Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Гого

Къщички и хранилки за птици в градината

Recommended Posts

Варела

От вчера да освежа темата с малко мои разсъждения и снимки:

Снимката е от 2017, януари - големия сняг..

16113472_1418317164867854_9156354111610805323_o.thumb.jpg.8efe0023fb2de1f3b5bb9326db60852f.jpg

Защо в буркан.. като са на открито много се мокрят и покълват.. но основно го ползват синигерите.. врабчовците си ги беше страх.. Пробвали сме да хвърляме и на земята, но понякога не ги виждат.. примерно слънчогледа, който е може би най-добрата храна за студените дни пробвахме да го хвърляме на пръстта, после и на една бетонна плоча.. и частично начупен (на 2-3 врътки в чопър) и небелен, но нещо не проявиха интерес.. а от буркана влизат и си вземат.. макар и само по зрънце и после да отлитат..

А от времето, бях "бракониер" и ги ловях (зимата на 9ти, 10ти и 11ти клас)  мога да кажа, че всякакви "неестествени" материали по хранилките ги плашат - имам предвид дебели въжета, пъстри цветове, парчета от много шарени/ярки дрехи, тесни отвори.. поне повечето птици де.. изключение е синигера, който е супер любопитен, та чак нахален.. бих казал даже "злобен".. и почти всеяден та чак към "хищник" .. случвало се е затворен в кафез с тънката си човчица да накълве до кръв друга птица примерно кардерина.. или да кълве дървената рамка на клетката в такъв цикъл, че чак изпилва дъсчиците..

По моему, за да работи добре хранилка с буркан според мен трябва да се внимава за няколко неща:
- буркана да е с широко гърло и да не е матов или цветен за да виждат пилетата през стъклото какво има вътре..
- връзките/закрепването да не са прекалено ярки/дебели/набиващи се на очи за да не ги стряскат и по бързо да се престрашат да се приближат.. а ако завали сняг и малко ги маскира тогава вече играта, а и гладът са съвсем други ;) 
- разположението - не е задължително да е на високо, но трябва да е далеч от основен клон, по който котките могат да се катерят.. птиците са доста нащрек за котаци и се престрашават само когато са на големи ята и се сдърпат за храната.. или ако са много гладни.. 

Затова като "окачване", според мен, по-сполучливи и коткобезопасни са висящите хранилки.. дори и да се полюшват малко това не пречи на хвъркатковците, напротив.. дори на диви пойни птички гледани в кафез най-голямата забава им беше "люлката" или някое тънко и пружиниращо "клонче" хванато само от едната страна.. Което се потвърди и от на Софи буркана вързан на асмата с канап.. бая се люшкаше, но не е като да не се събираше опашка..

15994973_1415900988442805_6133771454949333240_o.thumb.jpg.c47358526c045f0c90f1fdac11cc4651.jpg

• Харесвам 6

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mitkomitashki

Привет. Искам да попитам, във вашите къщички заселиха ли се синигери? Планирам да направя няколко и да ги разположа из двора, но ми е интересно какви са резултатите от хора, които вече са го направили.

Преди минута снимах това гнездо на една японска вишна на тротоара пред къщата, вероятно на синигер. На най-уязвимото място са го направили :(

Screenshot_2020-05-15_at_11_48_07.jpg

Редактирано от mitkomitashki

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mitkomitashki

Явно, защото от сутринта търся информация за къщички за птици, фейсбук ми показа в news feed-а тази снимка от София :D 

Не мога да не я споделя тук. Интересно дали тия къщички са населявани? Ще попитам, да видим какво ще кажат.

Тия търсачки много информация събират за нас. 

spacer.png

Редактирано от mitkomitashki

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...