Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Славянски

Микориза в градината

Recommended Posts

Славянски

За микоризата знам като пример за симбиотично съществуване на гъби с определени дървесни видове. Като габърови гъби покрай габър и леска, масловки покрай борове, брезови манатарки покрай брези и прочие. Но не бях и не съм добре запознат с възможностите и ползите от установяване на подобна микориза в зеленчуковата градина. Продават се и разни продукти, ако приемем, че няма да си я култивираме или добиваме сами, което е по-устойчив вариант според мене.

Но нека се фокусираме върху същността на микоризата и ползите от нея. Ето следното описание:

http://ecobiovet.com/mico

"Ендотрофната микориза помага на растенията да извличат по-ефективно хранителните вещества от почвата, което води до по-добро развитие на корените, усвояването на вода, и следователно нарастване на растенията, дори и при стресови състояния. Гъбите не само подобряват растежа на различните култури, но имат и потенциала да увеличават поносимостта на растенията – гостоприемници към коренови патогени, фузариум, фитиум, нематоди и други. Микоризните гъби имат дълготраен ефект чрез образуването на гломалин във външния мицел на корена, който натрупва почвени частици, повишава инфилтрацията на водата и контролира ерозията."

Ето и кратко видео (на английски) по темата:

Вие имате ли някакъв практически опит?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...