Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Абарис

Проблем с орехите

Recommended Posts

Боби Димитров

ШАНС има, въпросът е КОЛКО % е шансът и искаш ли да чакаш ;) Ако си за дългата игра (аз примерно съм, но в дивото!) - сади орехи наред и наблюдавай! Ако си за късата игра, намери саморасъл орех на удобно за теб място, което ти е идеално, ашладисай го с калем от (примерно) Чандлър и до 3 години почваш да береш ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Сях 7-8 бр. подобни ореха и не поникнаха. Един познат има още по-едър и твърди, че до сега никой не е успял да го завъди, но за ашладисване не е споменавал.

Между другото: отвън са едри, но ядката не е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
На 7.11.2021 г. at 10:01, Лозето ме наби! написа:

Сях 7-8 бр. подобни ореха и не поникнаха. Един познат има още по-едър и твърди, че до сега никой не е успял да го завъди, но за ашладисване не е споменавал.

Между другото: отвън са едри, но ядката не е.

Да орехите са едри но ядката е 60-70 процента.

Средния орех ми го продадоха за Португалски, ядката е 90%, черупката е крехка. Само дето на вид  не е много красив.

IMG_20211108_143057181.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Миналогодишната (2022) реколта от орехи се оказа много некачествена. Поне половината от орехите имаха червеи вътре. След няколко месеца (че и сега...след година) тези червеи взеха да излизат и да се разхождат. Също така ми се струва че процента на орехите с червеи от 50% скочи на 70-80% с течение на времето. Сега, 1 година след брането, почти няма читав орех. Опитах се да намеря информация в нета. Четох за орехов семеяд (орехов плодов червей) и ябълков плодов червей. Ако разбирам правилно пеперудите снасят яйца по малките зелени орехчета и излюпените червеи влизат в ореха докато е малък и зелен. Повреждат го и НАЕСЕН излизат от него и се закопават в земята да изкарат зимата. А в моя случай червеите си седят в ореха по 1 година. Нещо не разбирам ли, бъркам ли? И сега най важния въпрос който искам да задам (ако някой знае отговора): може ли тези червеи/пеперуди да влезнат във/заразят тазгодишната реколта от здрави орехи. Някак си ей така...да минат през твърдата черупка? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
Отговорено (Редактирано)
На 8.11.2021 г. at 14:35, mphenix написа:

Да орехите са едри но ядката е 60-70 процента.

Средния орех ми го продадоха за Португалски, ядката е 90%

Явно никой не знае за червеите ми.... или не си признавате :yum:

По повод на горното НАИСТИНА ли е толкова ядката или са простo непроверени числа които се предават от уста на уста? Питам защито аз съм мерил мойте 2 ореха. Добре изсушени! Единия който е нормален размер и според мен с доста плътна и добра ядка показа около 45%. Другия е мниго голям, с рехава хлопаща ядка... 37% май беше. Та това 90% не го вярвам! (за тегловни проценти говоря) 

Редактирано от Panik

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Аз съм мерил също преди години и съотношението ядка към черупка беше приблизително 1:1. Относно червеите не мога да кажа, но определено година или две след брането лошите орехи са повече.

Иначе сякаш при мен червиви орехи са рядкост. Но и в последните две години няма реколта и малко ми бледнее примерът.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
преди 4 часа, Panik написа:

Явно никой не знае за червеите ми.... или не си признавате :yum:

По повод на горното НАИСТИНА ли е толкова ядката или са простo непроверени числа които се предават от уста на уста? Питам защито аз съм мерил мойте 2 ореха. Добре изсушени! Единия който е нормален размер и според мен с доста плътна и добра ядка показа около 45%. Другия е мниго голям, с рехава хлопаща ядка... 37% май беше. Та това 90% не го вярвам! (за тегловни проценти говоря) 

Ще гледам да закупя пак такъв орек и ще публикувам снимка , срязан на две. Подобен орех несъм виждал никъде (орехът до яйцето).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 2 часа, mphenix написа:

Ще гледам да закупя пак такъв орек и ще публикувам снимка , срязан на две. Подобен орех несъм виждал никъде (орехът до яйцето).

На външен вид прилича на моя :tounge_wink: Шегата настрана (макар че наистина прилича). Доста се порових....любимият на всички чандлър е с 50% ядка и средно 16г тегло на целия орех. Моя големия....ще меря пак, ама тука бях взел един от по големите да се хваля....измерих го и е 18 грама. Някаква научна статия намерих (https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1755-1315/614/1/012107/pdf) с таблица на потенциални хубави нови сортове...доста има с над 60% ядка че и един със 72% (но за 90% продължавам да не вярвам).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според мен за 90% процента се има предвид визуално/обемно, че е изпълнила черупката. Например аз съм виждал орех по дивото, преди много години, при който вътре в черупката са закърнели "междинките" и много лесно излиза цялостна (но дребна) ядка. 90% теглово ядка или е някаква богата на олово, или черупката е като на яйце тънка.

По другия въпрос, моят опит е, че за червеят е елементарно да минава от един орех в друг. "Дупето" на ореха, където се държи към "дъното" на обвивката, там е много меко, като лико. Нашите орехи от 2021 имат 80% черъв, а от 2022 са около 50%. Като тия данни са много пресни, тъй като от 15 декември до сега съм счупил около 10 кг орех, всичките от 2021 и почти всички останали от 2022. От 2023 нямаме много, но каквото съм чупил до момента няма черъв.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 минути, Боби Димитров написа:

Нашите орехи от 2021 имат 80% черъв, а от 2022 са около 50%. Като тия данни са много пресни, тъй като от 15 декември до сега съм счупил около 10 кг орех, всичките от 2021 и почти всички останали от 2022. От 2023 нямаме много, но каквото съм чупил до момента няма черъв

С тези от 2021 г. пресни как бяха? Без червеи? Има ли значение как се съхраняват?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Аз не събирам такива орехи, щом са с дупки, в повечето случаи са с червей и са изгнили отвътре.

IMG_20240102_202903.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Като са пресни и ги чупим веднага, много рядко има някой молец бебе, но тъй като популацията на молци е персистентна (лешници, бадеми, орехи, царевица, слънчоглед, брашно и тн в ротация на съхранение), дългото съхранение ги прави червиви. В идеален вариант ще имаме открит навес, който обаче е изцяло сух, така че да може да се пази на студено и сухо и проветриво. Идеалите са за следващ живот обаче, така че правим каквото можем. Обикновено нямаме такова залежаване, а дори в средно лоши години като тази, имаме от къде да вземем орех - например комшия в добра година събира 6-8 чувала по 100 литра с орехи, непосилно за сам човек. Та така.

Иначе при събирането ако е видимо проблемен, не го вземаме, но ме съмнява да внасяме отвън молци, вътре си има предостатъчно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване