Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Isa Bel

@Venetka  Вени благодаря за подкрепата :) 

оставям още малко инфо в темата - дневник:

вчера насях още 4 редчета по 4 м картофи ... една жена продаваше на пазара покълнали картофи от тези които са им останали - сорт Луйзана ... ако станат ще има за вадене късно есента

сложих и 2 метра по конструкцията за зелен увивен боб ... ще има насяти още 2 други сорта увивен, но ще правя палатки с бамбуковите колчета ... миналата година този тип конструкция

ACtC-3eyk7sYViqO6g7DWQm-pAKsQ7m5bzBkDMmb

се огъна от вятъра ... отначало тръгна добре, докато боба не натежа върху канапа 

ACtC-3e8f8eow0gKe7YvKaVs0x-gpciHKUohOEcq

ето каква ми бе идеята

ACtC-3dmBkBlf45fg-02P-T1DChY03v4HhhsKDNX

ACtC-3cVYlKjsC27MFRcY2qKQMsg7Y5u-mQqKSym

вероятно на завет би свършило работа, но при мен трябва нещо по стабилно, затова сега мисля да са по 4 колчета събрани отгоре на пирамида /като ги направя ще сложа снимка/

сега за граха! - този фатален грах, който не иска да никне по нашите места напоследък - интересно е, че различни хора с различни семена грах се оплакват вече 2ра година, че насятия им грах не никне .... разбира се и моят не никне - насят е навреме края на февруари - но без резултат ... семето е същото като от преди 3 години когато грахът изглеждаше така:

ACtC-3cYDpphktDucdZIobEHCskY9FRG6yd2vDng

ACtC-3e5ATUMwWZIgYTXgyGGXhBZDhVt0EFCHdnn

тази година насях първо края на февруари и не поникна, после повторно насях мои семена /от фризера обаче/ - и те не поникнаха ... тази вечер смятам да сложа 3-ти пореден опит - нищо че е горещо ...

... за щастие поне зрелият боб, който насях преди 2 седмици вече се подава ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За грах е топло. Опитвала съм при топло време и поникна съвсем малко. Мисля, че може да се опита на по-късен етап, когато не е толкова горещо. При нас днес е ад, а представям си при вас какво е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

:wacko: по-добре да не описвам какво е при нас ... на северната тераса - където само в 10 сутринта огрява слънцето, в момента е 30 С ...

от граха ще сложа само малко за да тествам дали покълват семената ... като предварително мисля да ги накисна за 1 нощ  

и понеже съм на тема накисване се сетих да използвам филтърните торбички за чай да тествам семената в къщи 

ACtC-3dVOgDHIrqV_yzUUvoT1GQDaRY9rhd1MTvN 

ACtC-3eqGOeQ1Cz9VnoviqVbUt8qIv_FBzrjfx7_

ще ги накисна за 1 нощ и утре ще ги изплакна, после ще постоят няколко дни и ще проверя кои никнат ....

ACtC-3eEfID4bOn7ExMi7EP4AuyR4_yow1hcRHac

големите семена които са поникнали отиват направо в градината или в малки чашки с почва

малките семена като тези на подправките ще сложа направо с филтърната торбичка в земята /те са биоразградими/ ... само първо ще я отрежа да е около 1 см  ... понеже при мен е на дупки във фолиото не мога да ръся нашироко .... а и често котаците ги ровят - та сега ще опитам по този начин  :) .... ще пиша дали е проработил  ... бях чела преди, че някой настилат тоалетна хартия и върху нея сипят малките семена - така семената не потъват  ... има и семена на лентички или кръгове, но не съм взимала от тях  ...

туй то - за в апартамента ... сега отивам да поливам на село, че голям пек и суша ... 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

още малко инфо относно рътенето на семена във филтри за чай

имах притеснения дали ще минават добре коренчетата през филтърните торбички, но вече нямам :) 

ACtC-3esKCPUeTOQvPD5uR_AxsNwUN7Nzg6F0cpV

ситните семенца ще ги сложа в дупките на фолиото без да ги режа, а от големите ще вадя поникналите и отново - в земята ...

ACtC-3dSeF80_RPjP5AIVsOTglRuBfQ25fs3YOmt

преди време рътех семена в отделни панички, но с филтърните торбички сега е много по-удобно ... тук има около 40-50 вида семена - дишащи спокойно, с добра влажност ... само първият ден след едно денонощие накисване ги измих хубаво на течаща вода /лесно се мият така в торбичките/ ... от тогава седят в една кутийка и покълват който когато желае ;) 

ACtC-3fJi_XNcrhnwzT_8niJgCL7tFPgH9mfwfUK

другото ми притеснение беше дали няма да се размият и отпечатат надписите по торбичките като са така влажни - но маркера се оказа читав

ACtC-3fBX5k_uPRdBIHQzBFmsqzzOv5kZC-pv1F7

сега смятам да сложа от смената в чашки с почва - за разсад, а другите директно в земята - за проба кои растат по-добре :) 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

готово! - разсадите са прилежно "изгладени" и "прострени да съхнат" на северна тераса където температурите не са много високи и влажността е супер /прозореца на банята се отваря към тази тераса - влагата се поддържа всеки ден ... чак не се трае :lol: /

ACtC-3d02F5zxS8epD5iZ4cLW3xm7Yd4R08R-pM-

ACtC-3ft04-TdTjPkoN9FsFqKK3dR1f9noSrlnIg

тези са по-старите от края на април:

ACtC-3d0UCH7PBANmAQ_luWvLNf_N06e3wQqDgTs

и току що направените от рътени семена:

ACtC-3dIXchJ91Qr8dVZ0lQGpajU_C-3riDp7ul5

да видим как ще вървят /тези глисти в дясно са някакви поникнали семена в чувалчето почва, щото бях върнала разни непокълнали чашки там :D .... чашките са малки - за кафе и повече не мога да ги набутам/ 

те това е за сега ...

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

пу пу пу - АЗ доволен! :)

на следващия ден ето какво се случва с рътените семена 

ACtC-3flkc095TMfo0A5ygTST4PWrf5KMDohXE8z

1 ден накисване, 2 дни "полегнала Тудора" на рахат в кутийката ... 3-ти ден в почвата и на 4-тия ден "Здравей живот! Искаме си Слънцето!"  :)  sun069.gif

харесва ми - удобно е ако човек няма достатъчно място за разсади ... освен това прерових кои семена са читави и покълват ... 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Обачее, един такъв жизнено важен въпрос ме мъчи като ги гледам тия прекрасни разсади.

Освен, че са проснати на сушилника гледам, че и на гладачната дъска Исето се е разпростряла и тук падам туш... Щото аз без да гладя не мога да живея, а мислех да взема идеята за сушилника и разсадите и да купя още един сушилник. Сега и дъска за гладене ще требе... Нямам мястото на Исето, ама и нямам същия успех с разсадите, та залагам повечко семена, пък поне нещо да оцелее.

А как да ги опазя от котешката беля Оз-Жоро? Исе, и някакви марули мисля, че мернах. Не е ли късно? 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Вени .... ми .... тя Исето не глади от как се помни .... един английски приятел веднъж ми каза "гънките на неизгладените ми дрехи ги правят по изискано красиви" - та и аз така споделям мнението му .... спомням си преди много години съдружник на баща ми от Австралия идва у нас ... обаче след дългото шофиране от София до тук в жегите ризата му за смяна ... отиде в магазина, купи нова риза - разопакова я и така нагъната си я облече и без грам притеснение си тръгна из града така ... аз бях доста впечатлена колко сме впрегнати тук на тема "какво ще кажат хората" а някой си живеят леко и без потрес .... може би манталитета ми е промит от досега ми с други култури в ранна възраст и затова съм си леко кривната  :) 

инак Вени едно време и на прозорците на шнурове съм окачала разсади - като няма място ... 

ACtC-3fvZKl5WR1O9l0kYhjM6Y2XNbth_rNEN-Px

2 пирона горе ... "дъска" от стиропор - щото нямаше друго под ръка /пък и леко/ ... и готов рафта за разсади на светло .... и на таз кекава конструкция като се засили и се джасне едно от всички 10 котки - познай! .... виждала съм ги как се джаскат и разкарват по разсадите ... и реших че сърцето ми не мой изтрай това - та тогаз направих караваната парник 

ACtC-3eNd568isOJcm4jthqYs4wd_0fOXnb7ZE-N

вътре вече послушно се изтягаха хем на слънце хем на топло ел. одеало и не им беше до разходки по разсади

ACtC-3cQgRSiUNa2pFn6--yPEu1iiW67oq0a8N0r

грижливо проверяваха дали има фира 

ACtC-3f75p3tpfTurTf21XIt6AJEsIN0zgcA1q-_

та ... не бой се от един сам войн Оз-Жоро ... все нещо ще оцелее след него :D ;)

правилно си мернала марули ... и ДА ... правилно си мислиш че е късно ... обаче тамън разправях на Бобиту в чата - ойлювите опоскаха всички 60-80 марули в градината - сяти през резличен интервал и .... така .... ще сея докато не престанат да ядат тия хайвани :D .... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Вени / @Venetka / дъската за гладене и простора са вече свободни :tounge_wink: .... от днес имам нова 3 метра поставка за разсади 

ACtC-3fq8EpblGI5AAyv9YPGAW5g9D6foiJsckcq

следващата стъпка е да пусна 2 реотана по дъските и да направя нещо като подгряваща стелка за разсади .... от този тип:

propagatori-i-aksesoari.jpg

nagrevatelna-stelka-i-clone-15w-35-kh-20

терасата е северна - слънцето не напича там, така че в студените месеци може да се използва като парник без големи температурни разлики ... 

а колко още разсади могат да се накачат по тия прозорци на горе - малиииииии .... :D

........................................................................................................

.... за картофите ! ... току що сложих да готвя от последните останали картофи /Стемстер, Пикасо и Луйзана/ ... от тези сортове най-добре издържат червените картофи /Стемстер/ ... те са средно ранни картофи, вече толкова месеца след прибирането им са все още здрави като скоро извадени .... Пикасо са на 50% запазени, а Луйзана най-зле ... съхранявани са в хладна стая до сега ... 

... в общи линии почти успявам да затворя цикъла на картофите - тази година ги насях рано /в края на февруари/, поникнаха в края на март - в края на юни ще почна да вадя от тях ... до средата на юни има още от миналогодишните ... май месец насях късна партида които в момента са поникнали и ще се вадят септември-октомври ... целта е да има пресни картофи до колкото може .... :) 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ейй, Исеее!

Не бях влизала във форума почти седмица. Отнесох се с куп гламотии. 

И хоп днес гледам, че си ми писала.

Много оригинално това за разсадите. Пустите му наши майстори дето ме оставиха без первази... Още ме е яд.

Ама замислям да заградя верандата и съм си харесала едно многоетажно чудо за отглеждане на разсади. И като почна... Само дето трябва спонсор да намеря за реализиране на идеята.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

аз съм фен на инсталацията на бай Варел / @Варела / ... светла и просторна, многоетажни конструкции с надиплени "бродерии" ... може да му идеш на гости за нови идеи и съвети ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 48 минути, Isa Bel написа:

аз съм фен на инсталацията на бай Варел / @Варела / ... светла и просторна, многоетажни конструкции с надиплени "бродерии" ... може да му идеш на гости за нови идеи и съвети ;) 

Светла и просторна само на снимка :) най-късно до средата на април се разлиства вистерията отвън и светлината става недостатъчна.. така че може да се използва само за стартиране до пикиране и после сме в тунелче отвън.. инак етажерките са от икеа с допълнително нарязани дъски за увеличаване на работната площ..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

мурсалското чайче цъфти ....  

ACtC-3e9jM907uBgym2n_i85k2nR2vy43zqiJiZI

ACtC-3cIEXGYKjNRZsQoLD5kK7tvMrQaNL3HJrap

ACtC-3dh4vk_PeBZe3i5of__S9gzzQDNBwSqCx7d

а ето и конструкцията за високия боб тази година с бамбуковите колчета:

/да видим дали така ще издържи на силните ветрове/

ACtC-3dz5Fl5dxCNSEYLbQxDTMH8NvRn1gpzEZN7

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет

Много Ме  изкуши с мурсалския чай.......красота!:smile:

Моля за семена или каквото е необходимо за да се отглежда.:smile:

На 12.06.2020 г. at 10:34, Isa Bel написа:

а ето и конструкцията за високия боб тази година с бамбуковите колчета:

/да видим дали така ще издържи на силните ветрове/

Малко грубо ама.......тази година с арматурни колчета........та смятам  да  нямам  проблеми с вятара и високия боб.:tounge_wink::smile:

IMG_20200613_163601_293.thumb.jpg.045bc0d85bcc88d36fc016141163e2ca.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Като върже фасулът, се смъква от тежестта. Трябва да измислиш нещо, което да го задържи да не падне. Сподели, ако намериш лесен начин. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Решението е изпитано. Пак с банбуци и  св. опашки но те така.:smile:

IMG_20200613_184428.thumb.jpg.8f534ee6a16e502ca26a154acd513aaa.jpg

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Мурсалски чай и аз бих завъдил. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

мурсалският чай ми връзва първа година - ще видя дали ще събера семенца ... моя си го завъдих от тези, които се продават в магазините ... на дъното на пликчетата винаги има опадали семенца - от тях насях и се хванаха ... проблема с мурсалския чай е, че не всички семенца се хващат ... аз сложих в една чашка общо всички семенца и от поникналите пикирах ...

а за бобчето мисля да го навържа с канап, като обвия цялата конструкция на 1-2 места с него ... 

... измислих начин как да предпазвам от охлюви - краставички, тиквички, пъпеши, дини, тикви и от сорта ... утре ще направя снимка  :)

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

А, добре. Така ще направя и аз. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Невил, много добре изглежда. Бобчето се качва над хоризонталната тръба/кол или нещо го привързваш, обясни като за начинаещ. 

Изи, чакам с нетърпение (умерено :D ) снимка за предпазване от охлюви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване