Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Повивно, вечно зелено, стайно растение

Recommended Posts

Боби Димитров

Айде цветарките да ви видя, ръцете гореее :D 

Имам следния частен случай, в къщата на комшия. В стая със сравнително малко светлина има в средата облечена с тухли колона. Около нея на земята има квадратен цветарник, около  25 см дълбок.

Търси се растение тип бръшлян, което да е катерливо, вечно зелено, стайно, да вирее в сенчести условия, да не иска честа поддръжка и да няма съпътстващи проблеми, като например това, че не можеш да премахнеш бръшляна без следи един ден.

Втори тип растение е нужно за ниското долу, което да покрие основата, отново вечно зелено. Може би да е микс от 2-3 растения, нещо като corsican mint която да прелее леко и да не се притеснява да я режеш и нещо с по-големи листа.

Две интересни предложения, които имам до момента, са пасифлора или клематис, които били вечнозелени при вътрешно отглеждане, или бамбук, който не е катерлив, но ще направи интересна зелена колона.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Понеже не съм цветаркА, ще дам  и такова предложение: Препариран(скандинавски) мъх. Лепи се на всякакви повърхности, има различни цветове, не завъжда насекоми, не иска: вода, тор, почистване,  и друга поддръжка(най много някоя прахосмукачка).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 1 минута, Emil написа:

Понеже не съм цветаркА, ще дам  и такова предложение: Препариран(скандинавски) мъх. Лепи се на всякакви повърхности, има различни цветове, не завъжда насекоми, не иска: вода, тор, почистване,  и друга поддръжка(най много някоя прахосмукачка).

 

1896.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

За колоната - Хоя (восъче, восъчно цвете) - Hoya carnosa

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Един палец нагоре за скандинавския мъх, но е скъпичко. Никаква поддръжка не иска, нито поливане, пръскане с вода от пулверизатор или тем подобни, не се постригва. Дърпа си влага от въздуха. В работата на ниво -1, където е стол/закусвалня, не влиза грам слънчева светлина, осветлението не е специално и си вирее идеално. Същият мъх го има и на партера при входа, където го пече слънце за кратко през деня и пак е в идеално състояние. Единствено климатиците бичат и поддържат температура около 22 градуса. Не знам какви са изискванията за температура. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

В апартамента сме имали Дяволски бръшлян (Devil's ivy). Гледа се много лесно и расте бързо, но май не се вписва в изискванията, защото предимно се дава да се засади във висяща саксия, от която пуска дълги разклонения надолу или настрани, ако саксията е върху секция, например. Иска влажна почва, прави средноголеми, тъмнозелени и лъскави листа, напръскани с жълто и светлозелено. 

Ето статия на английски с разни предложения: https://leafyplace.com/indoor-vine-plants/

Допада ми идеята за увивното да е жасмин, но трябва да се прочете дали не причинява някакви реакции за здравето. За за покривното долу в ниското може и някаква комбинация на сукуленти. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

За пасифлора и клематис забрави - искат си слънцето. Жасминът и той, макар по-да носи на сянка, но не цъфти. Пък и са капризнички.

Хоята ще цъфти и евентуално мирише. Бръшляни каза не щеш. Има и други увивни държащи на тъмно, но не им помня имената.

За отдолу и средно изборът е голям - виж какво има по офисите. Папрат и сансевиера са класика, има и разни "дръвчета". Фикус? Забравих каланхоето и др. сукуленти.

Орхидеите също не искат слънце, пък като цъфнат...!  Има чалъми да се поставят къде ли не и разни удобства при поливане. Фаленопсисът е най-некапризен и не се обижда ако понякога го поливаш един път месечно (по стандартния начин), а съм виждал саксии поставени в купа с вода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване