Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Пукана ("мързелива") туршия

Recommended Posts

alys

Сама почти не я правя, защото е трудно да се справи човек без помощ. Изтърбушвам семето, пека по много чушки на печката (трябва да са опукани, но някъде се препича повечко), пълня ги в буркани и натъпквам с чуканче. На дъното на всеки буркан има сол, захар, оцет и олио, също магданоз и чесън, а между редовете чушки тук-там слагам магданоз и чесън. Бурканът стои на много горещо място и като се напълни, затварям, обръщам и готово. Препоръчително е няколко дни да се обръщат бурканите за по 12 часа (с капачките нагоре, после надолу). Със солта имах проблем миналата година. Беше ситна и пресолих, иначе по рецепта е 1 суп. лъж. сол, 1 суп. лъж. захар, по 5 суп. лъж. оцет и олио, ама аз и тук съм променила и слагам 50 г оцет (домашен) и 50 г олио (меря на везната и затова в грамове). Тази година сложих по 1/2 суп. лъж. сол и захар.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не ми е ясно защо се казва "мързелива", ако са нужни ДВАМА ДУШИ за направата?! :)

С олиото нямаш ли проблем, обикновено олио в буркани замирисва на гранясало за 1 година...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Ние правихме същата преди 3 седмици, но без захарта и олиото. Пак става, но ще пиша допълнително дали е стабилна консервацията. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Този път сама я правих и допуснах няколко грешки - бях надзънкала печката и трябваше да действам бързо, но колкото и да бързам, имам две ръце. :) Първият буркан ми се спука, защото го сложих върху една гетинаксова подложка, а забравих да подложа кърпа отдолу. Два буркана като ги обърнах, се оказа, че текат, та изтече от сока, но в края на краищата се справих. Затова думата мързелива е в кавички. Не съм имала проблем с гранясване на олио. Но и не са ми оставали повече от няколко месеца. На лютеницата също слагам олио, но никога не е по рецепта, а добавям на око. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е да, но лютеницата се готви (в нашия случай поне 1-2 часа с олио), докато в тази май се слага сурово олио? Аз имам 3 годишна лютеница с добър вкус, докато в шарена туршия съм слагал сурово олио и за 1 година се вмирисва неприятно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не е сурово олиото, защото бурканът стои на печката с дърва и течността в него ври. Винаги съм се чудела как така гранясвало олиото и миришело лошо. Значи, ако е готвено, няма да се развали, така да разбирам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Явно не залежава олио у вас! Мазнините, които са течни на стайна температура (с други думи са моно- и полиненаситени) реагират с кислорода във въздуха (а топлината и светлината ускоряват процеса) и гранясват, окисляват се. Ако те интересува химическия процес (надали?), има го подробно разписан онлайн.

Ако е сготвено, вече е "развалено" (намалява количеството на ненаситените м.к., съответно има по-малко "гнезда" за кислорода да окислява) и не би трябвало да го ядем въобще и изобщо, но нали...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване