Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Котарак без чизми

Собствено произведен течен тор

Recommended Posts

Котарак без чизми

Предварително се извинявам, ако засягам нечии чувства за приличие, култура или развалям апетита. Споделям опит като начинаещ любител по една често използвана, но леко неудобна за говорене и малко изследвана практика...
Чудейки се с какво да запълня липсата на животинска тор, се сетих че и хората са животни. Полу на шега, полу на сериозно през изминалото лято реших да изпробвам качествата на човешката урина като течен тор при краставиците и ги разделих на три групи:
- нетретирани (контролна група).
- третирани с неразредена урина веднъж месечно. (т.е. 2 третирания за целия вегетационен период)
- третирани с разредена 1:3 урина веднъж месечно.

Сега в края на сезона пропорцията на реколтата е 1 за контролната група, 1.2 за втората група и 2 за третата група. Тоест двойно спрямо тези, които са само поливани.
Ползите - азот, калий, фосфор, намален натиск върху отходната яма. Торените растения от втората група тръгнаха много буйно, но след средата на август, когато беше и втората поливка тръгнаха на зле. По-късно разбрах, че дъждовните юни и юли по естествен начин са разреждали концентрацията...Неразредено не бива.
Има малък риск за пренасянето на АБ-резистентни бактерии в природата. Разни специалисти препоръчват урината да престои няколко месеца в затворен съд, през които бактериите умирали. Има практически трудности за изпълнение на това престояване. Не съм взимал АБ тази година, така че реших частта с престояването да отпадне при мен. Другото, с което ме изненадаха, е че препоръчват разреждането да е по-голямо, по-различни препоръки стигащо до 1:10.
Най-полезната статия, която намерих е тази.
АБ - антибиотици

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

И аз пиках в шишенце цяла пролет и залях с тази течност течния тор от коприва, оман и глухарче. Поливането с прясна урина е опасно, защото уреята и ацетона могат да ти изгорят растенията и са неусвоими за тях. Оставяш да ферментира заедно с растенията 2 месеца и после няма грешка. Изпитано.

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Карбамид

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Мислех си за нещо такова тази зима.. така и така ще имам пепел с недоизгорели въглени бол.. 

Във видеото го пресява и сортира, но ми се струва доста прашна и опасна за дробовете и горните дихателни пътища работа.. та си мисля да събирам пепелта от котела както си е и да я кисна в урина в кофа с капак.. и после преди засаждане да слагам по 1/2 лопатка за садене, заедно с компост и тор от ЧКЧ във всяка дупка..

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това с пресяването (но по-грубо) го правя и аз. Ползвам ситото за компост, което е перфо ламарина с 3 мм кръгла дупка. Целта ми е като мятам пепел из градината да не влизат много въглени. При нас към момента матряла е идвал от скарата, а там редовно е 50:50 някъде. Отделно малко от пепелта минавам през цедка кухненска, за да имам фино пресят буркан, за миене. 

Тъй като тия маняци ги следвам у тубата, и аз видях това видео и си мислех за зимата да сменя вътрешната компостна тоалетна от талаш на въглени от камината (след като се насберат). Чудно ми е колко ще мирише... ако е зле с амоняка, ще минем за проба на вариант аз и батката в 5 литрови туби от вода, пълна с въглени :) 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Аз за пепелта съм си купила сито за брашно, че искам да остава най-фината пепел, тъй като я ползвам освен за торене, пръскане и пудрене на растенията, също и за миене на съдове, баня ... абе за к`вото човек може да се сети.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Чудно ми е колко ще мирише... ако е зле с амоняка, ще минем за проба на вариант аз и батката в 5 литрови туби от вода, пълна с въглени :) 

Хм, въгленът би трябвало да абсорбира миризмата. Обаче интересното е какво би се получило и с попиването на полезните вещества от урината, дали по някакъв начин не се неутрализират. Химиците да не ми се хилят много, моля. :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Целта ми е като мятам пепел из градината да не влизат много въглени

Мчи те са най-хубавото за градината...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Миленка® и аз със такова фино сито ситя пепелта и си става супер пудра, която ползвам за миене на упорити съдове.

За веществата, до колкото съм чел за biochar, идеята е, че въгледорната му структура има огромна площ, един вид като гъба. Съответно ако метнеш директно въглен в градината без добавки, възможно е да "абсорбира" от почвата налични вещества и в началото да ги намали, демек да доведе до дефицит. Докато като е напоен с урина, евентуално да отделя бавно, отделно продължава действието като почвен подобрител.

В Амазония, където са правили тера прета, след изгарянето на някакво малко парче от джунглата с цел бъдеща култивация са се добавяли тор от хора и животни, хранителни остатъци, зелена био маса и дори водорасли от реката.

Та ще пробваме с обогатен въглен и ще видим.

пп: Предни години съм мятал цялото обрано съдържание от огнището в компоста. Съответно тая година като пресявахме компоста, едрата отсевка на доста места съдържаше парчета въглен с размер от фъстък до едър лешник. С тази отсевка мулчирах камчатките и не съм забелязал негативен ефект, поне не в старите ми растения... щото новите не мръднаха особено... хеле па канадските 4 сорта...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Боби Димитров, говорим за различни неща. Аз също ползвам пепелта за обогатяване на почвата.

Моята чуденка е дали въгленът, като попие урината, няма да неутрализирира полезните вещества в нея. Ще се опитам да го кажа по-ясно - вместо да се получи търсеното обогатяване на въглена, да се получи по-скоро обедняване на урината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Не, няма. Само попива и после бавно отделя. За индианците това е било много важно, защото тяхната песъклива почва не е задържала нищо и всеки порой е отмивал всякаква органика в реката.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване