rpa9VJt9361aAc2ARjchLMajpp2rWMFBSlsmVOcB

много важно ... на Чочко изобщо не му дреме ... след като се върне в нашето измерение той придобива супер сериозен и ХинтИлИгентен вид

uGIEGe4ycpYS1Nq8NCCdv5q1Y9jDba4bs4UfItsv

B)

6 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.