Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

ПустинЯк

Здравейте ! 
Казвам се Борис, и освен, че основната ми професия е инфотехнологична, от много, много години съм не просто теоретичен ентусиаст, но и деен практик ( това с безмотичното мулчиране and stuffs съм го правил като full-time еко-градинарска работа през 1998-а ) в градинарствуването, еле пък "еко"-то.

От няколко години "се случи" ( кавичките са лека хумористична забежка към това, че нищо не е съвсем случайно ! ) да участвам в много сериозни проекти с вертикално озеленяване - работех на сайта на тези хора тогава, и когато имаха пръв проект ме попитаха дали искам да дойда на инсталацията. Отговорих - разбира се - утвърдително, и беше дори комично-забавно, понеже ме попитаха дали мога да работи със строителни инструменти и техника. Не знаеха, познавайки ме само в IT-професионална светлина, че години наред преди да започна да натискам копчета съм работил както с и без мотика, така и "на е/обекта" ( извинявам се за прикрития шеговит цинизъм, но тези, които са работили в строителната индустрия знаят това с буквичката "е" ).

Преди известно време - есента на 2016-а - внесох с едни paypal средства 2 Florafelt панела ( това е американска марка за вертикални панели ) и ... почти ги реализирах. Почти-то е заради това, че бе шокиращо скъпо за нашия стандарт, единият ми плати един наем тогава, другия пак с "триста зора" и тегави преговори попадна в офис на една компания; но като цяло стана ясно, че тези "вносни" продукти са нереалистично скъпи на родна почва.

И това бе причината да започна да прототипирам с местни, подръчни материали и за последните почни година и половина, след дузини провали и експерименти, вече имам цяла линия разнообразни решения, които освен, че вече са напълно бюджетно достъпни ( самофинансирани са дори ), са напълно функционални и действени.

Това не е подмолен опит за [само]реклама - и не че нямам комерсиален интерес, но той не е никога бил водещ. Става дума за решения, които са приложими както в градска, така и селска среда [ като вече няма място, стените са налице ! ], така и за нещо, което е преди всичко "зелено" и "екологично".

Бих се радвал, ако някой прояви интерес, да обсъдим тайности и тънкости на вертикалното градинарствуване.

И да, разбира се, че не само цветя и декоративни растения се отглеждат - имам домати, пипер, няколко плодни дръвчета ( да ! ), няколко финикови палми - покълнаха от семките на фурмите хаха, няколко пъпеша, и може би още други, все още наблягам на декоративните ( бегонии, копривки, гуцмании, маранти и още дузини други ), но тенденцията е да продължа да експериментирам и прототипирам с ядливи биовидове.

Благодаря ви за вниманието !
Dg-Wt2dX0AA0JGG.jpgDgV_MgEXkAA9sFq.jpg

EKOWALL.jpg

flw1.jpeg

flw2.jpeg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Здравей и добре дошъл :)

Аз за сега не мога се оправя с хоризонталното отглеждане, та за вертикално ми е рано да мисля, но съм с 2 ръце ЗА да виждам повече сгради със зелени фасади, особено в градовете. Двуостър е въпросът обаче според мен и за създаването на такава градина не е зле да се помисли и за инсталация за съхранение на дъжовна вода и последващата й употреба за напояване. Все пак за устойчивост се борим явно всички ;) Успех в начинанията и да пишеш как върви.

... и да свиркаш за някой проект в София, когато се случват нещата, за да се запозная в детайли с прототипа :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
Отговорено (Редактирано)

Бях преди месец на екскурзия в Турция и с голяма изненада установих, че комшиите вместо графити имат масово вертикални градини по надлезите (в Истанбул). Не видях, обаче, инсталации за събиране на дъждовна вода в помощ на напояването.  Напояването на подобни градини мисля е сложно и ще е полезно споделянето на опит. Имаме си тема, която обогатяваме от време на време и ако имаш желание, можеш да се включиш с пълна сила там: https://bezmotika.com/topic/221-вертикално-градинарство/#comment-4082 

 

Редактирано от Теди
бъркам подлез и надлез :)
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Браво, Боби! Един приятел се занимава с това (https://www.facebook.com/greengarden.bg) и винаги ми е било интересно, но не съм стигнал до проучване, а само си мисля за ягодова стена. :D 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ПустинЯк
Отговорено (Редактирано)

Благодаря много за отзивите и коментарите <3 
Не съм в София, за да показвам шопски прототипи. Язе съм пустиняк, и сега съм си в родния Видин, понеже имам на разположение достатъчно жилищна площ за прототипирането :)
Ягодите не зная какво става, всичките ми погинаха, но това е част от процеса, все някога ще станат. Малко по-трудно-капризни са, да не говорим, че опитвайки с разни ендемити вече три-четири поредни пъти се провалям, най-вече местни сукуленти и папрати, които опитвах да пренеса от хабитатата им у дома. Но няма да се спра, нито с ягодите, нито с ендемитите. Разбира се, не съсипвам хабитата им, съвсем деликатно изчовърквам само по няколко екземпляра, без да нарушавам грубо екоравновесието, в случай, че някой се загрижи.

Инак, да, по стар български обичай сме назад с тази дейност, традиционно...

Въпреки, че да, ето шопски прототип в един хостел, само че е с Florafelf:

 

greenwall.jpg

Редактирано от Boris Krumov (SeoKungFu)
Typ-O

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ПустинЯк

И да, това с напояването е много важен въпрос, и наистина единственият устойчив вариант е да се каптира и съхранява дъжновна вода, защото иначе е особено висока консумацията на питейна...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване