Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

viktoriay

Навес пред бунгало

Recommended Posts

viktoriay
преди 44 минути, Лозето ме наби! написа:

Според мен на натиск надолу е доста запасено и битумните керемиди не са тежки, ако са това, което си мисля: листов материал напоен с битум и напръскан с пясък. Но тогава ще иска подложка отдолу, поне УСБ (май така му се викаше на плоскостта от едри дървени частици). Пък и можеш да удебелиш някои натоварени профили. Отдолу нали ще е бетон, да не поддаде основата?

Отдолу ще е бетонирано. А битумните керемиди са на рула и тежат около 10кг/м2 т.е доста повече от плексигласа, който е кило и нещо на м2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 2 часа, viktoriay написа:

... И лакът го нямаше, и дървесината изглеждаше захабена. Та затова ми се струва по-удачно да е от желязо-поддръжката е по-лесна.

Да, няма да го има лака... аз казах масло :) Въпреки всичко има откъде да се купи сухо дърво, естествено цената му е друга и когато се обработи правилно, няма да изглежда мизерно след първата година. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 17 минути, run. написа:

   Осб. По памет - преди време се срути една тераса някъде в бг, остъклена с конструкция от винкел тройка...някъде около 6 или 8 вертикала напречно свързани пак със същия размер...горната тераса беше с тегло около два тона, просто майсторите почнали да режат винкела, а той е държал тежестта. Проблем може да е само страничното носене и се предполага да е хванато на високи точки за основната сграда.Щом е проектирано отзад да е с три колони, значи ще е хванато за бунгалото. Начин на хващане? Ако е дървено...ако е тухли и бетон? Една колона вертикална ли е на натиск, може единствено да потъне в земята, същото важи и за свързана конструкция. Височината на козирката има значение, колкото по-високо, толкова повече странични сили и съответно дебелина на носещ стълб. 

Доста неща за мислене.

С приятели сме правили конструкция за едноетажни помещения от П - образно желязо дванайска, от две се прави квадрат до 2.80м, същото е за свързването на ниво таван. После се зида, пълни и т.н. Навеса предполагам е с по-малко натоварване, или трябва свързващи звена на носещите крака на не пречеща височина, или по - голям размер.

Оребряването на ската на цветната картинка е добре. 

Отзад и отпред са по 4 колони, без закрепване за стената на бунгалото. Задните ще са високи 2,50, а предните 2,10м. Въпросът е дали профил 40/40/3 ще е достатъчен за опорните стълбове и ще издържи ли натоварването от сняг, което е около 140-180 кг/м2 +натоварването от бит.керемиди-около10кг/м2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 1 минута, Миленка® написа:

Да, няма да го има лака... аз казах масло :) Въпреки всичко има откъде да се купи сухо дърво, естествено цената му е друга и когато се обработи правилно, няма да изглежда мизерно след първата година. 

Ще обсъдим и този вариант-благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Както казах, не съм специалист. Не знам дали е достатъчно, но не взимай тежестта само като константна величина. 

Металът има и други свързани свойства освен товароносимост... Състав, якост, съпротивление на усукване, точка на пречупване и т.н.

При предвидена тежест и носимост, страничен фактор, примерно вятър върху натоварената конструкция, може да окаже голямо въздействие.

След като си решил сам да го правиш, просто чети...

https://peskiadmin.ru/bg/raschet-stoiki-na-prochnost-kalkulyator-raschet-metallicheskih-kolonn.html

Тук няма калкулатор, но има реални постановки.

https://www.google.com/search?lei=WOIKYfeuAcuI9u8PoautsAk&q=Товароносимост на метални профили&ved=2ahUKEwj3uu6hhZjyAhVLhP0HHaFVC5YQsKwBKAB6BAgyEAE&biw=1024&bih=625

https://www.google.com/search?q=натоварване+на+винкел&oq=натоварване+на+винкел&aqs=chrome..69i57j33i160.12628j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз дадох за пример изпробвана в по-тежки условия конструкция. Навремето подобна задачка (за статичното) бих сметнал на ум, но от тогава доста боза изтече по Дунава :( Което не ми пречи и сега на око да правя изненадващо стабилни конструкции с подръчни материали (горепосочената не е мое дело, само дадох насоки).

Хрумна ми да дам пример за Ретро подпорка на ъгъл. Със синичкото съм дал идея за основното натоварване, всичко останало е за заблуда на противника, а най-тънката оранжева линийка е моя си драсканица - да не ѝ се обръща внимание. Мии с калпава мишка така се рисува: 

KONSTR-2.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване