Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гост

Био тор от птици

Recommended Posts

Гост

Днес си купих такъв тор и се свързах с производителя за повече информация. 

Производителите имат био птицеферма и до нея изграден завод за био тор. Технологичният процес започва с пресна тор от кокошки, която се смесва със смляна слама за целулоза и се компостира в контейнери. Процесът на компостиране продължава седем дена, при спазване на необходимите параметри.

След това материала се пелетира на пелетираща машина. 

За момента нямат одит за био сертификат,  но работят в тази посока. Регулярно правят изследвания в лаборатория в Пловдив за следене на обявените на опаковката стойности. Не добавят химия за постигане на параметрите на торта. 

Цената на която взех чувал 25 кг. е 18 лв. на дребно. Нормата е около 100 кг. на декар. 

Ето и сайта: http://www.poultra.eu/bg/

Имат дистрибутори и трябва да се пита за съответният район къде е. 

Изглежда добър вариант и ще видим с времето как се отразява. За момента много е напреднал сезона, но зелевите предстоят и там може да се засече. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Димо 33 написа:

Производителите имат био птицеферма и до нея изграден завод за био тор. Технологичният процес започва с пресна тор от кокошки, която се смесва със смляна слама за целулоза и се компостира в контейнери. Процесът на компостиране продължава седем дена, при спазване на необходимите параметри.

....Нормата е около 100 кг. на декар. 

Може би имаш предвид седем месеца. Кога ще изгние тази био слама, кога ще я изядат червеите и заедно с птичият тор ще я превърнат в компост за седем дни. Иначе не е компост, а прясна птича тор със слама за пълнеж и да има къде да се въди мъхъл.  В тая био- птицеферма, вероятно не хранят кокошките с американска ГМО соя в смеските, като всички останали, включително моите пилета. Само с чиа, киноа и и други био храни.

Баща ми взема НЕ Био пелети от птичи тор и пепел (не знам, дали е дървесна или от слама ) от Мизия. До миналата година беше 300лв. на тон. За ягодите е добра, защото гранулите не привличат поповите прасета, като непреработения тор.

Нормата е два тона на декар и задължително заораване, ако са грамотно направени гранули. При 100 грама на квадратен метър, почти няма значение дали ще слагаш тор, независимо дали е био, еко или обикновен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Аз пък си вземам немешани със слама курешки от тейко ми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Компостирането, предполагам протича в нещо като реактор при температура до около 70 градуса. Няма червеи в процеса. 

Цената му на тон е 600 с ддс. Предвид, че е био, нямам оплаквания. Ако не е био, от птици не бих взел, защото ги тъпчат с лекарства и всичко отива в торта. 

Чкч купувам на 15 лв. 50 литров чувал и не е био. Както и колко точно тор има вътре не е уредено, та клиента винаги е на загуба. Верно, точно тази чкч е добра и съм доволен. Та и с новата тор ще се види на практика как е. За момента нямам мнение, просто давам инфо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Димо 33 написа:

Компостирането, предполагам протича в нещо като реактор при температура до около 70 градуса. Няма червеи в процеса. 

70 градуса нищо не прави. При тази температура, сламата си остава слама. Нито изгаря, нито се преработва. Единственият смисъл на това подгряване е да формират пелетите.  Това не е топло компостиране на оборски тор. Там микроорганизмите отделят топлина, но е много по- бавен процес.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

E, как става толкова бързо? Това все пак е пресен кокоши тор?

Аз лично си ползвам домашния и не се изкушавам, но и голям процент е сламата очевидно. Направили са си продукта хората! При мен висок процент са дървесни стърготини и консистенцията на крайния продукт е много рохкава и приятна. Но гниенето отнема не дни, а месеци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 18 минути, Славянски написа:

При мен висок процент са дървесни стърготини и консистенцията на крайния продукт е много рохкава и приятна. Но гниенето отнема не дни, а месеци.

Отделно ли компостирате кокошия тор (със стърготини и евентуално слама) или отива в общия компост?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

70 градуса нищо не прави. При тази температура, сламата си остава слама. Нито изгаря, нито се преработва. Единственият смисъл на това подгряване е да формират пелетите.  Това не е топло компостиране на оборски тор. Там микроорганизмите отделят топлина, но е много по- бавен процес.

Човека предложи да ми покаже на камера целият процес, но не проявих чак такъв интерес. 

Технологията е измислена отдавна и не е под въпрос. На пазара отдавна има такава тор по тази технология от Италия и Холандия. Мои приятели преди искаха да ми носят от италианската, но отказах понеже не знаех дали е от био отглеждани кокошки. С антибиотиците не съм ок. 

Ако някой проявява интерес,  може да пише на мейла в сайта или да се обади и да му обяснят. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Ру® написа:

Отделно ли компостирате кокошия тор (със стърготини и евентуално слама) или отива в общия компост?

То компостът е на практика в тора, защото хранителните остатъци отиват за кокошките. Треви за компостиране като процент са много малко. На практика торът от кокошките е основното количество, което се получава. Но и стърготините и тревите в него не са малко. Компостирахме главно преди да има пилета и кокошки. Или някакви неща, които няма да ги ядат, като изсъхнали цвекла, мушмули и прочие.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Грешно ли е да си продължавам практиката - да изхвърлям хранителни отпадъци (обелки от краставици, кори от дини и т.н. и т.н.) директно на компостна купчина  и да оставям кокошките там да си ровичкат и да си ядат каквото им харесва, а останалото да си се компостира (както е ставало и преди да се появят те)? Има ли някаква причина да не ги оставям да се ровят в компоста, ами директно на тях да давам хранителните отпадъци?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 15 минути, Ру® написа:

Грешно ли е да си продължавам практиката - да изхвърлям хранителни отпадъци (обелки от краставици, кори от дини и т.н. и т.н.) директно на компостна купчина  и да оставям кокошките там да си ровичкат и да си ядат каквото им харесва, а останалото да си се компостира (както е ставало и преди да се появят те)? Има ли някаква причина да не ги оставям да се ровят в компоста, ами директно на тях да давам хранителните отпадъци?

Дали ще ги пускаш да ровят в компоста не знам дали има значение, но ако добавяш към компоста тяхната тор, ще стане много добър. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 51 минути, Ру® написа:

ГИма ли някаква причина да не ги оставям да се ровят в компоста, ами директно на тях да давам хранителните отпадъци?

До миналата година отглеждах червени калифорнийски червеи и компоста ми беше покрит. И през иум не ми е минавало да пускам кокошките да ги изядат. Отпадъците от домакинството, които могат да ядат кокошки ги даваме на кокошките. От обелки не разчитайте да направите компост. Това си е една водичка с малко целулоза.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване