Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Какво не му харесва на Мишо в пермакултурата и какво мислим останалите :)

Recommended Posts

Mihail Mateev

image.png.5bed6c60df79b67ded9b57817cb6b157.pnghttp://aquaponicscourses.net.au/?course_unit=wicking-beds-what-is-a-wicking-bed или

http://aquaponicscourses.net.au/?page_id=11

(видеата се виждат след безплатна регистрация)

40 минути видео - теория и практика.

Курс за самополивно легло

Аз го завърших през 2015 :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Айде сега и дипломите ли извадихме...аз като ходих на курс си направих проекта два дена преди другите, тръгнах си и не си взех 'сертификата', щото имаше работа в градината, но мога да пробвам с езикови - английски, немски, нидерландски, френски, руски + класически езици, старобългарски и малко санскрит, авестийски, староперсийски, готски и старонорвежки...

Както се казваше в една мъдра мисъл - " Всичко знам, всичко мога! И защо го знам - не знам..."

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 2 минути, Mincho Georgiev написа:

Айде сега и дипломите ли извадихме...

Регистрирай се и след 40 минути и ти ще имаш такава диплома.

Аз показвам моята, защото @Ру® показва неговата. Иначе мога да покажа още няколко, ама не са в областта на земеделието.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Работата взе да намирисва на към агитпроп или секта към Пермакултурион.. :)

Направо да вземем политически да се самоопределим да не си стъпяме по мазолите

1. Хамериканския варянт - https://www.idrlabs.com/political-coordinates/test.php
2. Европейски, с превод на български - https://www.politicalcompass.org/test

1. съм 27.8% Left, 61.1% Liberal - https://www.idrlabs.com/political-coordinates/1/27.8/1/61.1/result.php?
2. съм още по-долу и у лево.. "пребил съм чич'Ганди направо" -  Economic Left/Right: -7.25, Social Libertarian/Authoritarian: -6.62 - https://www.politicalcompass.org/analysis2?ec=-7.25&soc=-6.62

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 9 минути, Mihail Mateev написа:

Аз показвам моята, защото @Ру® показва неговата

Пак е по-добре от жисиема, айфона и ключовете за бентлито в некой чалга клуб, но лайтмотива е същия :>

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

С такова заглавие на тема, каквото @Боби Димитров е заложил, само до разделения ще се стигне. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

С'я, ако си покажа 'сичките дипломи, ш'ми платити ли по 1000 евро да ви уча?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Food Forest, 5 години (31 минути)

Food forest от 1991 досега (30 години, едно поколение):

Food forest, 300 години, Виетнам (5 минути)

Food forest, 2000 години, Мароко (4 минути)

[2HRS] GEOFF LAWTON talks FOOD FORESTS w/ Tom Kendall (2 часа)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Тоз първия верно бая дразни.. 

Spring Hill, Florida - Highest elevation135 ft (41 m) Lowest elevation17 ft (5 m),  USDA Plant Hardiness Zone 9b.. 4:42 "We had enough cold hours" ми да ти имам проблемите..

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Опитах да изгледам всички.. няма да мога да спя ако не направя тоз коментар..

1. Горе.. + застаряващ инвеститор с новата си играчка.. получил прозрение, че може да си кара голф количката и извън голф игрището па даже и у градината..

2. У дома.. на гости.. пълно доверие.. чудно обяснено по английски, ненатрапчиво и с разбиране.. за отегчени от орнаментални градини лелки..  ако имах и 2000 паунда ще им дам на тия хора да им погостувам, да ми поразкажат, да си подменят още 4-5% от биоразнообразието..

3. Виетнам.. напалм.. ддт.. раундъп.. к'ви 300 години бре чич'Джеф?

4. 3000 години в пОстинята.. яко.. песок и суша.. не е мойто..

5. Кой инфлуенЦър те излъга бре момче да плАтиш права на чич'Джеф за вградено в твойто видиву та да дигаш кликове..

Лека нощ деца.. :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 9 минути, Варела написа:

3. Виетнам.. напалм.. ддт.. раундъп.. к'ви 300 години бре чич'Джеф?

Мисля, че напалмът (американците) не са стигали до Ханой. А гората е там.

Цитат

During the Vietnam War, Hanoi's transportation facilities were disrupted by the bombing of bridges and railways. These were all, however, promptly repaired. Following the end of the war, Hanoi became the capital of a reunified Vietnam when North and South Vietnam were reunited on 2 July 1976.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hanoi

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 6 часа, Mihail Mateev написа:

Мисля, че напалмът (американците) не са стигали до Ханой. А гората е там.

Сигурно.. и аз това си помислих.. :) но все пак тропическите гори са ми някак климатично далеч и бързо си намерих логика да го отсвиря..

Другият ти пост е точно за тази тема.. затова прехвърлям видеото и тук:

 

Като гледам и на Ричард Пъркинс горе-долу същото не му харесва ;) "хора без градина се хвърлят да обучават теория без практика" или нещо такова, каза и той..

И второто нещо което много ме изкефи е как неколкократно натърти колко важно е използването на всяка частица познание, вкл. и данни "от врага"=промишленото фермерство, НО в твоя си контекст=дадености - приоритизирано по скалата на перманентността от Keyline Design на прадядо ми Пърси Йеоманс..

И точно затова се кефя на работата на Пол от Шипка:

1. И той стъпва на Кийлайн, което му дава скалируемост и приложение към всякакъв контекст.. а за обучението ползва собствен пример и данни които събират с години от градините си..

2. Кърти кинти от продажба на всякакви растения и сбира клиенти през добре направените профили по слоеве на гора градината..

3. Може би изглежда, че основната му дейност са обученията, но всъщност прави дизайн на огромни продуктивни и регенеативни площи.. Например Венец на Катрин Занев вече си встъпва в продуктивнност и настъпва на пазара..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Джеф Лоутън също няма нищо против Keyline Design на Yeoman.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Може би малко хард отсвирих 3 от 3 видеа с чичо Джеф преди два коментара.. въобще не искам да оспорвам или подкопавам приноса на бащите на Пермакултурата: Бил Молисън, Дейвид Холмгрен и Джеф Лоутън.. обаче примерите им са концептуални и по-скоро теоретични или ако са от техните градини са с неприложими при мен едногодишни и многогодишни растения заради тропическите, субтропическите и пустинните климатични зони, където са.. а и да не забравяме и другото - умерения климатичен пояс е единственото "място", където с най-малко усилия един гол терен, дори от само себе си, ще се превърне в гора.. и тук не казах време, а усилия.. в тропиците може би ще стане по-бързо, но бая по интензивна сеч с мачете ще ти трябва за да си "подредиш" гора-градината..

а и както по горе Ричард Пъркинс казва - Пермакултурата е концепция.. и нищо от нея, а и от която и да е друга регенеративна, почвоизграждаща и мимикрираща природата теория, не е задължително да се прилага в твоите дадености и условия.. което също много ми ляга на сърце..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 3 минути, Варела написа:

не е задължително да се прилага в твоите дадености и условия..

Мисля по абсолютно същия начин.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Но пък да направиш оазис в пустинята си е по-добре в дългосрочен план - знаеш, че няма някой да ти национализира земята за асфалтова магистрала например.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 6 минути, Mihail Mateev написа:

Но пък да направиш оазис в пустинята си е по-добре в дългосрочен план - знаеш, че няма някой да ти национализира земята за асфалтова магистрала например.

Бе ти недей.. да не измислят силикатни батерии/ соларни панели и да земат да копат песОк за целия азиатски народ ;) ...  а и в ОАЕ/ Дубай тези мегавеликите дълбочинни кладенци, които уж превръщат пустинята в рай, като ги попоизточиха нещо спряха да ги фалят..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ру, ти не си изкарал Permaculture Design Course, а кратък встъпителен курс, който се казва "Intro to Permaculture" - демек само си научил издалеч какво може би представлява тая система ;) Отделно, нямаше отличия, в смисъл - нямаше оценки между лош от отличен, имаше само "записал се и незаписал се" :D:D:D

Мишо, не откликна ведро на подтикa ми да направиш ти темата - ето резултат! Сподели какво заглавие смяташ за по-удачно и ще го сменя! 

И ще съм благодарен ако не бухаш навсякъде видеа, или поне ги пускай като линк без ембед - доста тегаво се получава за човек на телефон и/или мобилен нет. 

Отделно, че не всички тия видеа имат директно отношение към темата, просто са "вижте какво намерих" - освен ако не ги пускаш с текст от теб, защо смяташ, че са релевантни; разбирам, че се надъхваш и впечатляваш лесно, но... Тъй и тъй пиша, драсвам известие, че кратките клипове и интересни видеа не са на място в темата за пълнометражни документални филми. Ще ги отделя в една тема, лично твоя, в която можеш да наливаш всичко, което ти хареса.

Благодаря и че сподели житейската ти история - това си беше директно за тема във форум "Да се запознаем", че комай нямаш твоя такава? :) Хубаво е, че си видял как стават нещата по класическия начин, имаш отправна точка, от която да тръгнеш да подобряваш.

Ако имаш време и желание, пробвай да отговориш на поставените от мен въпроси в предишното ми мнение. Бих ги конкретизирал, ако ще ти помогне? Къде и колко голяма земя ще търсиш? Какво смяташ да отглеждаш и как? Мислиш ли да живееш на място или само да посещаваш? Как ще ти помогне пермакултурата като система?

---

За курсовете и платеното обучение, което явно е в ядрото на тази тема, щом дори и Абарис се включи, макар и с леко противоречащо си мнение... Съгласен съм с написаното от Славян, съгласен съм и с Георги/ев, че в България ще е много трудно дори и след време да се продаде курс по пермакултура, точно поради нашата народопсихология. 

То не е и нужно, на практика. Аз бих предпочел да има хиляди и хиляди хора по села и паланки, а защо не и по градове, които познават и ползват перма принципите в градините и живота си въобще, без да са карали курсове. Един вид да не бъде курсът спирачка, а стъпало.

Сериозните задачи, както посочи и Варела с примера с Пол, са за сериозни хора с интерес, които ще си изкарват парите с дизайн и консултации, насочени към предприемачи (хора с пари и желание да инвестират в природа). От такива хора също има голяма нужда - едните да намалят процента на промишлената монокултура и да показват алтернатива, другите чрез успешния си бизнес да изкарат грамотното стопанисване на природата "на светло", без значение дали ще има етикет "пермакултура".

По интернет познавам млада двойка (в момента още са под 30 годишни) от Португалия, които в последните си 8 години са обиколили десетки "еко селища", "био ферми" и "перма градини" в цяла Европа като неплатени доброволци и реално са "откраднали" занаята. Сега се врънаха там и почват дейност. 8 години ежедневна практика е нелош старт и ги поставя доста пред маса народ, който е изкарал на компа един курс дистанционно и макс природата, която е виждал, е бонсай на перваза.

В тоя смисъл не смятам, че просто плащането на едни пари за един курс правят някого специалист или човек с дълбоки познания. Но нали, като знам какъв съм инжинер ме е страх да ида на лекар! Това, че някои са зле, не значи, че всички са зле, неопитни, незаинтересовани и просто гонещи лесните пари.

---

Варела отвори темата за климатичните зони и "родното място" на пермакултурата. Тук искам да вметна, че хора като Джеф примерно са работили по цялата земя и макар неговата база да е в Австралия, мисля има нелоши познания и умения за дизайн където и да го пуснеш ;)

Своевременно, в последните 30-40 години са се навъдили много, макар и не достатъчно, примери за успешни проекти в умерен и студен климат. Пъркинс, на когото с кеф бих си дал парите, стига да ги имах и да мислех да ставам фермер, е уникален такъв, с турбо прагматичен подход, разработки за специфични уреди, оранжерии и пособия за студен климат с яко сняг и тн. Бен Фалк вече го споменах. Някой беше пуснал на Мади и Тим Харланд мястото (издателите на списание Пермакултура). Отделно "старите" англичани като Мартин Крофърд примерно, или партик Уайтфийлд. Днес няма да ви заливам с видеа и връзки, оставям това на Мишо ;)

Та мисълта ми е, че има предостатъчно източници за нашите географски особености. И което е по-важното, системата е универсална. Може да се приложи по безброй начини на безброй места. Познаването на системата, а не уповаването на "готови и работещи" решения е това, което дава супер силите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 5 минути, Боби Димитров написа:

И ще съм благодарен ако не бухаш навсякъде видеа, или поне ги пускай като линк без ембед - доста тегаво се получава за човек на телефон и/или мобилен нет. 

Ембеднатите видеа сами се получават след поставянето им. Ще видя дали има възможност да се изключи.
По принцип не поставям много клипове един след друг; това, което си видял, е food forest-и на различна възраст. И има текст от мене.

 

преди 8 минути, Боби Димитров написа:

Къде и колко голяма земя ще търсиш? Какво смяташ да отглеждаш и как? Мислиш ли да живееш на място или само да посещаваш? Как ще ти помогне пермакултурата като система?

Крайградска къща с двор с езеро с кои (декоративен японски шаран). По възможност с топъл извор (едва ли) или студен извор (по-вероятно от топлия, но пак е малко вероятно) или кладенец (по-вероятно, но зависи дали ще се намери вода и какво ще е качеството ѝ). 

Ако ще живеем постоянно там: В къщата да има голяма висока изба с приблизително постоянна температура, където ще си вкарвам тропическите дръвчета за есенно-пролетния сезон.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване