Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

tatsumaru

Обмислям да купя горски парцел

Recommended Posts

tatsumaru

Здравейте,
Обмислям да купя хубав горско-планински парцел, защото искам да си имам малка гора, която да съхраня, развивам и в която да отглеждам типично горски растения,
както и в която да мога да прекарвам време на спокойствие без да бъда обезпокояван от трети лица.
Любопитно ми е какви са опциите за купуване на горски парцели в България и като цяло какви общи и специфични препоръки бихте ми дали по темата?
Благодаря предаврително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Здравей,
хубаво е да се внимава със статута и ограниченията на съответната земя, за да няма изненади. Има из горите зони, със силно ограничени дейности. Ако е само за съхраняване, развитие и отглеждане на "типично горски растения" и ако  нямаш намерение да си сложиш и къщурка, ще свърши работа. 
Звучи ми като отдалечено и безлюдно - романтично, но комуникации - какви?

Питам, защото аз съм от горските романтици, които направи (и продължава) килограми становища и чака с години за едни разрешителни, а докато чака, той пък срока на становищата... абе една такава... Но и ние все още не сме се установили и не бързаме.

Изобщо, заинтригува ме!
Колко малка гора, какви растения, а къде ще се живее?
Добре дошъл!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
tatsumaru

Здравей,
Не те разбрах съвсем. Да разбирам ли че има горски парцели, които ако купиш не можеш да обработваш по свое усмотрение? Не бях чувал за такъв вид ограничения на частната собственост.

В идеалния случай ще се живее някъде наблизо. Мислих си някъде в района на Бистрица или Кладница ако има парцели за продан, за да е близо до жилищна зона в която мога да се установя. Не съм планирал какво искам да гледам все още. Възможно е да искам да сложа вътре някаква колибка, пътечка и т.н.

Искам да го направя като от приказките общо взето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 19 часа, tatsumaru написа:

Здравейте,
Обмислям да купя хубав горско-планински парцел, защото искам да си имам малка гора, която да съхраня, развивам и в която да отглеждам типично горски растения...

Аз имам гора, но 50% вече е изрязана. Когато си купите хубав парцел, помислете и за хубава охрана. Това е най- важното за една гора. Типично горските растения си се развиват и без да им се месите в работата. Те нямат нужда от отглеждане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
tatsumaru
преди 5 часа, Kalam Mekhar написа:

Аз имам гора, но 50% вече е изрязана. Когато си купите хубав парцел, помислете и за хубава охрана. Това е най- важното за една гора. Типично горските растения си се развиват и без да им се месите в работата. Те нямат нужда от отглеждане.

Позволено ли е горски парцел да се загради с ограда? Предполагам това ще навреди на животните, които живеят там. Как е редно да се адресира този проблем?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

 

преди 21 часа, tatsumaru написа:

Да разбирам ли че има горски парцели, които ако купиш не можеш да обработваш по свое усмотрение? Не бях чувал за такъв вид ограничения на частната собственост.
...

Също и за оградите - вододелни, водосборни зони и други, са с по-строги ограничения по разбираеми причини... 
Има плътност на застрояване. Примерно за електронен пастир няма проблем, но за бетонна не съм убедена, че е възможно. 
На този линк може да потърсиш някои отговори и да зададеш въпроси безплатно. Дано не се изтълкува като реклама - нямам връзка, само ще се радвам да спестя следващи перипетии: 
http://www.geoimot.com/index.php?lang=bg&page=FAQ&faqId=35
Важният момент, който аз подцених при избора, е негово величество Достъпът до парцела - в моя случай се оказа препъни камък. При парцели, отдалечени от инфраструктура (както ми прозвуча твоята идея) или пресичане на река, този момент също не е за пренебрегване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, tatsumaru написа:

Позволено ли е горски парцел да се загради с ограда? Предполагам това ще навреди на животните, които живеят там. Как е редно да се адресира този проблем?

Горите не могат да се ограждат. Трябва всяко животно и човек да могат да преминават свободно през тях, нищо, че са частна собственост.  Имам предвид жива охрана и видеонаблюдение. Под видеонаблюдение, разбирай такова на което веднага можеш да реагираш. Фотокапан без мобилен интернет и възможност да посетиш сигнала, няма да ти свърши работа. Как ще реагираш и дали ще имаш време си е твоя работа. Полиция и горски няма да могат да дойдат на 20 километра извън населено място на парцел, който само ти си знаеш къде е . Даже имаше вкарано закона за горите, че държавните лесничейства охраняват само държавните гори. Частните гори се охраняват от собствениците им.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

При нас няма грижа със сеч (разбирай - не навсякъде се сече), само една година фирма с разрешително за 1 място, сЕче на друго - около нас (че по-равно), но нямаше гола сеч и поразии.
Kalam Mekhar, съчуствам ви!

Колкото до огради и строителство (или сглобяеми, преносими и т.н.) има самонасадили се гори върху парцели със статут "Нива", "Изоставена нива" и др. (около нас има такива, но са стръмни) - там може да се смени предназначението и да си направи човек къщичка. Ако е по-големичък парцела, може и без УПИ - ферма със стопанска постройка и постройка за живеене, но не помня детайлите. Бях пращала запитване до този сайт и ми отговорих на мейла, но беше отдавна и не намирам писмото!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване